Rehberiniz-“sanki sizi tanıyor gibiyim”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”sanki sizi tanıyor gibiyim”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
sanki sizi tanıyor gibiyim

İnsan insana benzer. Hatta Yunan filozof Theophrastus’a bakarsanız, tüm insanlar belli gruplara ayrılır. Öyle yalnızca, yüzümüz, gözümüz de değil üstelik; eşsizliğimizin kaynağı karakterimiz de başkalarının ‘tıpa tıp aynısı’ olabilir. Peki, yok mu gerçekten birbirimizden farkımız? Sahiden ‘benzersiz’ değil miyiz?

Birkaç gün önce yeni tanıştığım bir kadın bana, “Tamamen size benzeyen birini tanıyorum” dedi. Biraz bozularak, “Gerçekten mi? Nasıl tamamen benim gibi olabilir?” diye sordum. “Bilirsiniz işte; saçları dökülmüş, pek yol yordam bilmeyen, kitaplara düşkün ve kış aylarında sizinki gibi gri bir ceket giyiyor. Esrarengiz bir durum.” Bu aslında, insanı mutlu edebilecek türden bir şey. Yakınlarda bir yerlerde ruh eşinizin olması, konuşup alışverişe çıkabileceğiniz türden birinin varlığı, hatta klonunuzun olması fikri, kulağa sevimli gelebilir. Yine de aslına bakarsanız, özel, farklı ve eşsiz olduğumuzu hissetme arzumuz ağır bastığından bu durum epey korkutucu.

Ne yazık ki, dünyada, bildiğimiz insan tiplerinden daha fazla insan yaşıyor. Belli bir yaştan sonra bildiğiniz insanların suretlerini, tiplerini ayırt etmeye başlıyorsunuz: Edebiyata düşkün kel adam, şirin dişlek kız, kısa ve al yanaklı sağcı züppe… Ofiste karşılaştığınız herhangi biri, size okulda tanıştığınız birini hatırlatabiliyor. Uzaklarda bir yerlerde tatildeyken rastladığınız herhangi biri yüzü, karakteri ve görünüşü ile size evde olduğunuz hissini yaşatabiliyor. İşte tam da o anda kendinizi, “Tamamen size benzeyen birini tanıyorum” derken yakalıyorsunuz.

Kedi yol keserse ne yapmalı?

Yazdığı ‘Karakterler’ isimli kitabında tüm insan tiplerini -tarihte ilk defa- (Aristo temel hayvan tiplerini ayırmaya çalışmıştı) kategorileştirmeyi deneyen Yunan filozofu Theophrastus’u da bu olgu harekete geçirmiş olmalı. Kitabın kişi tipleri listesine baktığımızda cimri, havalı, asabi ve batıl inançlara bağlı olanlara da yer verildiğini görüyoruz. Eski Yunanların açıklamalarıyla, henüz bugün karşılaştığın birini tanımlayabiliyor olmak, gerçekten dehşet verici. Örneğin, “Batıl inançlı biri kirlenmeye karşı kendini sürekli ellerini yıkayarak korumaya çalışır ve kutsal defne ağacının yapraklarını çiğneyerek üzerine kutsal sular serper. Bu gibi ritüelleri uygulayıp tedbir almak onu bütün gün oyalayabilir. Yolundan bir kedi geçse, şansı kaçmasın diye önce havaya üç taş atar, sonra da başka biri oradan geçene kadar bir adım bile atmaz. Herhangi bir farecik şans eseri arpa çuvalını kemirse, hemen güvendiği bir kâhine koşup ne yapması gerektiğini danışır. Eğer cevap ‘Çuvalı, yırtılan yerine yama yapılması için örücüye yolla’ olursa, bunu dinlemeyi bile reddeder. Sinirle döner gider ve durumu telafi edebilecek bir adak arar. O, tüm zamanını evini arındırmaya ayırabilir; yürüyüşe çıktığında baykuşlar öterse mutsuzluğa kapılır; mezarlıklar, ölüler ve doğum yapan kadınlar, ona korkutucu kehanetlermiş gibi görünür.”

Ben böyle birini tanıyorum. Kutsal defne yaprakları çiğnemiyor ve endişeleri dinden daha çok psikolojik, ama yine de, Theophrastus’un yazarken aklında oluşturduğu ve ifade ettiği tiplemeye çok benziyor.

İnsanları, sanki tarih boyunca şekillendirilmiş belli bazı standart kalıplara tam olarak uyan kimse varmış gibi belli ‘tiplere’ indirgemek, bir anlamda onurumuza dokunuyor. Ama belki de kendimizi çok kötü hissetmemeliyiz; çünkü özel olmadığımızı anladığımızda, hiçbir zaman çok yalnız olmadığımızı da anlamış oluruz.

Yazar: Alain de Botton

Kaynak: http://www.tempoonline.com.tr

Incoming search terms:

  • onu daha önceden tanıyor gibiyim (1)
Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>