Rehberiniz-Sanattan iş yaşamı dersleri…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sanattan iş yaşamı dersleri…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sanattan iş yaşamı dersleri…

Kaynak: Milliyet /İdil Türkmenoğlu

Organizasyonlara, insan ilişkilerine veya yönetime ilişkin eğitim programı arıyorsanız klasik yöntemlerden birini seçmek bir kez de yerine masallara, romanlara, filmlere bakın.

Alice Harikalar Diyarında ile belirsizlik yönetimi, Tom Sawyer”ın ”çit boyama” hikâyesi ile delegasyon öğretilebilir. Atilla ve Gandi ile yönetici yetkinlikleri tanımlanıp, Yaşamın Örgüsü adlı biyoloji kitabından yararlanarak ideal organizasyon yapısını ve ilişkileri çıkartılabilir.

Matrix filminden koçluk yapmayı öğrenmek de mümkün. Bazen Matrix üçlemesinin birinci filminin, eğitim – gelişim aracı olması amacıyla çekildiğini düşünüyorum. Filmde, Neo bir soru ile macerasına başlar: ”Matrix nedir?” Sonra Trinity kendisine bu soruyu hatırlatır ve ekler: “Aynı soru bizi harekete geçiriyor.” Hemen ardından Morpheus ile tanıştırılır Neo. Morpheus da bir soru yöneltir: “Matrix”in ne olduğunu bilmek ister misin?”

Buradaki gibi soru/cevap yöntemi, en iyi koçluk yapma yöntemlerinden biridir. Neyin, nasıl yapılması gerektiğini söylemek yerine ilgi çekme amaçlı sorular sormak daha etkili bir yoldur.

Daha sonra, Morpheus Neo”ya şöyle der: “Kendini tanı, bil. Zihnini özgür bırak. Ben sana kapıyı gösterebilirim yalnızca, ondan girecek olan sensin.”. Gerçekleri öğrenmesine ve eğitimleri almasına rağmen hâlâ biraz çekingen yaklaşan Neo”nun ”beklenen kurtarıcı” olup olmadığını öğrenmesi için onu Kahin”e götürürler. Kahin, kurtarıcının O olmadığını söyler.

Filmin sonunda, aslında beklenen kurtarıcı olduğu anlaşılan Neo, Kahin”in kendisine söylediğini hatırlatınca Morpheus”un yorumu şu olur: “Kahin, sana duyman gerekeni söyledi.” İşte filmden koçluk dersleri… Yöneticilerle birarada 1.5 saat boyunca bir Hollywood filmini amacını en baştan hatırlatarak ve başka bir gözle seyretmek, filmin sonrasında ise belki bir saat ayırarak ilgili sahneleri tartışmak birçok eğitim programından daha yararlı oluyor.

Edebiyattan iş dünyasına

Çalışanların motivasyon faktörlerinin farklılaşması ve ihtiyaçların değişmesi nedeniyle eğitimlerde yaratıcı yöntemlere ihtiyaç var. Personele hediye edilebilecek kitaplar önemli kaynaklar olabilir. ”Peynirimi Kim Aldı?” ve ”Balık” gibi hikâye arkasına gizlenmiş işyaşamı kitaplarının yanında diğerlerini de unutmayın. Örneğin Trevanian”in ”Şibumi”si, Elias Chacour”un ”Kan Kardeşler”i, Paul Auster”in Vertigo”su önemli mesajlar taşıyorlar.

”Yaşamboyu eğitim”, çalışırken bir yandan kurslara gitmek demek değildir. Okunan kitaptan, izlenen filmden, anneden, babadan, çocuktan öğrenmek, öğrendiğini uygulamaktır. Aslında sürekli öğrenmek işte bu kadar kolay.

Ders veren filmler

Five Easy Pieces / Jack Nicholson

Müşteri hizmetleri, kalite yönetimi

Pretty Woman / Julia Roberts

Paradigmalar, müşteri hizmetleri

Benden bu kadar / Jack Nicholson

Tutum ve davranışlar, iletişim

Apollo 13 / Tom Hanks

Esneklik, yaratıcılık, problem çözücülük

Arabulucu / Samuel Jackson

İletişim becerileri, tutum ve davranışlar

Patch Adams / Robin Williams

İşini zenginleştirmek, işe eğlence katmak

Ölü Ozanlar Derneği /

Robin Williams / Sosyal buluşma, tutumların değişmesi

deyiş

İş ortamında yoğunluktan öğrenmeye zaman ayıramayabilirsiniz, ama kendinizi aptallaştırmaya izin verecek kadar meşgul olamazsınız.

Tom Kelley

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>