Rehberiniz-Sakıp sabancı ödülü osmanlı araştırmacısının !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sakıp sabancı ödülü osmanlı araştırmacısının !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sakıp sabancı ödülü osmanlı araştırmacısının !

SABANCI Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde dün akşam düzenlenen ödül töreninde bir konuşma yapan Güler Sabancı, “Merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle bu yıl 3’üncüsü verilen ödül, Türkiye’de sosyal bilimler alanında bir üniversite tarafından verilen tek uluslararası ödül.

Bu nedenle bizim için büyük önem taşıyor” dedi. JÜri üyesi Prof. Dr. Şevket Pamuk ise, “Bu ödül, Osmanlı miraslarını daha iyi tanımamızı ve dünyaya tanıtmamızı sağladı” dedi.

Konuşmaların ardından ödüller dağıtıldı. Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde hayırseverlik uygulamasının devamlılığını ve değişimini inceleyen çalışmaları nedeniyle Prof. Dr. Amy Singer’e birincilik ödülünü Güler Sabancı verdi. “Müzikal Dünyaların Kesişmesi: Klasik Türk ve Osmanlı Müziği İcra Eden Museviler” adlı çalışmasıyla ikinciliği layık görülen Maureen Jackson ödülünü Rektör Prof. Dr. Tosun Terzioğlu’nun elinde aldı. “Yeni Cumhuriyetin Eski Elitleri: Türkiye’de Osmanlı Bürokratik Ailelerinin Dönüşümü (1909-1939)” adlı çalışmasıyla üçüncü olan Universite de Nice Sophia-Antipolis Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oliver Bouguet’e ödülünü jüri üyesi Prof Dr. Reşat Kasaba takdim etti.

Ayrıca “Osmanlı İmparatorluğu’nda ve Modern Türkiye Cumhuriyeti’nde hat sanatı ve devlet yönetimi” çalışmasıyla Zoe Griffith ile “Meşk Ederek Tarihi Yeniden Yorumlamak: Çağdaş Türk Müziği Uygulamalarındaki Osmanlı Mirası” çalışmasıyla Denise Gill, mansiyon ödüllerinin sahibi oldular.

Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı’nın vasiyetiyle hayata geçen, Türk ve İslam Sanatı, Türkiye’nin tarihi, ekonomisi, sosyolojisi gibi alanlarda verilen Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’ne bu yıl tüm dünyadan 41 başvuru yapıldı. Başvurular yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Törene Sakıp Sabancı’nın eşi Türkan Sabancı da katıldı.

Kaynak: http://Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir