Rehberiniz-Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sağlıklı yaşayın, sağlıklı yaşlanın…

Anti-aging”ciler öyle şeyler söylüyorlar ki yaşlanma tersine çevrilebilir ya da durdurulabilir mesajı ortaya çıkıyor. Oysa bu süreçle savaşmanın bir manası yok çünkü bu savaşta kazanan yok. Sonuçta yıllar geçecek ve doğa görevini yerine getirecek. Yaşlanmaya karşı olma yerine iyi bir şekilde yaşlanmaya konsantre olabilme önemli.” Bu sözler sağlık alanında geleneksel, bildiğimiz yöntemlerle alternatif yöntemleri harmanlamasıyla tanınan, kitapları dünya çapında “çok satan” Dr. Andrew Weil”e ait. Weil”in Time”a kapak olan son kitabı ise “Sağlıklı Yaşlanma: Fiziksel ve Ruhsal Sağlığınız İçin Bir Ömür Boyu Rehberiniz” (“Healthy Aging: A Lifelong Guide to Your Physical and Spiritual Well-Being”) başlığını taşıyor.

Kendi de 63 yaşında

Sağlıklı Yaşlanma kitabının ilk bölümünde vücudun nasıl yaşlandığını, cinsiyetin, genlerin, çevrenin, yaşam tarzının bir kişinin yaşlanma sürecini nasıl etkilediğini anlatıyor Dr. Weil. İkinci bölümde ise bir insanın nasıl “zarafetle yaşlanacağını” açıklıyor. Diyetler, yeme alışkanlıkları hakkında bilgi veriyor. Çeşitli egzersizler, stres yönetimi öneriyor. Fiziksel ve duygusal olarak yapılması gerekenleri anlatıyor. Sağlıklı yaşlanmanın kişinin genetik yapısıyla ilgisi olduğu kadar yaşam tarzıyla ilgili olduğunu da söylüyor. Düzenli egzersiz, düzenli uyku, 15-20 dakikalık şekerlemelerin, kafayı boşaltmak için yapılacak meditasyonun ve sigaradan uzak durmanın bu süreçte çok etkili olacağını belirtiyor. Aslında Weil”in anlattıkları özellikle sağlık konularına düşkün, gazetelerde, dergilerde ve televizyonda çıkan benzeri haberleri kaçırmayanlar için bildik şeyler. “Ne kadar karbonhidrat, yağ, protein alacağız? Beyaz ekmeği ve donmuş yağı keseceğiz. Kuruyemiş, özellikle fıstık, fındık yemekte fayda var. İçkilerden kırmızı şarabı, çikolatalardan siyah çikolatayı, kahve yerine çayı tercih etmeliyiz” gibi… Ama 6 yaşında hissettiğini söyleyen Weil”in kendisi de 63 yaşında olduğu için tüm bu söyledikleri kendi hayatını da yakından ilgilendiriyor. Zaten kitaplarında “Hiçbir zaman anti-aging kozmetik ürünlerinden kullanmadım, estetik cerrahi ile ilgilenmedim” gibi kişisel hayatından, fikirlerinden de bahsettiği için okurlara samimi geliyor. Okur Weil”i bir yazardan çok aynı şeyleri yaşayan gerçek bir insan olarak görebiliyor.

Yaşlanmak da güzel

Andrew Weil de tabii ki bu yaşlanma sürecinin harika bir süreç olduğu kanısında değil. Eklem ağrıları, kronik rahatsızlıklar, tükenme, bunama ve bunlara karşı alınan ilaçların artması gibi durumlar göz önüne getirildiğinde Weil”e göre de yaşlanma “elbette zayıflık ve ıstırap getirebiliyor”. “Ama aynı zamanda derinlik ve tecrübe zenginliği, sükunet, bilgelik yani kendi güçlerini de yanında taşıyabilir” diyor doktor: “Önemli olan zamanın beraberinde getirdiği değişimlere adapte olmak, 20 yaşında başka 50 yaşında başka şekilde yaşayacağımızı bilmek. Böylece ileri yaşlara en az hasar ve kayıpla ulaşmak. Bu hayatı en mutlu ve iyi şekilde sürdürmek.”

Haftada iki kez balık yiyin ya da günde 1-2 gram balık yağı takviyesi alın

Haftada en az iki kez balık yemenizde fayda var. Yiyemiyorsanız açığı günde 1-2 gram balık yağı alarak kapatabilirsiniz.

Doktorunuza da danıştıktan sonra günde 1-2 tane bebek asprini alabilirsiniz.

Çoğu diyette önerildiği gibi her gün 6-8 bardak su içmeye özen gösterin. Bu suyun da şişe su olmasını tercih edin. Klor ya da başka maddeler içeren musluk suyunu tercih etmeyin.

Kahve yerine çay, mümkünse faydalı olan yeşil, kokulu siyah ya da beyaz çay için.

Mutlaka alkol kullanacaksanız tercihiniz kırmızı şaraptan yana olsun.

Çikolatasız duramıyorsanız tercihiniz az miktarda siyah çikolatadan yana olsun.

Sitesini ayda 2,5 milyon kişi ziyaret ediyor

Harvard Üniversitesi”nde botanik okuyan ve 15 yıl boyunca Harvard Botanik Müzesi”nde çalışan, araştırmalar yapan Andrew Weil 1972”den beri 10 kitap çıkardı. Bazı kitap kapaklarında ondan “Alternatif tıbbın gurusu”, “Sağlık ve şifa konusunda en yetenekli, en önemli liderlerden biri” diye bahsedildi. Bir ay içinde 2,5 milyon kez ziyaret edilen web sitesinde ise onun için “Amerika”nın en güvenilen tıp uzmanlarından” deniliyor. Weil”e göre “Tüm şifa verici, iyileştirici metotlar mutlaka test edilmeli. Ve evet, bilim, bildiğimiz tıp uygulamaları birçok hastalığa, rahatsızlığa karşı etkili olabilir. Ancak bunlar tabiatı, insan doğasını ve sağlık konularını anlamak için tek yöntem hatta en iyi yöntem değil.”

Time”a kapak oldu

Andrew Weil”in “hem fiziksel hem de ruhsal iyiliğe giden yolda rehberiniz” diye özetlediği son kitabı “Sağlıklı Yaşlanma” (solda) ekim ayında çıktı. Weil bu kitabıyla Time dergisine kapak oldu (altta). Time “Bu adam sizi sağlıklı yapabilir mi?” diye sordu.

Soya fasulyesinden protein; fındık, fıstıktan yağ alabilirsiniz

Andrew Weil yetişkinlerin günde ortalama olarak 2 bin-3 bin kalori alması gerektiğini söylüyor. Bunun yüzde 40-50”sinin karbonhidrat, yüzde 30”unun yağ ve 20-30”unun da protein kaynaklı besinlerden oluşmasını tavsiye ediyor.

Yetişkin bir kadın günde 160-200 gram civarında karbonhidrat tüketmeli. Erkeklerde ise bu rakamlar 240-300”e çıkabilir. Ancak karbonhidrat tüketirken buğday unundan yapılmış ürünlerden, ekmekten vazgeçmeli, tahıl ürünleri, baklagiller ve yeşil yapraklı sebze ile makarnaya yönelmelisiniz.

Eğer 2 bin kalori tüketiyorsanız bunun 67 gramı yağ olabilir. Tabii bu 67 gram için de kurallar söz konusu: Tereyağı, yağlı süt ürünleri, derisi soyulmamış tavuk ve yağlı etlerden kaçınmalı, margarini kesinlikle kullanmamalısınız. Zeytinyağı yemek pişirirken de tercih edilebilir. Ayrıca kuruyemiş, özellikle fındık, fıstık ve cevizin çok faydalı olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca Omega-3 asitleri için de bol balık tüketebilirsiniz.

Yine 2 bin kalorilik bir beslenme düzeninde 80-120 gramı da proteine ayırabilirsiniz. Proteini de hayvansal ürünler yerine sebzelerden, özellikle baklagillerden ve soya fasulyesinden alabilirsiniz. Yağlı balık ve yağı azaltılmış süt de önerilir.

Meyve, sebze, baklagiller ve tahıl gevrekleri yiyerek günde ortalama 40 gram lifli gıda tüketmeniz faydalı.

Her renk sebze ve meyve tüketimine önem vermeli, düzenli olarak turpgiller ve lahana yemeli, özellikle soya ürünlerini sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamanın en iyi yolu taze gıda, özellikle sebze ve meyve tüketmekten geçer.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>