Rehberiniz-Sağlıklı yaşamın anahtarı gerçekçi hedeflerdel

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sağlıklı yaşamın anahtarı gerçekçi hedeflerdel” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sağlıklı yaşamın anahtarı gerçekçi hedeflerdel

ABD’nin Ohio eyaletindeki Cleveland Clinic’ten uzmanlar, kilo vermekten daha gerçekçi hedeflerle sağlıklı yaşama kavuşmanın en temel yollarını ortaya koydu.

İşte öncelikleri değiştirerek istenilen forma daha kolay ulaşılması için her gün uyulması gereken 12 yol:

1- Günde en az sekiz ila dokuz saat gece uykusu almak öncelik listesinin en başında yer almalı. Uzmanlar, uykunun en az spor veya sağlıklı beslenme kadar önemli olduğunu açıkladı. Zira uykusuzluk, kalp hastalıkları, hafıza kaybı, dikkatsizlik, yüksek tansiyon, felç ve obezite gibi birçok sağlık sorununu tetikleyebildiği gibi iş verimini de düşürüyüor.

2- Düzgün ve dik oturma şekli, vücudu romatizma, sırt ağrısı, kas tutulmaları ve omurga eklemlerinin gevşemesine kadar birçok sorundan kurtarıyor.

3- Plansızlıktan ertelenerek yıl sonuna kadar ihmal edilen tatil günlerini kullanmak gerekiyor. ABD’de yapılan bir araştırmada, yıl sonunda en az 3 izin gününün kullanılmadığı ortaya çıktı.

4- Diyet veya normal fark etmeksizin asitli içecek alışkanlığından tamamen vazgeçilmeli. Şekerli içecekler sağlık için zararlıysa diyet içecekler de bel çevresinde genişletiyor, kan şekerini yükseltiyor.

5- Doğru nefes almayı alışkanlık haline getirmek beyni rahatlattığı gibi enerji seviyesini de kontrol altına alıyor.

6- Düşünmeden abur cubur tüketimi günde ortalama 600 kalori fazla alınmasına yol açıyor. Bu yüzden atıştırmaların gerçekten açken veya yemek yiyemeyecekken tüketilmesi gerekiyor.

7- Makyajı çıkarmadan uyumak, cilde sayısız zarar veriyor. Pudra ve diğer ciltteki ürünlerin yastıkla teması cilt iltihaplanmalarına, göz makyajı kalıntıları ise kirpiklerin kurumasına yol açıyor.

8- Günde 10 dakika meditasyon uygulamak meme kanseri, felç, romatizma, bel ağrısı gibi ağır hastalıkları önleyici işlev görüyor.

9- Haftada en az bir gün işe yürüyerek veya bisikletle gitmek, enerjiyi yükseltiyor, stresi azaltıyor ve hastalanma riskini düşürüyor.

10- Gerekmedikçe hiçbir şey için özür dilenmemeli; zira hiçbir işe yaramıyor.

11- Yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçilmeli. Çünkü sürekli kullanımı halinde alt bacak kasılmaları, ayak ve kalça ağrılarına neden oluyor.

12- Haftada bir günü, yalnızca içinizden gelen bir şeye ayırmak ruhsal denge için gerekli.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr,a

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir