Rehberiniz-Sadece turkey90’de: ‘toplantıya başlamak’

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sadece turkey90’de: ‘toplantıya başlamak'” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece turkey90’de: ‘toplantıya başlamak’

1. Toplantıya ilan edildiği saatte başlayın.

2. Güçlü ve sıcak bir sesle herkesi selamlayın. Toplantı katılımcıları birbirini tanımayan kişilerden oluşmuşsa herkesin kendisini kısaca tanıtmasını isteyin. Grup sık sık toplanıyor, ama o toplantıya yeni bir üye katılmışsa, yeni üyenin kendisini tanıtmasını sağlayın.

3. Toplantının amacını özetleyin. Toplantıdan hangi sonuçlar çıkmasını istediğinizi belirtin. Patron tavrıyla değil (“Ben şunu istiyorum.”), ekip üyesi tavrıyla konuşun (“Şunu gerçekleştirmeliyiz.”).

4. Gündemi özetleyin. Gündemi önceden dağıtmış olmalısınız. Buna rağmen yine de toplantı öncesi amacın ortaya konulması odaklanmayı güçlendirecektir. Gündemi yanında getirmeyi unutanlar için elinizde yedek gündem kopyaları bulunsun. Hatta olanaklıysa gündemi bir tahtaya yazın. Böylece herkes toplantının sınırının ve ölçeğini gözden kaçırmayacaktır.

5. Gerekli görünüyorsa bir önceki toplantıyı özetleyip değerlendirin.

6. Toplantının kurallarını hep birlikte anlaşmaya vararak oluşturun. Katılımcıların birlikte alınan kararlara uyma isteği neredeyse her zaman sadece bir kişinin aldığı kararlara uyma isteklerinden fazla olacaktır.

7. Gerekli ise yeni belge ve rapor alın

8. Tutanakları kimin tutacağını saptayın.

9. Herkesin toplantı yapma düzeni ve gereğiyle ilgili görüşünü alın.

10. Gündemin ilk maddesiyle başlayın.

11. Gündemde katılımcılığı artırmak için herkesin mutabık olduğu bir konuyla başlamaya özen gösterin. Toplantı öncesi katılımcılar arasındaki birlikteliği vurgulamak her zaman işbirliği konusunda teşvik edici olacak ve tek tek katılımcıların düşüncelerini özgürce dile getirmeleri için olumlu bir iklim yaratacaktır.

Yazar: Ayşe Bilge Dicleli ve Serra Akkaya/İletişim Sırları

Kaynak: http://MESS Yayınları

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>