Rehberiniz-Sadece turkey90’de: süperliderler üzerine

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sadece turkey90’de: süperliderler üzerine” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece turkey90’de: süperliderler üzerine

Peki, bir dizi ana işletmeye bakan bir süperliderin temel görevi nedir? Welch şöyle diyor: “Benim işim, en büyük fırsatlara en iyi kişileri yerleştirmek ve paraları doğru yerlere en iyi biçimde dağıtmak. Hepsi bu. Fikirleri aktar, kaynakları dağıt, yoldan çekil.”

Welch, bir buzdolabının tipine karar verilirken işin içinde değil. Bunu uzmanlara bırakmış:

“İyi bir televizyon programının nasıl üretileceği konusunda hiçbir fikrim yok, bir makinenin nasıl yapılacağı konusunda ise pek az…Ama NBC’de patronun kim olduğunu bilirim. Önemli olanda budur. En iyi insanları seçmek ve onlara para sağlamak benim işimdir. Oyun böyle oynanır.”

Welch’e göre, yerine uygun, doğru yöneticilere sahip olmak bir işletmenin başarısı için temeldir. Başarılı bir lider bir organizasyonu, bir şokla sarsıp iyileştirebilir. Başarısız bir lider, organizasyonu şokla sarsacak ve felç edecektir. Zayıf yöneticiler işletmeleri öldürür:

“Onlar iş katilleridir…Böylece, organizasyonlar sürekli olarak yenilenme gereksinimi içindedir. Sürekli bir fikir, heyecan ve enerji akımı vardır ve bunun bir örgütlenme içine sokulması gerekir.

Ve buda hep daha iyiye gitmeyi sürdürmelidir. Çıta hep yukarı kalkmayı sürdürmelidir…Benim işim büyük fikirleri bulmak, daha da büyütmek ve hemen ışık hızıyla işletmenin her yerine yaymaktır…Bir de bunları destekleyecek kaynakları sunmak. Fikir bulmayı sürdürün. Bu, CEO’larımızın hemen hemen tümünü görevidir.”

Yazar: Jack Welch ve GE’nin Yolu/Robert Slater/Literatür Yayınları

Kaynak: http://Literatür Yayınları

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir