Rehberiniz-Sadece turkey90’de: problemleri küçük parçalara böl!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sadece turkey90’de: problemleri küçük parçalara böl!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece turkey90’de: problemleri küçük parçalara böl!

Bazen bir problem –özellikle bir devrim yapmayı düşünüyorsanız- öylesine büyük ve karmaşıktır ki işe nereden başlayacağınızı bilemezsiniz. Çözüm problemi küçük parçalara bölmek ve henüz çözülmemiş, kritik parçalara el atmaktır.

Örneğin, uçma çabasını bir bütün olarak ele almak birçok istekli devrimciyi başarısızlığa sürükleyen etken oldu. Orville ve Wilbur Wright’ın yaptığı en zekice iş, problemi üç ayrı parçaya bölmek oldu:

• Kanatların yapılması.

• Gücün üretilmesi ve uygulanması.

• Uçmaya başladıktan sonra denge ve kontrolün sağlanması.

1901’de mucitler ilk iki problemi çözdüler. İnsanlar, uçağın, motorun ve pilotun ağırlığını taşıyabilecek kanatların nasıl yapılacağını biliyordu; motorlar yeterince güçlü ve aynı zamanda uçmaya elverişli olacak şekilde hafif dizayn edilebiliyordu.

Wright kardeşleri diğerlerinden farklılaştıran nokta nasıl yukarı çıkılacağına değil, yukarıda nasıl kalınacağına odaklanmaları oldu. Diğerleri, kanatları ve motorları tamir etmekle uğraşırken, Wright kardeşler zaman ve paralarını havalandıktan sonra sabit kalamayan bir uçak için harcamadılar. Kritik nokta denge ve kontroldü.

Teorik olarak denge ve kontrol oldukça basittir: Ağırlık merkezinin basınç merkeziyle çakışmasını sağla. Pratikteyse bu oldukça zordur. Çünkü rüzgar ve uçağın hareketi basınç merkezini sürekli olarak değiştirmektedir. Wright kardeşler bu probleme basit bir çözüm getirdiler: “…Pratik yapmak uçma sırrının anahtarıdır!” Sadece uçağın teknolojisiyle uğraşmak yerine bir uçağı uçurma becerisini edinmek için saatlerini harcadılar. Wright kardeşlerin zaferi bize üç kritik ders vermektedir.

• Büyük problemleri küçük problemlere böl.

• Henüz çözülmemiş olan küçük problemlere odaklan.

• Zaten çözülmüş olan problemlerle uğraşarak boşa zaman ve enerji harcama

Yazar: Guy Kawasaki ve Michele Moreno

Kaynak: http://Devrimciler İçin Altın Kurallar/MediaCat Kitapları

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>