Rehberiniz-Sadece turkey90’de, liderlik öğütleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sadece turkey90’de, liderlik öğütleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece turkey90’de, liderlik öğütleri

KAZANMA ve KAYBETME

Lingyuan, Konfüçyüscü düşünür Cheng Yi’ye dedi ki:

Belalar şans getirebilir, şanslar bela doğurabilir. Bunun nedeni, bir kişi tehlike ve zorluk içinde olduğu zaman, güvenlik için düşünmeye istekli olması ve bir kişi düzen arayışına derinden daldığı zaman, ciddiyet ve karar verebilme yetisine sahip olmasıdır – bu nedenle şans doğar ve duruma uyar.

Şansın bela getirme nedeni, dinginlik içinde yaşarken insanların aç gözlülük ve tembelliğe kendilerini gark etmeleri ve çoğunlukla küçümseyici ve kibirli olmalarıdır- bu nedenle bela doğar.

Bir düşünür, “birçok zorluğu yaşamak iradeyi kusursuzlaştırır; hiçbir zorluk yaşamamak varlığı mahveder” dedi.

Kazanmak kaybetmenin sınırıdır, kaybetme kazanmanın yüreğidir. Bu nedenle nimetler defalarca gelmez, her zaman kazanma umudu duyulamaz. Şanslı bir durumdayken belayı düşünebiliyorsan, o zaman şans korunabilir; kazanır ve kaybetmeyi düşünürsen, o zaman kesinlikle kazanırsın.

Bu yüzden üstün insan, güvenlikteyken tehlikeyi unutmayan, düzen dönemlerinde düzensizliği unutmayan insandır. (Bir Parşömen)

İŞ ARKADAŞLARINI SEÇMEK

Zhantang dedi ki:

Bir iş arkadaşı aradığınız zaman, bu kişi öğretmeniniz olmaya layık, her zaman saygı ve onur duyacağınız ve iş yaparken örnek alabileceğiniz biri olmalıdır, böylece ilişkinizin bir yararı olur.

Sizden yalnızca biraz daha iyi olan bir öğretmeni sizin henüz erişmediklerinize karşı tetikte olmak için izlemelisiniz. Fakat bir öğretmen sizinle eşitse, böyle bir öğretmene hiç sahip olmamak daha iyidir.

İŞ ARKADAŞLARINI SEÇMEK

Zhantang dedi ki:

Bir iş arkadaşı aradığınız zaman, bu kişi öğretmeniniz olmaya layık, her zaman saygı ve onur duyacağınız ve iş yaparken örnek alabileceğiniz biri olmalıdır, böylece ilişkinizin bir yararı olur.

Sizden yalnızca biraz daha iyi olan bir öğretmeni sizin henüz erişmediklerinize karşı tetikte olmak için izlemelisiniz. Fakat bir öğretmen sizinle eşitse, böyle bir öğretmene hiç sahip olmamak daha iyidir. (Baofeng’in Gerçek Kaydı)

BİR KRALA NASİHAT

Zhenjing, Shu kralına dedi ki:

Günlük faaliyetlerinizde, doğru olanı titizlikle gerçekleştirin ve yanlış olanı ısrarla engelleyin. Zorluk ya da kolaylık nedeniyle isteğinizi değiştirmemelisiniz. Bugünkü zorluklardan dolayı başınızı sallayıp önem vermezseniz, başka bir günün bugün kadar zor olmayacağını nasıl bilebilirsiniz? (Li Shanglao’nun günlüğü)

Yazar: Thomas Cleary/Liderlik Sanatı-Zen Dersleri/Anahtar Kitaplar

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir