Rehberiniz-Sadece turkey90’de: gurudan yönetim dersleri

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sadece turkey90’de: gurudan yönetim dersleri” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece turkey90’de: gurudan yönetim dersleri

Şirket köylerinde yapılması gereken işler ve oynanması gereken roller vardır. Ancak yer, mesleki ilerleme için çok küçüktür. Hükmetmek toplum tarafından hoş karşılanmaz; rüşvet ayıptır. Bu eğilimi gösteren kişilerin geleceği toplum tarafından öldürülür. Çabaların kaynağı, bir kişinin ortak bir amaç için kendi rolünü oynama isteğinden gelir. Bir iş yapmak ve onu iyi yapmak arzusu yaygındır. İşten çıkarılma ve kovulma olaylarına pek rastlanmaz. Köy uyum içinde ve o andaki koşulları neyi gerektiriyorsa o doğrultuda yönetilmelidir. Köyler istekle yönetilir ve şirketlerin kalbidir.

Köylerin yöneticilere değil, liderlere ihtiyacı vardır. Aşağıda geleceğin liderleri için bir kontrol listesi verilmiştir.

1.Fikre Katılmama Özgürlüğü Tanıyın: İstekle yönetilen şirketlerde, tartışma geniş çapta uygulanan ve teşvik edilen bir olaydır. Bireylerin bir fikre katılmama özgürlükleri vardır, ancak bu herkesin karar verme yetkisi olduğu anlamına gelmez. Kişiler konu hakkında olumlu ve olumsuz düşüncelerini bildirirler. Ama karar herkesin onayını almış, işbirliğini iyi uygulayan bir lider tarafından alınmalıdır. Lider, kişilere fikirlerini belirtme hakkını tanımalı, daha doğrusu zaten tanınmış bu hakkın kullanımına izin vermelidir. Aksi halde hükmeden kişi olur ve tepki görür.

2. Planlayarak Denetleyin: Planlama, yeniden planlama ve planları değiştirme köylerde sık uygulanan bir yöntemdir ve kesinlikle böyle olmalıdır. Başkalarının yaptığını denetlemek yanlıştır. Ancak pek nadiren belirli konular ve kişiler üzerinde bir denetim yapmak gerektiği konusunda anlaşmaya varılabilir. Planlama için bilgi toplama ve bilgi sağlama teşvik edilir. Denetim için bilgi toplamak doğru bir uygulama değildir ve hoşgörülmez. Bu yüzden lider planlama evrelerine göre çalışmalıdır. Ayrıca elindeki bilgileri gelecekle ilgili planlarda kullanmak ve bunu açıkça göstermek zorundadır. Topladığı bilgileri ve verileri insanları ve olayları yargılamak için kullanmadığını herkes bilmelidir.

3. Karşılıklı Güvenle Yönetin: Güven ve denetim birbirinin yerini tutar. Eğer birinin denetlendiğini görürseniz, ona güvenilmediğini düşünmeniz son derece doğaldır. Eğer onu denetlemiyorsanız, ona güveniyorsunuz demektir. Denetliyemiyorsanız da güveneceğiniz insanlara iş vermeniz gerekir. Karşılıklı güven oluşturmak oldukça zordur ama olanaksız değildir. Seçtiğiniz kişilere güvenmekse kolaydır. Köy yapılı şirketlerde işten adam çıkarma hemen hemen olanaksız olduğundan işe adam alma kararı son derece önemlidir.

4. Ekiplerle Yönetin: Bireyler küçük gruplarla özdeşleşmeyi tercih ederler. Küçük gruplar üzerinde etki oluşturmak daha kolaydır. Antony Jay’in kuramındaki deyimiyle, onlu gruplar istek doğurarak yönetilen bir şirkette çok uyumlu bir çalışma gösterirler. Küçük gruplardan oluşmuş büyük kitleleri örgütlemek, düzensiz kalabalıkları örgütlemekten çok daha kolaydır. Bireyler grup içinde bireyselliklerini korur, ancak her biri bir ekibin adamıdır. Bu onlara bireyselliklerini korumanın yanı sıra bir ekibe ait olmanın güvencesini verir. Bu nedenle herkes en azından bir grubun üyesi olmak zorundadır.

5. Kendiniz Olun: İstekle yönetimi benimseyen şirketlerde kişilik çok önemlidir. Bireyler şirket içinde önemli bir rol oynar. Rolün kendisinden çok rolü oynayan önemlidir. Bir görüntüye, sadece bir pozisyona değil, kişinin kendisine güvenilir. Güven küçük şirketlerde çok önemli olduğundan herkes gerçek özellikleriyle ve kişilikleriyle ortada olmalıdır. Açıklık, dürüstlük ve dostluk değer verilen niteliklerdir. Rol yapmak gerçek kişiliği ölüdürür. Bireysel karakteriniz ve amaçlarınız, şirketin sizin yönetiminizdeki bölümüne kişilik ve amaç kazandırır.

6. Enerjinizi Tazeleyin: Bu şirketlerde liderlik büyük bir enerji gerektirir ve son derece yorucudur. Bireylere, birey olarak davranmak, anlaşmazlıkları göğüsleyip çözüm bulmak, hoşgörü göstermek, konuşmaktan çok dinlemeyi bilmek, kendine ve çalışanlara karşı dürüst olmak için büyük bir enerjiye ihtiyacı yaratır. Enerji yok olduğunda, monotonluklar başlar ve genel prosedürlere, kurallara dönülür. Bunun sonucu olarak daha az dinlenirsiniz, daha az düşünürsünüz. Bu küçük şirkette önemli bir suçtur, yanlıştır. Toffler’in “denge bölgeleri” dediği durgunluğa düşmekten sakının. Astlarınızı ve meslektaşlarınızı harekete geçirin.

7. Geniş Düşünün: Konuları ve olayları değerlendirip yönlendirmek, sorumluluk alarak liderlik yapmak önemli ve geniş boyutlu bir olaydır. İnsanlarla iyi ilişkiler kurup sevilip sayılmak için geniş bir dünya görüşü ve çok boyutlu bir değerlendirme gerekir.

8. Tek Rol veya İşlev Üzerinde Değil, Ortak Amaç ve İlkeler Üzerinde Durun: Elle tutulur bir sonuç için sıkıntıya, hatta ıstıraba bile katlanabilir. İş, sadece iş olduğunda sıkıcıdır. İnsanlar, sonuçları görmeyi, eserlerin ne amaçla gerçekleştiğini bilmeyi isterler. Kişinin sonunu bilmeden oynadığı rollerde ruh yoktur. Yöntemler bir sona ulaşmalı ve bu ortak bir dille ifade edilen ortak bir amaç olmalıdır.

Yazar: Charles Handy/Süper Yönetim

Kaynak: http://İlgi Yayınları

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>