Rehberiniz-Sadece kaldırımları değil kafaları da yükseltiyorlar!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sadece kaldırımları değil kafaları da yükseltiyorlar!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece kaldırımları değil kafaları da yükseltiyorlar!

turkey90.COM NOTU: Bu uygulamanın tüm belediyelere örnek olmasını umuyoruz.

Böylece sadece “kaldırımları” değil, “kafaları” da yükselten çağdaş belediyecilik anlayışı yayılmış olur. Özellikle varoş belediyelerinde bu uygulamalar çok önemli. Çünkü o beldelerde yaşayan kadınların evden dışarı çıkmalarını sağlayacak, onlara ekonomik maliyeti olmayan faaliyetler çok “kutsal” bir görev…

10 DERSTE MUTLULUK!

NESLİHAN TUNÇ

SABAH

Bağcılar””da belediye tarafından düzenlenen “Mutlu Yuva Mutlu Yaşam” projesi kapsamındaki kişisel gelişim kurslarına, semt sakini aileler büyük ilgi gösteriyor.

Her genç Türk insanının hayallerinde “mutlu bir yuva” vardır. Ancak kimi bu amacına ulaşır kimi bir türlü aradığı mutluluğu yakalayamaz. İşte Bağcılar Belediyesi ve Gizmor İletişim Danışmanlığı””nın ortaklaşa geliştirdikleri “Mutlu Yuva Mutlu Yaşam Projesi” de bunu hedefliyor. Yani ailede sevgi, saygı ve iletişim bağlarını kuvvetlendirmek, topluma eğitimli, bilinçli anne babalar kazandırmak gibi amaçlara hizmet ediyor.

Bağcılar””da yaşayan ailelerin yoğun ilgisini gören eğitim programı ilçedeki toplam 22 mahallede 30- 40””ar kişilik gruplar halinde devam ediyor. İlki 29 Haziran 2004 tarihinde başlayan seminerlerde bir hafta boyunca fire vermeden derslere devam edenlere sertifika veriliyor.

12 haftada 6 bin aileye ulaşılması hedeflenen projede, 8. hafta geride bırakılırken katılımcı sayısı 7500””lere ulaşmış durumda.

Psikolog, pedagog, sosyolog, iletişim ve kişisel gelişim uzmanlarınca verilen toplam 10 saatlik eğitimlerin, 6 saati belediyenin kurduğu mahalle konaklarında, son 4 saati ise Kültür Merkezi””nde gerçekleşiyor. Eğitim ücretsiz.

Bağcılar””daki alt gelir düzeyinden bir çok ailenin hayata pembe gözlüklerle bakmalarını sağlayan bu eğitimler gerçekten de amacına ulaşmış. Artık orada sürekli kavga sesleri gelen evlerden kahkahalar yükseliyor.

Eşinden boşanmış bir kadın bu eğitimlere katıldıktan sonra aslında hatanın kendinde olduğunu görmüş ve eşine tekrar evlenme teklif etmiş ve şimdi çok mutlu olduklarını söylüyor.

Bir başkası 15 yıllık eşine ilk kez “Seni seviyorum” dediğini ve evde herkesin şaşırdığını, sonra da bu sözün mucizevi etkisini hep birlikte gördüklerini anlatıyor. 9 yıllık evli üç çocuk annesi Reyhan Yavuz profesyonel destek almanın hayatına çok olumlu yansıdığını artık daha bilinçli bir anne olduğunu söylüyor. Yine 9 yıllık evli ve üç çocuk annesi Aycan Yavuz eğitimlere eşinden habersiz geldiğini söylüyor.

Onun amacı ise eşiyle aralarındaki iletişimsizliğe çözüm bulabilmek. Eğitimlerde öğrendikleriyle yavaş yavaş bu sorun çözülmeye başlamış bile. Benzer örnekler çoğaldıkça “Mutlu Yuva Mutlu Yaşam” seminerlerinin ünü ilçe sınırlarını aşmış.

Güngören, Bahçelievler, Kaynarca, Sultanbeyli derken Kütahya””dan, Isparta””dan gelen aileler bile olmuş. Hatta Hollanda, Belçika gibi ülkelerden gelen gurbetçi aileler de Mutlu Yuva Mutlu Yaşam okulundan sertifikalarını alıp öyle dönmüşler ülkelerine. Eğitimler gündüz yapıldığı için evkadınlarının katılımı daha fazla.

Öğrencilerin kimi çocuğunu pışpışlarken, kimi mama yediriyor ama bir taraftan da hocalarını dikkatle dinleyip not tutmayı ihmal etmiyorlar. Hafta sonlarında yapılan seminerlere eşler de katılıyor. Eğitimlerde etkili anne baba olmak, eşlerin birbirleriyle iletişimleri, gelin-kaynana ilişkisi gibi pek çok konunun üzerinde duruluyor. Semt sakinlerinin tek şikayeti projenin yakında bitecek olması.

Gizmor İletişim Danışmanlığı””ndan Memduh Efendioğlu bunun pilot uygulama olduğunu söylüyor: ” Bu üç aylık bir projeydi. 18 Eylül””de bitecek. Toplumun omurgasını oluşturan bu insanlar eğitimden mahrum. Bunları eğitmek sosyal bir sorumluluk. Bağcılar””da bu programı başlattık ama bir çok ilçeden katılım oldu. Başka belediyelerle görüşmelerimiz sürüyor. Belli şartlarla belediyelere bu hizmeti vereceğiz. Bağcılar””da projenin ikinci etabı da olacak. Tabii buna belediye karar verir ama halkın da genel isteği bu.”

BİR KATILIMCI AİLE ANLATIYOR

Nasıl Davranacağımızı Öğrendik

Yaklaşık 10 yıllık evli ve üç çocuk sahibi olan Perihan (30) ve Muhammed (29) Güneysu çifti “Mutlu Yuva Mutlu Yaşam” okuluna katılıp mutluluğu yakalamayı başaran ailelerden sadece biri. Muhammed Güneysu programa katılmanın kendi isteği olduğunu söylüyor:

Çocuklarımı yeni çağa ayak uydurarak yetiştirebilmek istiyordum. Afişi görünce hiç tereddüt etmedim. Eğitimlerden sonra çok şey değişti. Doğru bildiklerimiz yanlış çıktı, yanlış bildiklerimiz doğru çıktı. Farklı bir yön verdik aile düzenimize.
Yaşam tarzımıza da aynı şekilde yansıdı bu. Ben inşaatta çalıştığım için eve yorgun geliyorum. İnsan rahat etmek, kafasını dinlemek istiyor. Bu nedenle eve geldiğimde çocukları hiçbir şekilde ses çıkartmayacak şekilde alıştırmıştım. Bunun yanlış olduğunu gördüm. Şimdi akşamları çocuklarla bir saat vakit geçiriyoruz. Eşimle pek sorunumuz yoktu. Biz hep daha iyiyi yakalamaya çalışıyoruz. Artık stresli değiliz en azından. Eşim evini daha çok sevmeye başladı.
Ben de işin stresini asla eve getirmiyorum. Perihan Güneysu ise eşinin çalıştığı için eğitimleri sürekli devam edemediğini ancak kendisinin bu açığı kapattığını söylüyor: “Ben derslerde öğrendiklerimi not aldım, akşamları evde ona aktardım. İyi ki katılmışım. Bize daha çok çocuklar konusunda faydalı oldu. Bazen onlara nasıl davranacağımız bilemiyorduk. Şimdi daha bilinçliyim.”

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>