Rehberiniz-Sadece hayal etmeye cesaret etmemiz gerek!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Sadece hayal etmeye cesaret etmemiz gerek!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece hayal etmeye cesaret etmemiz gerek!

18 kişilik mürettebatın kullanımına uygun bir tekneyle tek başına dünyayı dolaşmak. Hem de tersten. Dünyayı yelkenliyle tersten dolaşan ilk kadın Dee Caffari, ”cesaret et, hayal et, keşfet” sloganıyla çıktığı yolculukla, çocukluğundan beri kurduğu hayali gerçekleştirme imkanı buluyor. İnsanların kendi sınırlarını zorlaması gerektiğine inanan Caffari, ”Bu muhteşem bir şey ve kendinize gerçekten inanıyorsanız neredeyse her şey mümkün” diyor.

Çocukluğunda babasının teknesiyle yaptığı yolculuklar farkında olmadan yüreğinin bir köşesinde denizcilik ateşini yakmış, ancak o, bu ateşin farkına üniversite yıllarında varmış ve beden eğitimi öğretmeni olmuş. ”Fakat seyahat tutkusu bambaşka bir şey. Bu tutku kanıma girdikten sonra tüm kariyerim değişti” diyen Caffari, 6 yıl önce beden eğitimi öğretmenliğini bırakmış ve bir yat firmasında çalışmaya başlamış.

Global Round The World Race 2004-2005”te, 17 amatör mürettebatla denizlerdeki ilk büyük mücadelesini veren Cafari, ekipteki tek kadın kaptanmış. Dünyayı yelkenliyle dolaşan ilk kadın olma fikrini ise Sir Chay Blyth önermiş kendisine.

Yolculuğa çıkmadan önce yaşadıklarını Dee Caffari”den dinleyelim: ”Kendi alanımda bir rekor kırmak istiyordum. Hiç şüphe yok ki yelkenliyle yapılan bir yolculuk çok zor. Bunu tek başına ve dünya çevresinde yaptığınızda sınırlarınızı zorlamanız gerekiyor. Fakat işin sonunda kırılması gereken bir rekor olması motivasyonunuzu sürekli yüksek tutmanızı sağlıyor. Bu zorlukların yanında yelkenciliğin aynı zamanda çok da doyurucu bir spor olması işimi oldukça kolaylaştırdı. Bir başka problem ise sponsor bulunması idi. Bu proje için yola çıktığımızda aslında projemizin zamanlaması ve içeriği dolayısıyla çok zorlanmadık. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru proje ile olmak çok önemliydi. Projemiz Aviva”nın tüm Avrupa”da uyguladığı ”Forward Thinking” kampanyası ile çok uyumlu idi. Bu kampanya geleceği düşünen, başarılı, gelişimci projelere destek veren bir kampanya. Projemizi kendilerine aktardığımızda çok ilgilendiler ve sonuçta birlikte yola çıktık. Aviva Challenge adlı tekne aslında 18 kişilik bir mürettebatın kullanımına uygunken 8 hafta gibi kısa bir sürede tek bir kişinin kullanabileceği şekilde modifiye edildi.”

DOĞAYA KARŞI SAVAŞ

Dünyanın dönüşüne ters olduğu için zoru başaran Dee Caffari ”Bir bakıma doğaya karşı savaşa benziyor” dediği yolculuğunu şöyle anlatıyor: ”Gelgitler ve rüzgar size karşı savaştığında dinlenmeye vakit yok… Ne olursa olsun durmadan savaşmanın dışında bir şansım yoktu. Ara vermek ve güç toplamak için karaya inmek istediğim zamanlar oldu. Birçok kez asla pes etmemem, eve başararak dönmem gerektiğini tekrarlamak zorunda kaldım kendi kendime. Ama hiçbir zaman evime pes ederek dönmek benim için seçenek olmadı. Güney Okyanusu”nun havası çok kötüydü ve yolculuğun en zor kısmıydı. Kötü bir fırtına sonrasında rüzgar olduğu için yatın direğine tırmanmak zorunda kaldım. Denizin durumu çok kötüleşti ve tıpkı bez bir bebek gibi denizde ilerliyordum. Bana yardım edebilecek hiç kimse yok gibiydi ve bu oldukça korkutucuydu. Ancak tüm bu zorluklarla savaşırken telsizle de olsa sürekli yanımda olan ve beni destekleyen çok profesyonel bir teknik ekibim vardı. Ayrıca yanımda olmasa da en büyük desteklerden biri 5 yıldan beri beraber olduğum partnerimdi. Bu kesinlikle bir takım emeğiydi.”

9 GÜNDE 9 SAAT UYKU

9 gün boyunca sadece 9 saat uyuyan yelkenci, baş etmek zorunda kaldığı en zor şeylerden birinin uykusuzluk olduğunu anlatıyor. Hayatta kalma savaşı verdiğinden kendini nasıl hissettiğinin ve uykusuzluğunun çok üzerinde durmamış Caffari, ama bu esnada çok huysuz olduğunu da itiraf ediyor. Ancak huysuzluğunu sadece kendi çektiği için de içi rahat. Ancak yaklaşık 6 ay önce biten yolculuğunun izlerini hala üzerinden atamamış ve uyku düzeni normale dönmemiş.

Yolculuğunuza dair hiç unutamadığınız bir anınız var mı diye sorduğumuz Caffari, ”Elbette ekibimle ilgili bazı ilginç anılarım var ve bu anıların çoğu beni dertten kurtardıkları zamanlara ait. Ekipmanda bir arıza olduğunda bunu tamir edebilmemin tek yolu onların bana verdikleri tüyolardı, bu yüzden durmadan teknik süreç hakkında konuşmak zorunda kalıyorlardı. Bu biraz Apollo 13 filmindeki sahnelere benziyordu” diye cevap veriyor.

Dünyayı tersten dolaşan ilk kadın olarak kırdığı dünya rekoruna bir yenisini daha eklemek isteyen Dee Caffari, bu kez dünyayı düzden yani doğudan batıya dolaşarak dünyayı iki yönde de yelkenliyle dolaşan ilk kadın olmak istiyor. Bunun için hayallerinden güç aldığını söyleyen yelkenci, şu mesajı veriyor: ”Yapabileceğimizi düşündüğümüzden daha fazla şey yapabiliriz. Sadece hayal etmeye cesaret etmemiz gerek diye düşünüyorum. Biraz hayal, biraz cesaret ve merak tüm yolları açacaktır.”

Yazar: Ayşenur Öz Kaşi

Kaynak: http://www.aksam.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>