Rehberiniz-Sadece başaranların öyküsü yazılır!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Sadece başaranların öyküsü yazılır!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Sadece başaranların öyküsü yazılır!

Kimi başaramadı kimi sıkılıp bıraktı

KİMİ BAŞARAMADI, KİMİ SIKILIP BIRAKTI

ZAFER AKBAŞ MAGAZİN

Sabah

1990”lı yılların başı tabir-i caizse pop müziğin patladığı yıllar olmuştu. Bu dönemde müzik piyasasına giren şarkıcılardan kiminin popülaritesi gün geçtikçe artarken, kimi bir kasetlik şöhretini sadece anılarında anlatır oldu. Bu popçulardan bir kısmı başarısızlıktan unutuldu, bir kısmı ise seçtikleri hayatlar nedeniyle unutulmaya razı oldu.

90”lı yıllarda Tarkan, Aşkın Nur Yengi, Yonca Evcimik, Hakan Peker gibi ünlü isimlerin yaptıkları pop albümler, büyük bir patlama yapınca, müzik yapımcıları da pop müziğe yöneldi. Ve 1990 yılından itibaren çok sayıda isme pop albüm yapıldı.

İçlerinden birçoğu bugünlere kadar ismini korumayı başarsa, şarkıları dilden dile dolaşmaya devam etse de, bunlardan onlarcası kaybolup gitti. Kimi başarısızlıktan, kimi ise sıkılıp müzik dünyasından uzaklaştı. Üstelik içlerinden birkaçı, star mertebesine bile ulaşmış, her hareketleriyle magazin dünyasında olay olmuştu…

GÜNDEMDE DEĞİLLER

Burak Kut, Ozan Orhon, Tayfun Duygulu, Ferda Anıl Yarkın, Sibel Alaş, Asya, Yeşim Salkım, Sinan Erkoç, Zafer Peker gibi isimleri bugün hala akıllarda olan şarkıcılar, farklı nedenlerden dolayı şu an gündemde değil.

İlk albümleriyle olay olan Burak Kut ve Ozan Orhon, sonradan çıkardıkları albümlerle eskisi kadar pirim yapmadı. Her hareketiyle olay olan ikili, şimdi son derece mütevazı bir hayat yaşıyor. Türkiye”nin tanıdığı ilk popçulardan olan Tayfun Duygulu”nun popülaritesi günden güne azaldı.

Ferda Anıl Yarkın, Sinan Erkoç, Zafer Peker gibi isimlerse kendi isteğiyle piyasadan uzaklaştı. Sibel Alaş, Sibel Bilgiç, Asya, Pınar Aylin, Yeşim Salkım gibi pop müziğin 90”lardaki en ünlü kadın yıldızları da yaptıkları evlilikler nedeniyle müziğe ara verdi.

ONLARI HATIRLAMAK GÜÇ

15 yıllık pop müzik tarihimizden yüzlerce popçu geçti. Tek albümle, tek şarkıyla birkaç aylık şöhret yakalayan bu kişilerin adları bile artık zor hatırlanıyor. Beyin cimnastiği yoluyla hatırlanan bu isimlerden bazıları şöyle: Barbaros Hayrettin, Ufuk Bigay, Ah Canım Ahmet, Kartel, Nihat Doğan, Tufan Kayhan, Bay X, Sibel Sezal, Seçil, Tuğrul Arseven, Yamaç, Ateş, Meyra, Mine, Ati, Emral, Gülay Eralp, Dr Tarık, Orçun, Birkaç İyi Adam, Çıtır Kızlar, Mert Ekren, Nida, Emre Matraş…

Bu isimlerin birçoğu şimdi kendi hallerinde başka işlerle uğraşıyor. Nerede olduklarını kimsenin bilmediği bu isimler, geçmişte kısa bir süre için de olsa ”şöhretler dünyasıyla” tanışma fırsatını yakalamıştı.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir