Rehberiniz-Rüyalarınızı nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Rüyalarınızı nasıl gerçekleştirebilirsiniz?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Rüyalarınızı nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

RÜYALARINIZI NASIL GERÇEKLEŞTİREBİLİRSİNİZ?

( JUNIOR CHAMBER TURKİYE,TOYP-2000 yılın en başarılı genci ödülü sahibi)

İlk gün itibariyle planlı gittim. Kafamda hedeflerim belirgindi. Kendime koyduğum hedeflerim hep oldu ve olacak da…

Hedeflerimi oturup bir kağıda yazmıyorum ama kendimle hep konuşuyorum. Bu artık bir alışkanlık haline geldi. Kendimi devamlı sorguluyorum, içimde bitmek bilmeyen bir öğrenme ve kendini geliştirme azmi var.

Azim başarıya ulaşmak için gerekli. Sadece okul , iş hayatı değil, hayatta başarmak istediğiniz her şey için. Bir şeye azmederseniz, o azim sizi motive eder.

Motivasyon bir işi başarmak için gerekli ilk adımdır, size öyle bir güç verir ki, normal halinizde yapamayacağınızı düşündüğünüz şeyleri bile başarabilirsiniz. Benim iç motivasyonum çok yüksekti, dışardan kimse maddi/manevi beni motive etmeye kalkmadı.

Öncelikle işi kafamda bitirmiştim. Ödevlerimi, projelerimi, raporlarımı ve sunumlarımı hiçbir zaman son dakikaya bırakmadım, zamanımı çok iyi planlayarak gittim. Her şey planlı olmaya baştan başlayınca devamı geliyor zaten.

Yapmanız gerekenleri zamanında, hatta zamanından önce yaparsanız üzerinizde bir ağırlık hissetmezsiniz.

Üniversite hayatımda hiçbir sınavda sınıfın en yüksek notunu almadığım zaman olmamıştır! Bu öyle bir güç ve zevk verdi ki bana, kendimi zaten o başarı çarkının içinde buluverdim.

Öte yandan, derslerde hocaları sorgulardım, aklıma takılan her soruyu sorardım, tatmin olmadığımda araştırmamı kendim dersten sonra yapardım.

Yerimde saymayı hiç sevmedim. Biraz çabuk sıkılan bir yapım olduğundan belki de kendimi geliştirmek için kendime hep bir şeyler eklemek istedim.

Kendini gerçekleştirmeyi insan bence hayatının sonlarına bırakmamalı. Gençken insan daha cesur, daha gözü pek, daha enerjik oluyor, ve bütün bu avantajları zamanında kullanmak varken neden sonraya bırakalım?

Bir de düzenli yaşamı ekleyebilirim. Sanmayın ki, Ece hep ders çalışıyordu. Haftanın en az dört günü spora gidiyordum, düzenli beslenme programım bile vardı. Spordan sonra insan kendini daha dinç hissediyor.

Açıkçası, şimdi bunları pek yapmıyorum. Profesyonel iş hayatına atıldım, ve mesai bitiminden sonra vaktimi her ne kadar istesem de spor ile geçirmiyorum.

Ancak, birtakım dernek toplantılara, seminerlere ve eğitimlere katılıyorum. İnsanın her yaşta mutlaka öğreneceği şeyler olduğuna inanıyorum. Tıpkı bir kartopu gibi, Kendini Geliştirme başlayınca giderek büyüyen bir bilgi dağarcığı oluşuyor.

Okul ve iş hayatımda yapmayı çok sevdiğim bir şeyi burada da yapmak istiyorum: Bilgileri başkalarıyla anlaşılabilir bir halde paylaşma.

Özetlersek.

Kendi deneyimlerimden hareketle neler yapılmasına dair bir özet vermek gerekirse;

* Hedef(ler) koyun!

* Araştıran ve sorgulayan olun!

* Agresif olun!

* Kendinizle yarışın!

* Azimli olun!

Yazar: ECE VAHAPOĞLU

Kaynak: http://www.turkey90.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir