Rehberiniz-Rüya gibi bir iş !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Rüya gibi bir iş !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Rüya gibi bir iş !

Sanal âlem için reklam ve tasarım sektöründe çalışan üç arkadaş; Ozan Coşkun, Borga Dinçler ve Muzaffer Malkoç bir interaktif ajans açarak kendi işlerini kurmaya karar verirler. Fakat bakarlar ki bu işler Türkiye’de hayli zor, düşünürler taşınırlar ve Goa’nın yolunu tutarlar. Böylece proje merkezi İstanbul’da, üretim ayağı Goa’ya uzanan İgoa ajansını kurar, hayallerini gerçekleştirirler.

Ülkenin batı kıyısında bulunan Goa, ’Hindistan’daki Bodrum’ yakıştırması yapılabilecek bir yer, coğrafi olarak Hindistan’ın en güzel yeri değil belki ama kozmopolit nüfusu diğer yerlerden daha çok öne çıkmasına neden oluyor. Bir taraftan 300 yıl Portekiz sömürgesi altında kaldığı için başka yerlerden farklı bir gelişim göstermiş ve yaşam standartları daha yüksek kalmış, diğer yandansa hippilik akımının merkezi yerlerinden olduğu için dünyanın her yerinden insanların uğrak yerine dönüşmüş. Bugün hala çoğu batılı olmak üzere 30 bin ’yabancı’ yaşıyor.

Aslında eğer internet üzerinden faaliyet gösteren reklam sektörüne yabancıysanız bir ajans kurmak için buralardan kalkıp Goa’ya gitmenin pek de akıl karı olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat Coşkun ve Dinçerler’e göre durum düşündüğünüz gibi değil. Goa’ya kadar gitmelerinin aslı nedeni kaliteli eleman bulmanın zorluğu. Piyasa hızla genişliyor, internette reklam verenler hızla çoğalıyorken bu alanla ilgili eğitim veren okulların çok az ve yeni olması böyle bir açık yaratıyor. Diyelim ki beş kuruş fazla maaş verip iyi bir eleman transfer ettiniz, elinizde tutmanın bir garantisi yok, üç gün sonra iki kuruş daha fazla veren başka bir firmaya geçiyor doğal olarak. İşte Hindistan’ın cazibesi burada ortaya çıkıyor; sektör çok gelişmiş, kaliteli eleman sıkıntısı yok ve dolayısıyla çok daha fazla ucuza çalışıyorlar.

SABAH MASAJ, ÖĞLEN DENİZ

Orada hayat genel olarak ucuz, ayda 300-500 dolara paşalar gibi yaşayabilirsiniz diyor Dinçler. Hindistan’da Goa’yı seçmelerinin nedeniyse birlikte çalışmak istedikleri elemanlara tatil havasında geçen, kolay reddedemeyecekleri bir çalışma biçimi sunmak. Bu konuda gayet başarılı olmuşlar da, teklif götürdükleri herkes onlarla birlikte çalışmayı cazip bulmuş. Goa’da şimdilik bir Alman, bir Brezilyalı, üç Hintli ve üç Türk olmak üzere 8 kişi çalışıyor. Çalışanlara bir ev ve işe gitmeleri için scooter veriliyor. Her sabah masajları yapılıyor, yemekleri yapan bir aşçıları var ve çalışma saatlerini kendileri ayarlıyorlar, öğlen yemeğin yanı sıra denize girmek için de mola veriliyor. Evler sahilde, ofis ise çalışanların iş saatinde sahil kalabalığından ve her gün yapılan partilerden etkilenmemeleri için biraz içeriye kurulmuş.

Kurulduğu geçen yıldan bu yana İstinye Park, Soda Film, Nil Karaibrahimgil, Hande Yener gibi kurum ve isimlerin internet sitelerine imza atan İgoa Türkiye’de ve dünyada ilk olan bu orijinal fikriyle kısa zamanda epey sükse yapmış. Geçen yıl Kristal Elma ödül töreninde “Elmalardan sıkılanlara tropikal meyveler” sloganıyla yaptıkları gerilla tanıtımıyla adından söz ettiren ajans önümüzdeki yıl önce Dubai’de ardındansa Rio de Jenerio’da ofis açıp “üzerinde güneş batmayan ajans” haline gelecek.

Yazar: Eyüp Tatlıpınar

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>