Rehberiniz-Rektör garantör oldu, gençler tekne kiraladı !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Rektör garantör oldu, gençler tekne kiraladı !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Rektör garantör oldu, gençler tekne kiraladı !

Öğrenciler arasında en prestijli kulüp olarak bilinen ve üyelerine yelkencilik kültürünü uygulamalı olarak veren kulübün en önemli kurallarından biri de çevreye olan duyarlılığı… Kulüp yönetimi, çevre konusunda katı kurallara sahip. Haftalarca denizde kalsalar da, bu zaman zarfında kimyasal temizlik malzemelerini kullanmıyorlar. Hatta bulaşık bile yıkamıyorlar!

Kulüp üyeleri bütçe bulmakta güçlük çektiklerinde, üniversite yönetiminin destek vermesi ise bu sporu yapmalarına büyük olanak sağlıyor. Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu, öğrenciler tekneyi kiralayabilsin diye garantör olmuş. Teknenin kirasını ise öğrenciler verdikleri yelken eğitimlerinden karşılıyor.

Yelken kulübünün zamanla geliştiğini söyleyen Prof. Dr. Terzioğlu, “Arkadaşlar yaptıkları işten keyif alıyorlar, yarışlara giriyorlar. Ben de onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Denizcilikle ortaokul yıllarından beri ilgiliyim. 60’larda Silivri’de bir yazlığımız oldu. Bir arkadaşımla kullanılmamış bir pirat tekne aldık. Elden düşme parçalarla iyi hale getirdik. Balığa çıkmayı severdim. Okul zamanı da sürerdi bu. Çünkü lüfer zamanıydı. Okul vardı ama lüfer de vardı! Bu nedenle onların deniz sevgisini iyi anlıyor ve destekliyorum” diyor.

Lisede basketbol, futbol ve atletizm gibi sporlarla ilgilenen Prof. Dr. Terzioğlu, yelkenle öğrencilerin kurduğu kulüp sayesinde tanışmış. Okulda denizcilikle ilgili ders veren Terzioğlu, yelkencilik açısından zor olan Boğaz sularıyla ilgili bilgileri de paylaşıyor öğrencileriyle. Hatta aksi bir durum olursa diye cep telefonunu bile vermiş üyelere.

ANLAYIŞLI OLMAYI ÖĞRENDİK

Kulüp üyelerinden Hüseyin Yiğit Güler, “Kulüp bünyesindeki yelken kurslarına katıldım. Sonra kulübü geliştirme kararı aldık. İstanbul’da yarış takımıyla antrenman yapmak sorun oluyordu. Tekne aramaya başladık. Teknenin sahibi masrafların bize ait olması ve Sabancı Üniversitesi’nin garantör olması karşılığında tekneyi kullanmak üzere bize bıraktı. Garantör bulmak için idari birimlerden başladık. Son olarak Tosun Hoca’ya gittik. O da bizi kırmadı, destek oldu” sözleriyle kulübü geliştirme aşamalarından bahsediyor.

Öğrencilerin tekneyi almak istemelerindeki en önemli nokta aslında yarışa girmekten çok eğitimler düzenleyerek öğrencilere bu kültürü aşılamak. Kulüp üyelerinden Arda Cezzar, Yat ve Filo Koordinatörü olarak görev yapıyor. Kazandığı en önemli deneyimi şu sözlerle anlatıyor: “Denizde olmak çok farklı. Tam bir ekip çalışması oluyor. Kulübe geldiğimden beri öğrendiğim en önemli şey anlayışlı olmak.”

Kulübün Eğitim Koordinatörü Seda Aksel ise pratik eğitimleri Aliza Yelkencilik, teorik eğitimleri de kulübün kaptanlarının verdiğini anlatıyor. Eğitim sonundaki basit sınavı geçenlere bir yıldız sertifikası veriliyor. Ekip önümüzdeki hafta Marmaris – Rodos arasında düzenlenecek olan ‘Channel Regatta’ yarışına katılacak. En büyük hedefleri ise üyelerinin denizcilik kültürüne sahip olmalarını sağlamak.

Yazar: EKİN TÜRKANTOS

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>