Rehberiniz-Psikopatlar hangi meslekleri seçer?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Psikopatlar hangi meslekleri seçer?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Psikopatlar hangi meslekleri seçer?

Anti-sosyal kişilik bozukluğuna sahip olan psikopatların kariyer tercihleri de ruh durumlarına uygun. Psikopatların en çok tercih ettiği ve hiç tercih etmediği meslekler üzerine yapılan araştırmadan beklenen sonuç çıktı…

EN ÇOK PSİKOPAT HANGİ MESLEKTE?

Öncelikle şunu belirtelim, psikopat sadece elektrikli testereyi alıp birilerini doğrayana denmiyor. Tabii bunu yapanlara da psikopat deniyor ama, bu kelimenin tam anlamı, özetle; şöyle: Antisosyal kişilik bozukluğuna sahip, empati yapmadan veya vicdan azabı duymadan saldırganlıklar yapan, suçla ilgili veya ahlak dışı davranışlarda bulunan kişi. Türk Dil Kurumu ise psikopatı “Topluma karşıt davranışlar sergileyen kişi” olarak tanımlıyor.

“Psikopatların Bilgeliği: Azizler, Casuslar ve Seri Katiller Bize Başarı Hakkında Ne Öğretebilir?” adlı kitapta Kevin Dutton, psikopatların en sık ve en az görüldüğü (belki de tercih ettiği) meslekleri sıralamış.

Yazara göre psikopatların en çok görüldüğü meslek veya pozisyonlar:

– Medya (TV/Radyo)

Psikopatlıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan meslekler ise:

Ve akla gelen ilk soru: Neden?

Psikopatların yaygın olmadığı mesleklerin çoğu insani ilişkiler, duygularla mücadele ve kendini kontrol becerisi gerektirirken, karşılığında çok para ve güç getirmeyen meslekler. Bu nedenle psikopatlar, doğaları gereği bu mesleklerde yapamıyor.

Psikopatların yaygın olduğu meslekler ise insana güç vaat ederken aynı zamanda objektif, hayati kararları duygulardan arınmış biçimde alabilme yeteneği istiyor. Bu psikopatların doğasına daha uygun ve başarabilecekleri şeyler.

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir