Rehberiniz-Profesyonellerin tercihi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Profesyonellerin tercihi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Profesyonellerin tercihi…

Global iş dünyası eğilimleri raporuna göre profesyoneller iş konusunda yüz yüze iletişim kurmayı tercih ediyor. İşte profesyonellerin eğilimlerini gösteren rapordan çarpıcı ayrıntılar…

ÇALIŞANLAR YÜZ YÜZE İLETİŞİMİ SEVİYOR

Randstad’ın Türkiye’nin de dahil olduğu 32 ülkeyi kapsayan “Global iş dünyası eğilimleri” raporuna göre her 10 çalışandan 7’si işte yüz yüze iletişimi tercih ediyor.

İnsan kaynakları danışmanlık alanında faaliyet gösteren Randstad, iş dünyasının nabzını ölçmeye devam ediyor. Yaklaşık 10 yıldır “Workmonitor” adı altında yılda dört kez global iş dünyası eğilimlerini araştıran Randstad, Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarını içeren, Türkiye’nin de dahil olduğu 32 ülkeyi kapsayan 2012 yılının ilk raporunu yayınladı. Randstad Workmonitor sonuçlarına göre küresel olarak her 10 çalışandan 7’si işte telefon ve e-posta yerine yüz yüze iletişimi tercih ediyor. İnternet ve mobil erişimin işteki kullanım oranının artmasına rağmen rapora göre Türk çalışanların yüzde 81’i de yüz yüze iletişimi tercih ediyor. Türkiye bu oranla 32 ülke arasında birinci sırada yer alırken, yüzde yüze iletişimi en az tercih eden ülkeler ise yüzde 57’lik oranla Norveç, Japonya ve Singapur oldu.

Akdeniz ülkeleri önde

İstihdam piyasasının hassasiyetleriyle çalışan eğilimleri hakkında hazırlanan raporun 10 yıldır gerçekleştirdiklerini belirten Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, “2012’nin ilk dört aylık raporunda yine önemli bulgulara ulaştık. Günümüzde gelişen teknoloji ve mobil cihazlar her ne kadar hayati önem taşısa da, raporda da görüyoruz ki, iş dünyasında yüz yüze iletişimin hala en çok tercih edilen yöntem. Özellikle ülkemizin de dahil olduğu Akdeniz ülkelerine baktığımızda, yüz yüze iletişimin iş dünyasında daha fazla güven sağladığını ve çok önem verildiğini görüyoruz” şeklinde konuştu.

Özel hayat ve iş hayatı iç içe

Rapora göre çalışanların ortalama yüzde 40’ı işverenlerinin kendilerinden yedi gün 24 saat ulaşılabilir olmalarını istediğini düşünüyor. Bu ruh haline kapılanların ülke sıralamasında Çin yüzde 64 ile ilk sırada yer alırken, Hindistan yüzde 61 ile ikinci sırada yer aldı. Bu iki ülkedeki çalışanlar iş saatleri dışında ve tatillerde işle bağlantılı telefon ve e-posta alma olasılıklarının daha fazla olduğunu belirtirken, genel olarak her 10 çalışandan 4’ü, iş saatleri içinde özel işleriyle de ilgilendiğini söyledi. Sonuçlarda öne çıkan bir diğer konu ise elektronik haberleşme araçlarının kullanımı üzerineydi. 32 ülkede gerçekleşen araştırmada, toplantılarda iş dünyasında çalışma verimliliğini artıran akıllı cep telefonları ve e-postalara yanıt vermenin yanlış olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 75 iken, yüzde 15-20’si bunu yaptığını itiraf etti. Bu uygulamanın kabul görme düzeyi ülkeden ülkeye değişiklik gösterirken, Macaristanlı çalışanların yüzde 80’i toplantılar sırasında gerek aramalar, gerekse e-postalarla rahatsız edildiğini ancak yanıtlama durumunun yüzde 9 oranında gerçekleştiğini söyledi.

Aşırı bilgi işleri sekteye uğratıyor

Rapora göre internet erişiminin ve akıllı telefon kullanımının yüksek olduğu ülkelerde, özellikle de Asya’daki çalışanlar, günlük olarak ilgilenebileceklerinin üzerinde bilgi aldıklarını, aşırı bilgi yükü altında işlerinin daha fazla sekteye uğradığını düşünüyor. Küresel olarak her 10 çalışandan dördü bir e-posta ya da telefona hemen karşılık vermezlerse kendilerini yetersiz hissettiklerini belirtirken, bu eğilim yüzde 72’lik oranla en çok Çin ve Hindistan’daki çalışanlarda gözlemlendi.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir