Rehberiniz-Profesyonel bir veda…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Profesyonel bir veda…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Profesyonel bir veda…

İş arama, iş görüşmesi ve terfi kadar önemli bir kariyer adımı olan istifa aşamasında da incelikleri bilmek fark yaratır. Profesyonel bir şekilde işinizden ayrılmak istiyorsanız veda (istifa)mektubunun zamanlaması da içeriği de önemli…

İSTİFA MEKTUBU NASIL YAZILIR?

İşten ayrılmaya karar verdiniz ve profesyonel bir istifa mektubu yazmak istiyorsunuz ama bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yenibiris.com, iyi bir istifa mektubu yazmanın inceliklerini derledi.

Artık bulunduğunuz iş yerinde zamanınızın dolduğuna inanıyorsunuz ve ayrılmaya karar verdiniz. İstifanızı ayrılmadan en geç 15 gün önce vermelisiniz. Profesyonel bir vedanın en önemli adımı istifa mektubu. Mektubunuzu vermeden önce işten ayrılma niyetinizi yöneticinize söylemeniz şirketinize değer verdiğinizi göstermesi açısından öneriliyor. Böylelikle yöneticiniz, yerinize alınacak veya işlerinizi devralacak kişi için bir an önce harekete geçebilir. Siz de bu süre içinde, yaptığınız işlerin yöntemini ve inceliklerini yerinize bakacak kişiye anlatmalısınız. Yenibiris.com, istifa mektubu yazmanın inceliklerini 5 maddede derledi.

Mektup kime ne zaman verilmeli?

Yöneticinizle konuştuktan sonra insan kaynakları bölümüne; eğer şirketinizde bu departman yoksa istifa mektubunuzu doğrudan patronunuza verebilirsiniz.

Günde 2 saat iş arama izni var

4857 sayılı İş Hukuku’nda yer alan maddeye göre belirsiz süreli iş sözleşmelerinde çalışan ve işverenin sözleşmenin feshinden önce durumu karşı tarafa bildirme yükümlülüğü bulunur. İhbar süresinde çalışan, iş saatlerinde günde iki saatten az olmamak üzere iş arama izni kullanır. İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

İstifa mektubu örneği

X Şirketi İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne / Sayın Ahmet Yılmaz

01.11.2010 tarihinde başladığım “çağrı merkezi elemanı” görevime 16.09.2012 tarihi itibariyle kişisel nedenlerden ötürü son vermek istiyorum. İstifamın kabulünü arz ederim.

İşe başladığım tarihten bu yana bana sunduğunuz mesleki ve kişisel gelişim imkanları için sizlere teşekkür etmek isterim. İstifa sürecinde sizlere destek ve yardımcı olabileceğim bir konu varsa bana bildirmenizi rica ederim.

Saygılarımla

Murat TUNÇ

İmza

Çalışma arkadaşlarınıza veda mektubu yazın

Sevgili arkadaşlarım,

2006 yılında X Şirketi’nde başladığım görevimi kişisel sebeplerden dolayı bırakıyorum. Bu sürede paylaşımlarda bulunduğum bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sizlerle birlikte çalışmak benim için çok keyifliydi.

Yeni iletişim bilgilerim şöyle:

………

Murat TUNÇ

Kaynak: http://www.yenibiris.com/HurriyetIK

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir