Rehberiniz-Pozitif duygularınızı canlandırmak için gülümseyin…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Pozitif duygularınızı canlandırmak için gülümseyin…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pozitif duygularınızı canlandırmak için gülümseyin…

Gülmenin faydaları: Bağışıklık ve sindirim sistemini çalıştırır. Sinirleri ve vücudun üst kısmındaki kasları gevşetip aerobik yaptırır. Kendine güveni sağlar, iletişim aracıdır.

Bir kahkaha bir kilo pirzolanın yanı sıra, bir kutu ilaca da bedel… Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Hizmetler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Musa Gürsel, iletişim ve başarı için gülümsemek gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

Sevgi ve saygının, kendine güvenin, sempatik olmanın, korkuyu azaltmanın, kolay iletişim kurmanın yolu gülümsemekten geçer. Öfkeli insanlar hem çevreye, hem de kendilerine zarar verir. Kendine güvenemeyen insan kolay iletişim kuramaz. Gergin ortam aynı zamanda başarıyı azaltır.

İletişimde en önemli unsurun güven olduğunu, güvenin ise insana gülümsemekle başlayacağını kaydeden Prof. Dr. Gürsel, “Kuşku insanları birbirinden uzaklaştırır. Yanlış anlamalar başlar. İnsanlara gülümsemek için kişinin kendine güvenmesi gerekir. Güvenle rahatlama sağlanır. Rahat insan daha kolay iletişim kurar” dedi.

Stresi yenmenin en iyi yolunun gülmek olduğunu da söyleyen Prof. Dr. Gürsel, yaşama ve insanlara gülümsemeyi önerirken gülmenin faydalarını da şöyle sıraladı:

Vücudun doğal mutluluk hapı olan endorfin hormonu salgılanmasını sağlar.

Sinirleri gevşetir.

Sindirim sistemini çalıştırır.

Vücuda ”aerobik” yaptırır. Vücudun üst kısmındaki tüm kasların, sinirlerin ve organların egzersiz yapmasını sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Pozitif duyguları öne çıkarır.

Başarıyı olumlu yönde etkiler.

Çevreye ve kendine güven artırır.

Kolay iletişim kurulmasını sağlar.

Öfke, gerginlik ve korku gibi duyguları azaltır.

Yazar: Özlem Doğan

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>