Rehberiniz-“popüler” kültürün doğuşu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “”popüler” kültürün doğuşu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
popüler kültürün doğuşu

POPÜLER KÜLTÜRÜN DOĞUŞU

Murat Belge/MİLLİYET POPÜLER KÜLTÜR

Popüler kültürün kendisi bir hayli eski olsa da, kavramı oldukça yeni oluşmuştur. İlkin T.S. Eliot, Virginia Woolf gibi yazarların dikkatini çekmiş, öncelikle Britanyada gündeme girmiştir. Akademik ilginin nesnesi olması da her yerden önce Britanyada gerçekleşti.

Olgunun kendisi eski dedim ama bu da çok doÇru olmayabilir. Popüler kültür kavramını en geniş anlamıyla alır, sözgelişi halkla eşanlamlı sayarsak, o zaman tabii bu işin başını maÇara insanlarına kadar götürmek mümkün. Ama popüler kelimesi bunu yapmamıza izin vermeyecek kadar çaÇdaş çaÇrışımlarla yüklü bir kelime. Nitekim, kırsallıÇı çok daha aÇır basan folktan bile hemen kendini ayırıyor.

Popüler kültür dediÇimiz bu olgunun başlangıcını ben, on dokuzuncu yüzyılda görüyorum.

Şöyle bir soru sorayım: 1860 yılında İngilterede en iyi romancı olarak eleştirmenlerin ve herkesin adını söyleyeceÇi yazar kim olurdu?

Bunun cevabı, belki yüzde yüz oranla, Charles Dickens olurdu.

Peki bunun üstüne bir soru daha: 1860ta İngilterede kitapları en çok satılan romancı kimdir?

Cevap gene Charles Dickens.

Yani, bu konuyu kurcalarken Virginia Woolfun icat ettiÇi terimle, highbrow (yani yüksek alın, yani entelektüel) ölçütlere göre en nitelikli romancı, aynı zamanda en best-seller romancı.

O dönemde başka Batı ülkelerinde buna benzer durumlarla karşılaşılabilirdi. Tabii yazarlar kendileri de popüler sıfatını takınabilecek şekilde yazıyorlardı.

Bugün böyle bir şey mümkün olmaktan- aşaÇı yukarı, diyelim-çıkmıştır. AşaÇı yukarı diyelim çünkü, örneÇin Orhan Pamuk gibi bir örneÇi biz kendi gözümüzle görüyoruz. İyi yazarsa iyi yazar, çok satıyorsa…ne denir!

Ama Türkiye tekinsiz bir ülkedir; Orhan Pamuk da kural dışı bir yazar. Onlara bakıp genelleme yapmaya gelmez. Normal olarak bu iki özellik bir araya gelmiyor ve popüler kültür denen şey de bu zaten.

Örnek olarak Dickenstan söz ettim. Bu olguya hazırlayan dinamik olarak da Sanayi Devrimini alıyorum. Dünyada modernizasyonu başlatan, bu dehşetli olay.

Üretimin temeli, tarımdan sanayiye kayınca, bugün bizim modern dünya olarak bildiÇimiz her şey su yüzüne çıkmaya başladı.

BuÇday yetiştirmek, lahana ekip biçmek, köylüyle topraÇı arasında bir iştir. Bunun bilgisi de neredeyse otomatikman, kuşaktan kuşaÇa geçer. Neredeyse kelimelere bile ihtiyaç kalmadan.

Köylü ailesiyle, komşusuyla konuşur. Vergi tahsildarıyla konuşmaya çalışır. Başkasını zaten tanımaz. Kısacası, fazla iletişim kurmadan yaşar.

Ama sanayi öyle yürümez. İletişim her şeyin merkezine gelip oturur. Ortak dil büyük önem kazanır (milliyetçiliÇin dille ilişkisi bundan). Sanayi toplumu, modern anlamda eÇitilmiş toplum demektir.

Herkes için eÇitim, bu nedenlerle, gene on dokuzuncu yüzyılda doÇmuş bir fenomendir. Sanayi, milli-devlet, milli-pazar, milli-yazar derken, basın, kamuoyu, bugünün elle tutulur ve tutulmaz kurumlarını kurmaya başlıyoruz. Bu yeni dünyanın yeni üretiminde ve tüketiminde, üstüne yazı yazılmış kâÇıt miktarı olaÇanüstü derecelerde artıyor. Sonra bu yazılı kâÇıt aşamasını da geride bırakıyoruz ve audio-visualın sonsuz koridorlarına dalıyoruz.

Geleneksel tarımsal toplumlarda okumayı bilmek, sınırlı sayıda (ruhban veya askeri) seçkinin işiydi. Böyle olduÇu için, okumayı kolaylaştırmak üzere alfabeyi kolaylaştırmak gibi şeylere kimse kalkışmamıştı. Çinin bürokrat sınıfı, herkesin okuyabildiÇi kelime sayısına göre hiyerarşisini kuruyordu.

Bugünün toplumunda herkesin okuyabilmesi gerekiyor. Çünkü üretken bir yurttaş olabilmek için gerekli bilgiler genellikle yazılı olarak bireye ulaşır.

Tarım toplumundan sanayi (ve şimdi elektronik) toplumuna geçişin başarı dozuna göre, insanların bu okuma becerisi alfabeyi sökmekten, mutlaka okunması gerekeni okumaktan, dolaysız yararın dışındaki bilgileri edinmek (gelen makineyi monte etme kılavuzunun yanı sıra, Abraham Lincolnün hayatını okumak gibi) veya eÇlenmek için okumaya doÇru yöneliş artar.

İşte, bu noktada, herkes ne okuyacak ya da daha yeni durumda, ne seyredecek?

Sorunun öznesi herkes ise, cevabı da popüler olanı biçimini almak zorunda.

Sorgulamayı burada kesmez, Peki popüler olan ne? diye üstelerseniz, bunun da cevabı çok belli deÇil doÇrusu. Popüler kültürü, bu kültürün tüketicileri de yapmıyor zaten. Başkaları yapıp onlara sunuyor.

Belki bu yayın, böyle sorulara yeterli cevaplar, açıklamalar üretecektir.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>