Rehberiniz-Plazalarda sınırlı hayatlar

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Plazalarda sınırlı hayatlar” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Plazalarda sınırlı hayatlar

PLAZALARDA SINIRLI HAYATLAR

Melis Çelebi

MİLLİYET

Prof. Ünsal Oskay, modern hayatın iş hanları ‘plazalar’ı yorumladı

Plazalarda sınırlı hayatlar

Plazalara girmeden önce daha özgürsünüz. Kapıdan içeri girdikten sonra artık siz yoksunuz. Onun çizdiği çerçeve içinde yaşarsınız

Bir süre öncesine kadar genelde otobanda giderken rastladığımız ‘plaza’lar, bugün artık bizi çepeçevre sardı. Her geçen gün, ufak binalardaki basit ofislerini bırakıp şehrin görkemli bir plazasına yol alan kendi halinde firmaların sayısı artıyor. İlk başta binası gibi görkemli görünen plaza hayatı, bir süre sonra sıkıcı ve depresif bir hal alıyor. Olayın büyüsü bozuluyor. Hayatlarının büyük kısmını bu binalarda geçirenler, dışarıdaki dünyaya ancak seyirci kalıyor. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Ünsal Oskay ile ünlü İş Kuleleri’ni ziyaret ettik.

Çarşıları, alışverişe gelen gidenleri ve çalışanlarıyla hayatımıza yeni giren plazalar, küçük şehirleri andırıyor. Plazaların kültürel olarak işlevi ne?

Günümüzün uygar toplumlarında her şeyin, toplumsal sistemin mantığına göre gitgide rasyonalleştirildiğini görüyoruz. Tek bir ulaşımla evinden bu plazalara gelen insanlar, günün 8-10 saatini burada geçiriyor. Alışverişe gelenler ise, burada öyle büyüleyici bir ortamla karşılaşıyorlar ki, gezinerek saatlerini geçiriyor, acıkınca buradaki kafelerde yemek yiyorlar. 20. yüzyıla geçerken bazı düşünürlerin, bollukla, teknolojik gelişmelerle, refahın artmasıyla bütün bir insanlığın hedonist bir kültürün içinde yaşayacağı yolundaki vaatleri gerçekleşti gibi.

Aslında durum bu değil mi?

Alışverişe çıkan biri, burada ihtiyaçlarının çoğunu karşılayacak her şeyi bulabiliyor. Servis de var, dükkânlar da. Ama, bu plazaların üst katlarında son derece modern iş yerleri de var. Bu insanların güneşi görmeden geçen saatlerini düşünecek olursak, işin şimdiden hesaba katılması gereken bir boyutu daha var.

Eskiden her köyün, her kasabanın, her bölgenin kendine göre kültürel özellikleri vardı. Yemekleri, müziği değişikti.

Toplum, birçok renkten oluşan bir ebem kuşağı gibiydi. Şimdi yiyecekler, içecekler sınırlı. Plazalarda çalışanlar, her gün aşağı yukarı aynı şeyleri yemek durumunda. Gömlek ve kravatların hepsi yakın zevk ve fiyatlarda. Kültürel bir homojenleştirme var. Böylece, günlük kurallara, yarışma etiğine göre çalışmak zorunda olan insan, öğle tatili ya da iş çıkışında plazalarda dolaştığında, kendini sistemin “Çalış, yarışa katıl, kazandığını da sistemin uygun gördüğü yerlerde harcayarak sistemin kendini yeniden üretmesine yardım et” kıskacında buluyor.

Bu plazalarda her ne kadar hayat tekdüze gibi gözükse de, birbirini tanımayan çok sayıda insanın karşılaşması hayatlarına bir canlılık getirmiyor mu?

Diderot’nun 18. yüzyıl Fransa’sının başlangıçtaki halini anlattığı romanları aklıma geliyor. Bu romanlardaki insanlar, Fransa’nın bilinmedik bir yerinden yola çıkıp bilinmeze yol alırlar. Hanlarda kalırlar. O eski hanlarda, aristokratlar da, aristokrat olmayanlar da, yaya dolaşanlar da, kupa arabasıyla dolaşanlar da bir araya gelir, böylece, toplumun farklı kesimleri birbirinin özelliklerini anlamaya ve birbirini yargılamaya başlar. Bu yeni toplumsal düzen içinde hayat, sonu gelmeyen bir serüvendir.

Bugün, kimin ne yapacağı, ne edeceği, ne giyip ne yiyeceği o kadar belli ki, bu karşılaşmalar toplumun değişik kesimlerindeki insanların hayatına fazla bir renk katmıyor ya da, herkesi temel 2-3 rengin etrafında gitgide amalgam bir hale getiriyor.

Diderot’nun anlattığı karşılaşmalar, ufku zengin bir serüven haline dönüştürüyordu hayatı. Arkasından Fransız Devrimi geldi, demokrasiler geldi, tüketimin toplumun her kesimine açılmasını sağlayan yenilikler geldi. Ama bunlar sürmedi. Sistem, bunun etrafına bir duvar örmeye başladı. Herkes bütün hırsıyla, gücüyle, acımasızlığıyla çalışıp bir şeyler kazanmak, onları hemen harcamak peşinde koşmaya başlayınca, kazançlı çıkan insanlar değil, toplumun her kesiminden o insanları hissedar eden toplumsal sistemin kendisi olmaya başladı.

Bu plazaların çalışanları, aynı çatı altındaki mekânlarda dolaşıp duruyorlar. Sokakları, gün ışığını göremiyorlar. Sizce bu insanlarda bir ‘kapatılmışlık’ duygusu olmuyor mu?

Sadece plazalarda değil, hayatımızın kendisinde zaten bize bir kapatılmışlık duygusu veren özellikler var. Plazalarda, insanların çalıştığı, alışveriş yaptığı, yemek yediği yerler hep aynı. Ama dışarı çıkıp bakacak olursak, insanların bütün yıl para biriktirip gittiği tatil yerlerinin de bulundukları yerden farkının kalmadığını görüyoruz. Gittiği yerde de yaşadığı hayatın ögelerini arıyor. Bu insanların kaçmak ve farklı bir hayat tarzıyla tanışmak istedikleri mekânlarda da bu farklılaşmalar ortadan kalkıyor.

Plazalarda da, bizim gibi kıtlıklardan çıkan toplumlar için, henüz dengesi olmayan bir bolluk var. Ama yakın zamanda bunun pek de öyle renklilik getirmediğini anlayacağız.

İşsizliğin, gelir yetersizliğinin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin bu kadar yoğun olduğu toplumumuzda, plazaların dünyasını eleştirmeye ne zaman düşüneceğiz?

Modern, gelişmiş toplumlar sadece problem yaratmıyor, insanlara nimetler de sağlıyor. Bu nimetlerin doyumuna ulaştığımızda, fark edeceğiz ki, bunlara ulaşırken bir takım maliyetleri de ödemek zorundayız. Bu yeni nimetlere kavuşurken, eski hayatımızın bize çok daha cömertçe sunduğu başka nimetlerden de fedakârlık ediyoruz.

Aziz Nesin 30 yıl önce yazdığı yazısında şöyle diyordu: “Sol, her şeyi eleştiriyor; seçmenden neden geniş destek görmüyor diye hep düşünür dururum. Şimdi anlıyorum. Biz hep kapitalizmi eleştiriyoruz. Ama, ileri sürdüğümüz görüşlerin bu toplum için geçerliliği yok. Milyonlarca işsizin olduğu bir yerde, kapitalizmin sömürücü özelliklerinden bahsediyoruz. İnsanlarsa ‘Tanrım beni sömürecek bir insana bir an önce sahip kıl da beni bir sömüren olsun’ diyor.”

Bütün bunları göz önünde tutarsak, bu plazalarda da, tıpkı hayatımızın genel olarak totalitesinde olduğu gibi, bir total kurum (hapishaneler, hastaneler, askeri kışlalar, yatılı okullar) özelliği var. Bunların kapısından içeri girmeden önce daha özgürsünüz. Kapıdan içeri girdiğinizde, bu kurumlar size bir takım şeyler sağlar: subay olursunuz, hastaysanız iyileşirsiniz, vs. Ancak içeri girdikten sonra artık kişi olarak siz yoksunuz.

İradeniz yok, tercihleriniz yok. Total kurum, kapının dışındayken sahip olduğunuz özgürlükleri alıp sünger gibi emer, sizi onlardan yoksun bırakır. Ve siz onun çizdiği çerçeve içinde yaşarsınız.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>