Rehberiniz-Planlamanın dayanılmaz hafifliği!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Planlamanın dayanılmaz hafifliği!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Planlamanın dayanılmaz hafifliği!

PLANLAMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

ALPER UTKU

www.mct.com.tr

Turkey90.com Türk Usulü Başarı adlı kitabında şöyle bir tespite yer veriyordu. Avrupalı önce planlar, sonra yapar; Afrikalı önce yapar, sonra planlar; biz Türkler işi yaparken, aynı anda planlarız. İş yapış tarzında kültürel farklılıkarı bu kadar iyi özetleyebilirsiniz. Bir işi iyi planlayıp zamanından önce hedefine ulaşan, işlerini sonuçlandıran insanların huzurla koltuklarında geri yaslanmalarına oldum olası hayranlık duymuşumdur.

Ama çoğu Türk insanı plansız çalışıp akıntıyla sürüklenerek, son dakikada iş bitirmenin stresini, bu huzura tercih etmektedir. İşte size bir örnek. Şirketlerin en önemli planlama aracı olan bütçe, bugün Türkiyede çoğu işletmede yapılmamaktadır. Geçtiğimiz yıl bir müşteride yıl sonu rakamlarına baktığımızda, reel rakamların bütçe değerleriyle inanılmaz derecede yakın olduğunu gördük. 2001 gibi en kestirilemez yılda bütçesi neredeyse yüzde 100 tutan bir Türk şirketi.

Nedenini merak içinde sorduk. Finans müdüründen aldığımız yanıt çarpıcıydı: Bütçe çalışmasını yapmamız biraz uzun sürdü. Bittiğinde zaten yıl sonu gelmişti. Biz de çoğunluk gerçek rakamları bütçeye koyduk. Harvardda vaka çalışması olabilecek bir başarı öyküsü bulduk diye düşünürken, siz asıl vakaya bakın.

Diğer bir örnek de krizdeki ölçüsüz insan çıkarmalarla ortaya çıktı. Türkiyede maalesef birçok şirketin gerçek anlamda bir norm kadro çalışması ve insan gücü planlaması yapmaması, şirketlerin birçok değerli çalışanıyla birlikte, bu çalışanlara yapılmış olan yatırımları ve çalışanlarının bilgi birikimini, bir gecede kaybetmesine neden oldu. Tersi bir durumun da ekonomik büyüme hızlanınca oluşacağını ve isten çıkarmaları ölçüsüz yapmış şirketlerin kadro açığıyla karşılaşacağını şimdiden kestirmek mümkün.

Plansızlığımızın kökeni Niye planlama yapamıyoruz o zaman? Benim antropolojik ve tarihsel olarak üç tespitim var: Birincisi, Türklerin yüzyıllar boyu göçer bir toplum olması. Göçebe olmanın planlamayla ilgisi ne? diyebilirsiniz. Yanıtını, Kervan yolda düzelir atasözüyle vereceğim.

Yani Yola çıkmadan neyin, nasıl yürüyeceğini planlamasan da, bir şekilde yolunu bulursun diyor atasözü.

İkinci neden, son bin yıldır üzerinde bulundugumuz Anadolunun kaynak açısından dünyanın geri kalan bölgelerine göre cömert olması, bize planlama zaafını getirmiş. Planlamayı benimsemiş toplumlara baktığımızda mutlaka coğrafi açıdan bir darlıkları olduğunu göreceksiniz. Söz gelimi Japonlar, coğrafi olarak birçok dezavantaja sahip bir ada toplumu olduklarından çok disiplinli oluyorlar.

Üçüncü unsur ise Türklerin yapı olarak bir kalıba girme konusunda direnci. Belli bir yaşam tarzını bir kalıp olarak sunan dini örnek alalım. Türklerin İslam dinini kabul etmesi, çok kolay olmadığı gibi, dinin yorumlanışı ve yaşantıdaki yeri, diğer müslüman toplumlara göre farklılıklar içermektedir. Benzer nedenlerle aldığımız bir ürünün kullanım talimatını okumaz veya trafik kurallarına uymayız.

Neden planlama yapılmadığını sorarsanız, size Türkiyede hiçbir şeyin kestirilemediği ve ileriyi görmenin mümkün olmadığı için plan yapmanın boşa bir çaba olduğu söylenecektir. Acı olan, planlamanın asıl böyle ortamlar icin daha gerekli olduğunun bilinmemesidir. Her şey kestirilebilirken, plansız da işleri bir şekilde yürütebilirsiniz. Marifet farklı olasılık ve senaryolara ilişkin planlara sahip olup koşullardaki değişime göre çabuk hareket edebilmededir.

Bu durum aslında büyük bir fırsatı önümüze koyuyor. Eğer Türkiyede rakiplerinizin önüne geçmek istiyorsanız, insan kaynakları, finans, pazarlama ve teknoloji alanlarında iyi planlama yapmanız, çok büyük fark yaratmanıza neden olacaktır.

Kaynak: PLATİN DERGİSİ /Mayıs-2002

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>