Rehberiniz-Pistlerde kadın olmak

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Pistlerde kadın olmak” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pistlerde kadın olmak

Havaların son derece sıcak geçtiği şu günlerde özellikle güneye gidemeyenler için serin bir spordan konu seçtim. Konum snowboard, konuğum ise Çiçek Güney. Kendisiyle Red Bull ‘un bir etkinliğinde tanıştım. Tanışır tanışmaz da BirinciBlog’ta bir söyleşi için sözleştim.

Tanımayanlar için hemen söyleyeyim; Çiçek Güney, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en başarılı snowboard’çusu. 10 kez Türkiye Snowboard Şampiyonluğu‘nun yanı sıra, 2 kez de Üniversiteler arası Türkiye şampiyonluğu kazanmış bir isim. Ayrıca, İstanbul Bilgi Üniversitesi’ni ve ülkemizi temsilen 2 kez de Üniversitelerarası Kış Oyunları’na (Universiade) katıldı.

Çiçek Güney’i 2014 de Sochi’de yapılacak olan kış oyunlarında görmeyi umuyoruz diyerek, sorularıma geçeyim:

Bize profesyonel olarak yaptığın sporlardan bahseder misin Çiçek?

Senelerdir snowboard yarışlarına büyük slalom ve küçük slalom kategorilerinde katılıyorum.10 kez Türkiye şampiyonu oldum. Milli takımdayım ve snowboard alanında uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil ediyorum. Aynı zamanda müsabık bir ralliciyim de.

Snowboard’u nasıl seçtin?

Çok küçük yaşlardan itibaren spor okullarına gittim. Birçok sporu küçük yaşlarda denedim. Ülke dışındaki spor okullarına da gittim. Hatta kötü bir anım bile var. Fransa’da bir yaz okulundayken binicilik dersinde geçirdiğim bir kaza sonucu bağırsaklarım parçalandı. Hiç aklımdan çıkmayan zor bir dönemdi. Kış sporlarında ise önceleri kayakçıydım. Kayağa dört yaşında başladım. Annem ve babam profesyonel sporcu değiller ama daha küçük yaşlarda bana dersler aldırdılar ve her hafta sonu kayağa taşıdılar. Bunu yaparken profesyonel bir sporcu olacağımı tahmin etmiyorlarmış.

Eğitim durumun nedir?

Liseyi Piere Loti’de okudum Daha sonra iktisat işletme okudum bunun bir yılı Sorbone’daydı ama ailemden uzak kalamayıp Bilgi Üniversitesine devam etmek üzere ülkeye döndüm.

Snowboard’ta ilerisi için hedeflerin neler?

Katıldığım yarışlar ilerleyebilmem için yeterli değil. Rakiplerim 250 gün kayarken ben 60 gün kadar kayabiliyorum. Milli takım olarak en fazla 3–4 yarışa giriyoruz. Türkiye’de en çok yarışa katılan kişi ben olmama rağmen, ulusal müsabakalarla birlikte yılda toplam 8 yarışa katılabiliyorum. Dünyada bu sayı müsabık bir sporcu için 30 yarış gibi. Hedefim olimpiyata gitmek ve bu sayılarla amacıma ulaşmam çok güç. Önümüzdeki seneyi Alpler gibi sezonu daha uzun olan bir bölgede antrenörümle, gerekirse bir kulübede yaşayarak geçirmeliyim. Bu hayatımdan iki sene demek. Ayrıca bunu yapabilmem için sponsor bulmam da şart. Bana Telia Sonera şirketi maddi katkıda bulunuyor ama masraflarımın büyük kısmını kendim karşılamak zorundayım. İlerideki hedeflerim için bu sorunu aşmalıyım.

Bildiğim kadarıyla Türkiye’de bu alanda ilk olimpik katılım olacak. Bu durumda destek bulman kolay olmaz mı?

Bu güne kadar snowboarddan hiç katılan olmadı kış oyunlarına. Önce katılım barajını aşmalı ve dünya ilk 40 ı arasına girmeliyim. Bu kadar az yarışmayla ilk 118 deyim. Daha çok yarışarak bunu başaracağım. Haftanın dört günümü spor salonunda geçiriyorum. Antrenman sponsorum Mac’a (Mars Athletic Club ) teşekkür etmek isterim.

Biraz da rallici kimliğinden bahseder misin?

Ralli ile tanışmam arkadaşım Burcu Çetinkaya sayesinde oldu. Bir pist yarışı öncesi bana co-pilotu olmamı teklif etmesiyle ralliye başladım. İlk zamanlar direksiyona oturmak gibi bir düşüncem vardı ama Burcu ile o kadar iyi bir takım olduk ki daha sonra ayrılmayı hiç düşünmedim. Sonuç olarak altı yıldır birlikteyiz. Bu birliktelikten 3 bayanlar Türkiye şampiyonluğu, N 3 ve Grup A birinciliği İskoçya Rallisi’nde yedincilik çıktı.

Motor sporlarında Snowboard’tan daha çok yarışa katılmışsın, bunu neye bağlıyorsun?

Motor sporları board’a göre 10 kez daha pahalı ama sponsor olarak bir o kadar da zengin. Buna bağlı olarak daha çok yarışa katılabiliyor ve başarı elde edebiliyoruz.

Yapmak isteyip de yapamadığın ne var hayatında?

Babam çocukluğumdan beri bana hep ‘Ne yaparsan yap ama en iyisini yap’ demiştir. Yaptığım her şeyde başarılı olmak istedim. Eğer talihsiz bir kaza geçirdiğim biniciliğe devam etseydim başarılı olurdum gibi geliyor. Yapamadığım için üzgün olduğum tek spordur binicilik. Korkusuzca 15 bin feet’ten atlayıp skydive yapmış olmama rağmen ata binmekten korkuyorum.

Tabi bir de olimpiyat hayalim var yapmak istediğim. Bazen düşünüyorum da bunu yapacak gücü bulmakta zorluk çekiyorum. Beni düşündüren müsabaka boyutundan çok maddi desteği bulma kısmıdır. İnanın yarışmaya hazırlıktan çok bu arayışlar beni yoruyor. Motivasyonumu düşüren konu bu. Şöyle bir bakıyorum da sayısız şampiyonluk ve birçok ilke imza attım. Başka bir ülkede olsam sadece yarışmayı düşünür ve maddi kaygı yaşamazdım. Dediğim gibi şu anda kış oyunlarına katılmak ülkemiz için bir ilk olacağından motivasyonumu koruyorum.

Hayatındaki erkek senin tarzına uyum sağlayabiliyor mu?

Ben özel hayatımda aslında çok sakin yaşarım, ancak yarış tempom gerçekten de çok yoğun bu doğru. Yarışlardaki tempomdan olsa gerek günlük yaşamım oldukça sakin sayılır. Tanıdığım herkes “senin erkek arkadaşın nasıl olunur ki? Sen sürekli bir yerlerdesin” diyorlar. Ama benim tarzıma uyan kişiler de var tabi. Spor yapması şart değil mesela dağları sevmesi ve benimle orada bulunması yeterli.

Kaynak: http://http://www.birinciblog.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>