Rehberiniz-Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-4

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-4” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-4

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK UZMANLARINA ÖSS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI-4

HAZIRLAYAN: AHMET YILDIZ

PDR UZMANI/turkey90 EĞİTİM DANIŞMANI

31. Meslek seçiminde nelere özen göstermeliyim ?

31. İlgi ve yeteneklerinizi yani kişilik yapınızı dikkate alarak seçeceğiniz mesleği düşünmelisiniz. Belirlediğiniz meslek ile ilgi araştırmalara yapın; mesleğin çalışma koşulları, gerektirdiği özellikler, ücret durumu v.b. Seçeceğiniz meslek ile kişilik özellikleriniz arasında bir bağlantı kuruyorsanız size uygun meslek odur. Alacağınız maaşa göre değil, hayattaki beklenti ve mutluluğunuza göre meslek seçimi yapın. Çünkü meslek seçimi evliliğe benzer ölünceye kadar sizinledir artık.

32. Sözel soruları çözerken, dikkat etmemiz gereken önemli noktalar nelerdir. Özellikle çelişkili sorularda kolay bir yol var mı?

32. Soruyu dikkatli bir şekilde okuyup anlamalısınız. Sorularda altı .çizili olan noktalara özen gösterin. Sorunun sizden ne istediğini anlamaya çalışın. Eğer çözümü uzun süre alacaksa o soruyu atlayın. Yanına “ç” harfi koyup daha sonra süre kalırsa o soruya dönün.

33. ÖSS sınavından sonra ek yerleştirme varmış. bu ek yerleştirmeye kimler başvurabilir bunun için neler yapılmalıdır ?

33. Merkezi yerleştirme sonunda herhangi bir programa yerleşemeyen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanabilirler. Almış olduğu puanın altındaki yerleri tercih edebilirler.

34. Puanları eşit olan kişiler, üniversitelerde neye göre yerleştiriliyorlar. Öncelik kimlere veriliyor?

34. Puanların eşit olması durumunda AOBP çıkarılarak kalan ÖSS puanı yüksek olan öğrenci önceliği kazanır. Eşitlik bozulmaz ise kendi alanlarına bağlı olarak daha çok net yapan öğrenci önceliği alır. Ancak eşitliğin buraya kadar bozulmaması mümkün değildir.

35. Bir lisans programında son sınıfta okumaktayım. Bu yıl sınavlara tekrar hazırlanıyorum. Ancak son günlerde bir lisans programını bitiren tekrar bir lisans programına kayıt yaptıramaz diye söyleyenler oldu. Bu doğru mu?

35. Bu durum sadece erkek öğrencilerin askerlik durumu yüzünden ortaya çıkmaktadır. Erkek öğlenciler lisans eğitiminin üzerine askere gitmeden yeni bir eğitim alamazlar.

36. ÖSS sorularının temel olarak yapısı ne şekildedir ?

36. ÖSS’nin temel karakteri, bilgileri kullanarak yorum yapmayı gerektirmektedir.

37. Ağırlık orta öğretim başarı puanı önceden sınava girmiş bir kişi için değişir mi ?

37. Değişmez , ancak bir yüksek öğretim programına yerleşmeye hak kazanmış ise AOBP’yi uygulanan katsayı düşer.

38. Gelecekte önemi artacak meslekler sizce hangileri olacaktır ?

38. Bilişim sektöründeki mesleklerin şu an önü daha açık gözükmektedir. Ancak önemli olan kişinin kendisine uygun mesleği seçmesi ve ne olursa olsun o meslekte en iyi olmaya çalışması, değişime, yeniliğe ve kendini geliştirmeye önem vermesi daha önemlidir.

39. ÖSS’ye son bir ay kala bu ayı nasıl değerlendirmeliyiz ?

39. Eksik konularınız var ise bunları tamamlayabilirsiniz. Deneme sınavı uygulayabilirsiniz bunun için süre tutmayı unutmayın. Eksik olduğunuz kısımları belirleyin program dahilinde gidermeye çalışın. Ayrıca sınavın sadece bilgi sınavı olmadığını, dikkat/konsantrasyon/süre kullanımının da belirleyici olduğunu unutmadan bu konularda da kendini hazırlamalısınız.

40. Sınavdan bir gün önce neler yapmalıyız?

40. Sınava gireceğin okulu, sırayı mutlaka görmelisin. Sınavla ilgi varsa olumsuz düşüncelerini olumlu hale getirmelisin. Ders çalışmayı artık bırakın. Uyku düzeniniz diğer günlerinizde olduğu gibi olsun. Erken saatlerde uyumalıyım diye kendinizi zorlamayın. Geç saatlere kadarda burada eksiktim, şunu da çözeyim yatacağım düşüncelerine kapılamayın.

41. Evde deneme testi çözerken zaman tutmak gerekir mi? Yoksa sadece sorularımı çözmemiz gerekli ?

41. ÖSS sınavında süre çok önemlidir. Yani ÖSS süreli bir sınavdır. Bu nedenle süreyi en etkili ve verimli şekilde kullanmalısınız. bunun içinde süre ayarlamasına hazırlık size oldukça faydalı olacaktır. Ancak yeni öğrendiğiniz veya eksik olduğunuz konular ile ilgili testlerde süre tutmasanız olur.

42. Çok fazla test çözmek bizi sınava en iyi şekilde hazırlar mı?

42. ÖSS sınavı mantığa dayalı bir sınav olduğu için soru çözüp deneyim kazanma önemlidir. ancak bilinçsiz bir soru çözümü değil eksik, yetersiz ve takviye gerekli ders veya konularda soru çözmeniz daha iyi olacaktır. şunu da asla unutmayın; önemli olan çok fazla test çözmek değil, çözdüğünüz testin ihtiyacınızı karşılamasıdır.

43. Dershanelerde yapılan veya kendi kendimize yapmış olduğumuz deneme sınavlarında aldığımız puanlar ÖSS de alacağımız puanı yansıtır mı ?

43. Deneme sınavlarının yapılmasının temel felsefesi sizleri ÖSS sınavına taktiksel ve psikolojik olarak hazırlamaktır. Bu sınavlarda alacağınız puanlar ÖSS puanlarını tam olarak yansıtmayacaktır. Ancak durumunuz hakkında size önemli bilgiler verecektir.

44. ÖSS sınavında arkadaşlardan duyduğumuz kadarıyla cevapları kaydırma çok yapılan bir hataymış. Sınavda kaydırmayı nasıl önleyebiliriz ?

44. Sınav kitapçığında iki sayfayı çözdükten sonra cevap kağıdına kodlama yapmanız kaydırma ihtimalinizi azaltacaktır. ayrıca kodlama yaparken zihinde dinlenecek ve daha az zaman kaybetmiş olacaksınız. sınava hazırlanırken deneme sınavlarında bu konuda tecrübe kazanabilirisiniz.

45. ÖSS sınavı ile ilgili son olarak söylemek istediğiniz bir şey var mı ?

45. En büyük sınav olan hayat sınavında mutlu olmanız dileğiyle sizlere başarılar diliyorum…

Kaynaklar:

1. ÖSYM KILAVUZU

2. FİNAL DERGİSİ REHBERLİK

3. SINAV DERGİSİ REHBERLİK

4. MEF DERSHANESİ

5. SORULARI SORAN ÖĞRENCİLERİM

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir