Rehberiniz-Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-3

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-3” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-3

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK UZMANLARINA ÖSS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI-3

21. 2002 ÖSSde herhangi bir yüksek öğretim programına ÖSYM tarafından yerleştirilen bir aday kayıt yaptırmasa ya da kaydını dondursa 2003 yılında puan kaybına uğrar mı?

ÖSYM tarafından merkezi sistemle bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler, kayıt yaptırsın ya da yaptırmasın, bir sonraki yıl sınava girdiklerinde AOBP 0,8 yerine 0,3 ile çarpılarak ilgili ÖSS puanına eklenecektir (AOBPnin katkısının yarısı gidecektir.)

22. Okulumda yabancı dil alanından mezun olacağım. ÖSSde yabancı dil sınavına ne zaman gireceğim, ayrı bir ücret yatıracak mıyım?

Yabancı dil sınavı, ÖSSden bir hafta sonra uygulanacaktır. YDS ücreti, İş Bankasına yatırılacaktır.

23. İkinci öğretim nedir? Normal öğretimden farkı var mıdır? İkinci öğretimde normal öğretime yatay geçiş yapılabilir mi?

Bazı yükseköğretim kurumlarında normal-örgün, ön lisans ve lisans programlarının bir kısmının eşdeğeri programlar, örgün eğitim saatleri dışındaki zamanlarda (akşam saatlerinde, hafta sonunda) yürütülmektedir. Bu öğretim şekline ikinci öğretim denir. İkinci öğretim programına kabul edilen öğrenciler, normal öğretim öğrencilerinden daha yüksek öğrenim harcı öderler. İkinci öğretimden normal programlara yatay geçiş yapılmamaktadır.

24. 2003 yılında ÖSS sonucunda puanım yeterli olursa tek tercih yapmak istiyorum. Uygun mudur?

ÖSS sonucunda yerleştirme puanınız yeterli ise tek tercih yapabilirsiniz. Ancak taban puanlardaki yükselmeleri yeterince değerlendiremediğimizden açıkta kalma ihtimaliniz doğar. Tek tercih yapmak sağlıklı olmayabilir.

25. 2003 ÖSS sonucunda puanım, istediğim yükseköğretim programlarına girmek için yeterli olmazsa tercih listesi hazırlamadığımda gelecek yıl için bir kaybım olur mu?

Tercih listesi hazırlamak yada hazırlamamak sizin seçiminizdir. Hazırlamadığınız takdirde bir kayıp söz konusu değildir.

26. Sınav anında neler yapmamızı önerirsiniz ?

26. Sınav anında heyecanlanabilirisiniz. Bu durum sınava giren tüm öğrenciler için geçerlidir. Ancak bu heyecanını kontrol altına alabilenler diğerlerine göre daha avantajlı olarak sınava başlarlar. Heyecanınızı kontrol altına alın. Sorulara önyargılı yaklaşmayın. Yapamadığınız uzun süre takılabileceğiniz soruları atlayıp diğer sorulara geçin. Çünkü kolay soru ile zor sorunun puan değeri aynıdır. Daha sonra zamanınız kalır ise takıldığınız bu sorulara tekrar bakabilirsiniz.

27. Sınav yerinde ve sınav sırasında ne gibi evrak ve malzemeleri yanımda bulundurmalıyım ? Nelere dikkat etmeliyim.

27. Sınavdan bir önceki gün sınav için gerekli evrakları sabah hemen bulabileceğiniz bir yere koyun. Televizyonun yanı, sınav günü giyeceğiniz eşyaların üstü v.b. Sınavda size gerekli olan malzemeler sınav giriş kimlik belgesi, fotoğraflı nüfus cüzdanı ve 1 adet vesikalık fotoğraf. Bunun yanı sıra yumuşak uçlu iki adet kurşun kalem, silgi ve kalemtıraş yanınızda bulundurun.

Sınav sırasında gözetmenin yapacağı açıklamaları dikkatli bir şekilde dinleyin. Sınavın işleyişi hakkında size bilgi verecektir. Soru kitapçığı ve cevap kağıdının üzerindeki doldurmanız gerekli olan yerleri dikkatli bir şekilde doldurun. Bunları doldururken sınav salonundaki görevliler size yardımcı olacaktır.

28. Sınava bir hafta kaldı neler yapabilirim ?

28. Derslerle ilgili son hazırlıklarınızı yapın, beslenme ve uyku düzeninize dikkat edin. Sakin ve sınavdan söz edilmeyen ortamlarda bulunmaya özen gösterin.

29. Sınav günü yaklaştıkça kaygı ve stresim artıyor ne yapabilirim ?

29. Şunu unutmayın bu sınava giren herkes sizin yaşadıklarınızı yaşıyordur. Kendinizle olumlu bir şeklide konuşun. Nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Sınava yaptığınız hazırlıklara güvenin. Unutmayın kazananlardan farkınız yok…

30. Sınava kadar nelerle uğraşmalıyız, günlük yaşamın dışında bir şeyler yapmamız masala uyku ve yemek düzenimiz nasıl olmalıdır ?

30. Günlük yaşantınızda önemli düzenlemeler yapmanıza gerek yoktur. Ancak planlı programlı çalışmaya ve dengeli beslenme ve uyku düzeninize önem verin.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir