Rehberiniz-Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-2

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-2” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pdr uzmanlarına öss ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları-2

PSİKOLOJİK DANIŞMA VE REHBERLİK UZMANLARINA ÖSS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI-2

11. 2003 ÖSS’de ÖSS EA puanım 185’in altında ÖSS SÖZ puanım 185’in üstünde olursa ÖSS EA puanıyla tercih yapabilir miyim?

Hayır. ÖSS EA puan türüyle öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarını tercih edebilmeniz için ÖSS EA puanınızın 185 ve üzeri olması gerekmektedir.

12. ÖSS’de her üç puan türünden de 185 puanı geçemezsem nereleri tercih edebilirim?

Adayların 2002 ÖSS’ye kadar açık öğretim programları dışında iki yıllık meslek yüksek okullarını da tercih etme imkanı vardı ancak bu yıldan itibaren meslek lisesi çıkışlı adayların sınavsız geçiş uygulaması nedeniyle sadece açık öğretim programlarını tercih edebileceklerini söyleyebiliriz.

13. 2002’de hangi dersten ne kadar soru çıktı?

Türkçe (45)

Tarih (19)

Coğrafya (16)

Felsefe (10)

Matematik (30)

Geometri (15)

Fizik (19)

Kimya (14)

Biyoloji (12)

14. 2002 ÖSS’de bir üniversiteye yerleştirilir ama liseden mezun olamazsam gelecek sene sınava başvurduğumda puanımda düşme olur mu?

Hayır, puan düşmesi olmaz.

15. ÖSS’de puan düşmesi nedir? Nasıl olur?

ÖSS’ye girip herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirildiğiniz halde ertesi yıl tekrar sınava girerseniz (kayıt yaptırmamış ya da yaptırıp sildirmiş olsanız bile) AOBP’ye uygulanacak olan katsayılar yarı yarıya düşeceği için 0.8 yerine 0.4; 0.3 yerine 0.15 alınacağı için kazanma şansınız büyük ölçüde azalacaktır.

16. Yurt dışında öğrenim görmek isteyenler ne yapmalı?

2003 – 2004 öğretim yılında yurt dışında yükseköğrenim görmek isteyen adayların yurtdışındaki öğrenciliklerinin tanınabilmesi için 2003 ÖSS’ye girmeleri ve ön lisans programları için 160.000 veya daha fazla, lisans programları için 185.000 veya daha fazla puan almaları gerekir. Ayrıca bazı yabancı ülkeler yükseköğretime girişte ÖSS sonuçlarını göz önünde tutmakta, ülkemizdeki yükseköğretim kurumları yurt dışından yatay geçiş yapmak isteyenlerden ÖSS sonuçlarını isteyebilmekte ve yurt dışında bir yüksek öğretim programından mezun olanların diploma denklikleri sırasında ÖSS puanları aranmaktadır.

17. Sınavda zorlandığımız sorularda ne yapmamız gerekir?

Unutmamanız gereken bu sınavda bilgi birikiminizi teste aktarmanızın yanı sıra zamanla da yarıştığınızdır. Bu nedenle zorlandığınız sorularda fazla zaman kaybetmek yerine işaret koyup bir sonraki soruya geçmelisiniz. Zamanınızın kalması durumunda geriye dönüp işaretlediğiniz sorulara zaman ayırmak sizler için en doğru taktik olacaktır.

18. Lise birincilerinin ÖSS’deki avantajları nelerdir?

Lise veya dengi meslek liselerini birincilikle bitiren adaylar genel kontenjana ek olarak yüksek öğretim programlarından okul birincileri için ayrılacak kontenjanlardan da yararlanabilirler. Okul birincileri o yıl ÖSS’ye girmek koşuluyla ve sadece girdiği yılın okul birinciliği kontenjanından yararlanabilecektir. Ayrıca AOBP katkısı olarak da 40 puan alarak sıralamada büyük bir avantaj yakalamış olacaktır.

19. Okul birincisiyim. Okulumun ÖSS sayısal ortalamasının düşük olması; AOBPmi olumsuz yönde etkiler mi?

Okulların ÖSS ortalamaları, okul birincilerini olumsuz yönde etkilememektedir. Okul birincilerinin AOBP 100 olarak kabul edilmektedir. Kendi alanınız ile ilgili tercih yaptığınızda 80 puan, alan dışı tercih yaptığınızda, 30 puan olarak ÖSS puanınıza katkı sağlayacaktır.

20. 2002 yılında bir yükseköğretim programını kazandım, ancak liseden mezun olamadığım için kayıt yaptıramadım. Bu yıl sınava başvurduğumda puanımda bir düşme olur mu?

Hayır! Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan bir öğrencinin puanının düşmesi için bir ortaöğretim kurumundan mezun olması şarttır. Şayet mezun olamamışsa, bu yıl sınava başvurduğunda puanında bir düşme söz konusu olmayacaktır.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir