Rehberiniz-Pazarlamanın yeni a,b,c’si

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Pazarlamanın yeni a,b,c’si” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pazarlamanın yeni a,b,c’si

Satışın yeni A,B,C’si

Daniel Pink, yeni kitabı “Satış İnsanidir”de yer verdiği şaşırtıcı saptamalarını Capital’e anlattı.

Amerika’da istatistikler, her 9 çalışandan birinin satış işinde olduğunu gösteriyor. Amerikalı yazar Daniel Pink’e göre geriye kalan 8’i de aynı şekilde… Pink, bugün öğretmenlerden doktorlara, girişimcilerden çalışanlara artık herkesin birer satıcı olduğunu söylüyor. Yeni kitabı “To Sell Is Human”da (Satış İnsanidir), insanları harekete geçirmekle meşgul olduğumuz yeni dünyanın şaşırtıcı gerçeklerini ortaya koyuyor ve satışın A,B,C’sini yeniden yazıyor…Bugüne kadar satış üzerine yazdığı 5 etkileyici kitapla adından söz ettiren, “A Whole New Mind” (Yepyeni bir Akıl) adlı kitabı uzun süre New York Times’ın en iyi satanlar listesinden kalan Amerikalı yazar Daniel Pink, yeni kitabı “Sales Is Human”da (Satış İnsanidir) yine son derece çarpıcı, provokatif yorumlarla karşımızda… Satış olgusuna sadece bilimsel değil sanatsal bir bakış açısı da getiriyor. İnsanları satın almak üzere harekete geçirmenin arkasındaki şaşırtıcı gerçekleri ortaya koyuyor. En önemlisi yeni dönemde asıl satışın insanları harekete geçirmek ve ikna etmek olduğunu savunuyor. Amerika’da istatistikler, her 9 çalışandan birinin satış işinde olduğunu gösteriyor. Daniel Pink ise geriye kalan 8’inin de aynı şekilde yine satışla uğraştığını düşünüyor.

Daniel Pink’e göre artık satış geçmişte olduğundan oldukça farklı ve bugün aslında hepimiz satış işinde çalışıyoruz… Örneğin öğretmenler çocukları eğitim almaları, girişimciler yatırımcıları yatırım yapmaları, çalışanlar meslektaşlarını yeni bir fikre ikna olmaları için harekete geçirmeye çalışıyor. Günlerimiz insanları motive etmekle geçiyor. Pink, “İster beğenin ister beğenmeyin ama artık hepimiz birer satıcıyız” diye konuşuyor. Bu yeni dünyada satışın kuralları ve iyi bir satıcı olmanın yetkinlikleri de geçmiştekinden farklı. Örneğin geçmişte satıcılar alıcılardan daha fazla bilgiye sahipken, teknoloji sayesinde artık durum eşitlenmiş durumda. Ya da geçmişte insanları sadece bilimsel verilerle ikna etmek mümkünken artık yaratıcılık ve duygusal motivasyon da gerekiyor. Satışın yeni ABC’sini Daniel Pink ile konuştuk. Pink, yeni kitabı “Satış İnsanidir”de yer verdiği şaşırtıcı saptamalarını Capital’e anlattı:

Capital: Bildiğimiz anlamda satışın değiştiğini söylüyorsunuz. Bu değişimi neler tetikledi, tam olarak ne değişti?Capital: Bugün artık herkesin bir satıcı olduğunu söylüyorsunuz. Neden böyle düşünüyorsunuz?Capital: Satışın yeni bir ABC’si varsa artık, nedir yeni kurallar?

– Alıcılar ve satıcıların hiç olmadıkları kadar yakınlaştıkları bir dünyadayız. Bu dünyada 3 önemli özellik öne çıkıyor. Birincisi uyumlu ve sorumlu bir ilişki geliştirmek. Bu, birinin bakış açısını anlayabilme kapasitesine sahip olmak anlamına geliyor. D

Capital: Peki bir satıcının sahip olması gereken özellikler neler?Capital: Satıcının mesajını daha açık hale getirebilecek 5 unsurdan söz ediyorsunuz. Nedir bunlar ve mesajı daha açık hale getirmeye nasıl imkan veriyorlar?

– Evet, mesajın daha net ve anlaşılır olmasına imkan veren 5 etkili çerçeveden söz ediyorum. Kısaca özetlemek gerekirse bu 5 çerçeve şöyle: Birincisi “daha az” çerçevesi. İnsanlar önlerinde daha az seçenek olduğunda daha hızlı ve kolay cevap veriyor. İkin

Capital: Bu mesajı doğru veren örnekler var mı günümüzde?

– 1980 yılında Amerikan politikasında yaşanan değişim, iyi bir örnek. 1976’da seçilen Jimmy Carter’ın yerine Ronald Reagan adaydı. O zamanlar ekonomi kötü gidiyordu. Reagan kampanyasında, “Ekonomi 4 yıl içinde kötüleşti” demek yerine, “Bugün, bundan 4 yıl

Capital: Geleceğin satıcısında ne tür özellikler olacak?Capital: Kitabınızda yer alan “satış içermeyen satma işlemi”ni biraz açar mısınız?“SATIŞ DIŞI AKTİVİTELER ÖN PLANDA”

Yaptığım araştırma sonucunda iş dünyasında insanların zamanlarının çoğunu satış dışı aktivitelere ayırdığını gördüm. İşte bu araştırmadan çıkan bazı çarpıcı bulgular:

– Çalışanların yüzde 37’si öğretmek, koçluk yapmak ya da yol göstermek için önemli bir zaman harcıyor.

– Yüzde 39’u tüketici ya da müşterilere hizmet etmek için önemli bir zaman harcıyor.

– Yüzde 70’i ise başkalarını ikna etmek için zaman ayırdığını söylüyor.

– Çalışanlar zamanlarının yüzde 40’ını başka insanları ikna etmek, etkilemek ve inandırmak için harcıyor.

– Pek çok farklı iş kolunda çalışanlar, 1 saatleri içinde 24 dakikalarını başkalarını harekete geçirmek için geçiriyor.

– Çalışanların yüzde 50’si ise direkt bir ürün ya da hizmet satmaya hiç vakit ayırmadığını söylüyor.

GÜÇ EL DEĞİŞTİRDİ

VERİ BOMBARDIMANI Verilerin bu kadar fazla olduğu bir dünyada insanları yetersiz ya da yanlış bilgiyle motive etmek mümkün değil. Sonuçta bir araba satın almak isteyen birisini düşünün. Bu kişi zaten bir arabanın fiyatı, özellikleri, bu arabayı kullanan kişilerin görüşleri, arabanın muadillerinin özellikleri ve fiyatı hakkında bilgi sahibidir. Hem de bunu düzinelerce farklı kaynaktan elde etmiştir.

OTORİTE SATICI DEĞİL

Sonuçta yeni dönemde güç dengesi satıcıdan alıcı yönüne doğru değişmiş durumda. Bu nedenle alıcılar artık satıcıları sattıkları ürün ya da hizmet konusunda tek otorite olarak görmüyorlar. Satıcıların bunun bilincinde olup psikolojinin ve bağlantı kurmanın önemini kavramışı son derece önemli.

İKNA İÇİN İPUÇLARI

Ancak bir kişiyi ikna etmek de inanılmaz karışık bir iştir. Çoğunlukla da onların bakış açısına sahip olmak gerekir. Araştırmalar gösteriyor ki insanlar kendilerini güçlü hissettiklerinde başkalarının bakış açısını kaybediyor. Satışçıların karşısındaki insanın davranışlarını kopya etmesi de faydalı bir yöntem. Zaten insanlar çoğunlukla karşılarındaki insanı taklit ederler. Bu size çok itici gelebilir ancak istatistikler gösteriyor ki bunu bilinçli olarak yapmak satış yapmaya çok yardımcı oluyor.

“GELENEKSEL SATIŞ BİTTİ”

YENİ SATIŞ YÖNTEMİ

İnsanların başkalarını harekete geçirmek için ne kadar zaman ve enerji harcadığını bir araştırmayla bulmaya çalıştım. Bu çalışma için dünya çapında 9 bin 57 kişiye ulaştık. Bu çalışmadan iki önemli sonuç çıktı. Bunlardan ilki, insanlar artık zamanlarının yüzde 40’ını başka insanları ikna etmek, etkilemek ve inandırmak için harcıyor. Bu yaptıkları aktivitelerin hiçbirinin içinde ise birisine bir şey satmak yok.

HAREKETE GEÇİRMEK ÖNEMLİ

Araştırmadan çıkan bir diğer sonuç ise pek çok farklı iş kolunda insanların 1 saatleri içinde 24 dakikalarını başkalarını hareket ettirmek için harcamasıydı. İkinci önemli bulgu, insanlar işlerinin bu “harekete geçirme” kısmının profesyonel başarıları için önemli olduğunu düşüncesinde.

KAPI KAPI DOLAŞMAYA SON

Yani artık klasik satıştan çok “satış içermeyen satma işlemi” yapmanın zamanlarının önemli bir kısmını alsa da elzem olduğunu düşünüyorlar. Benim görüşüm de bu yönde. Artık geleneksel kapı kapı dolaşıp satma dönemi bitmiş durumda. Yeni dönemde insanları harekete geçiren, ikna eden, onlara bir şeyler öğretenler iyi satışçı olacak. Günümüzün başarılı organizasyonlarında geleneksel satış ve satış olmayan satma işlemi bir arada yürütülüyor.

Yazar: Hande Demirel

Kaynak: http://www.capital.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>