Rehberiniz-Pazarlama sanatının sihirli parmakları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Pazarlama sanatının sihirli parmakları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Pazarlama sanatının sihirli parmakları

Pazarlama hakkında pek çok kavram bilirim.

Ama doğrusunu söylemek gerekirse, bunları belli bir disiplin çerçevesine bir araya getir derseniz getirememem.

O kavramı kim geliştirmiş, hangi akımlar ne zaman ortaya çıkmış, en ünlüleri bir yana, ayrıntısını bilmem.

Neyse ki bu cahilliğimi ortadan kaldıracak bir kitap yayınlandı.

İki pazarlama uzmanı, Güventürk Görgülü ve Nesteren Şencan Görgülü’nün birlikte kaleme aldıkları Pazarlama 3.0.

İddialı ismine bakıp içinde sıkıcı terorik yazılar vardır diye düşünmeyin. Tam tersine çok eğlenceli. Rahat okunuyor, yağ gibi kayıp gidiyor.

Eğer elime aldığım kitap resimliyse herkes gibi önce onlara bakarım.

Bu kitapta gördüğüm bir fotoğraf beni kopardı.

Yer Trabzon.

Mavi Jeans caddede mağaza açmış. Kocaman Mavi logosu dükkanın tepesinde.

Hemen yanıbaşında başka bir dükkan.

Adı Bordo. Olmuş mu size Bordo Mavi?

Kitapta gerilla pazarlamanın Anadolu’dan güzel bir örneği olarak anlatılıyor.

Şimdi başlayalım kitabı okumaya.

Karaoke bara gittiniz mi hiç? İsveçli pazarlama uzmanı Ridderstrale teorisini anlatmaya karaoke barlardan başlıyor. “Bu barda ilk biranızı içtiğinizde çalan şarkıya zar zor uyum gösterirsiniz” diyor. “Beşinci birayı devirdiğinizde ise -ben niye profesyonel şarkıcı değilim- diye sormaya başlarsınız. Oysa karaokede yapılan kötü bir taklitten başka bir şey değildir.”

Ridderstrale’ye göre, “Başka birini taklit ederek bir arpa boyu yol gidemezsiniz”. Uzmanımız, bu arada benchmarking’i de aşağılamayı ihmal etmiyor: “Taklide benchmarking diye bir kılıf uyduruldu.”

Peki ne yapmak lazım? İsveçli pazarlama uzmanı büyülü kelimeyi söylüyor: “Sürpriz yapın”.

Zyman, Time dergisi tarafından, 20 yüzyılın önde gelen üç girişimcisiden biri seçilmiş.

Coca – Cola’nın eski pazarlama direktörü.

Çok cüretkar, çok radikal şeyler söylüyor: “Pazarlama liderliktir. Liderlik de büyümektir.

Eğer pazarlamada faaliyetlere yöneliyorsanız zamanınızı ve paranızı boşa harcarsınız. Sonuçta bu bir savaştır. Amacı da rakibinizin pazar payını ele geçirmektir.

Bir söz vardır: “Savaşta vatanın için ölme.

Düşmanın vatanı için ölsün.”

Joel Saltzman, reklamcı, sitcom yazarı.

Türkçe’ye çevrilen “Saksıyı Çalıştırmanın Yolları” adlı bir kitabı var.

Saltzman, “Büyük fikri bulmak için doğru soruyu sormak lazım” diyor. Çok da ilginç bir örnek veriyor. “Smart marka otomobili yapan mühendisler, daha küçük ve daha az benzin yakan bir araba tasarlamak için tüm varsayımları bir kenara bırakıp bütün soruları yeni baştan sordular. “Yedek lastik gerekli mi” sorusunu soran mühendisler sonunda yedek lastiği de kaldırıp yer ve ağırlık tasarrufu sağladılar.”

Gelelim ünlü “Lovemarks” yani Aşk Markaları kavramının yaracısı olan Kevin Roberts’a. Roberts’a göre “Bir işi başarmak için önce hissettirmek zorundasınız. İnsanları gerçekler değil duygular harekete geçirir.

Tüketiciye, çamaşır makinenizin ne kadar iyi yıkadığını, çamaşır deterjanınızın ne kadar çok beyazlattığını anlatmaya gerek yok. Önemli olan sıcaklık ve yakınlıktır.”

Bunu okuduğumda aklıma hemen, Vestel’in robot olan çamaşır makinesini ve bu robotun çocuklarla kurduğu ilişki geldi.

Steve Jobs ile Apple’da çalışmış bir mühendis Guy Kawasaki. Söyledikleri çok önemli. Kısacası “ilk aşamayı atlayın, son aşamaya odaklanın” diyor. “Pek çok kişi, bir şeyi yüzde 10-20 daha iyi yaptıklarında yenilik yaptıklarını düşünür. Önemli olan bir sonraki seviyeyi yaratabilmektir. Yılda 50 bin kitap satan bir kitapçı yerine 150 bin satan bir kitapçı haline gelebilirsiniz. Ama Amazon gibi 2.5 milyon kitap satabiliyorsanız, bir sonraki seviyeye sıçramışsınız demektir.

Dan Ariely MIT’de ve Duke Üniversitesi’nde çalışıyor. Starbucks hakkında söylediklerine kulak verelim: “Sıradan bir kafeye göre Starbucks kahveyi çok pahalıya satar.

Ancak Starbucks’ta kahve lafı hiç edilmez.

Onun yerine latte, americano gibi başka kelimeler kullanılır. Böylece insanların satın aldıkları şeyin fiyatını kahve ile karşılaştırmaları mümkün olduğunca engellenir.

Mark Earls, insan davranışlarını açıklarken hareketin karardan önce geldiğini söylüyor: “Örneğin çarşıya çıktığınızda, hiç aklınızda yokken vitrinde gördüğünüz bir ayakkabıyı satın alıyorsunuz. Ancak bu ayakkabıya ihtiyacınız olduğu ve onu satın almanız gerektiği konusunda daha sonra karar veriyorsunuz. Yani, satın alma

Yazar: Aydın Demirer

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>