Rehberiniz-Patronunun kuzusu, uyusunda başarsın!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Patronunun kuzusu, uyusunda başarsın!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Patronunun kuzusu, uyusunda başarsın!

Gün içinde şekerleme rüya olmaktan çıkıyor

Mesai saatleri içerisinde şekerleme molası vermenin, sağlığa olan yararını araştırmalar da ispatlıyor. Tayland’ın başkenti Bangkok’ta belediye çalışanları kısa süreli uyku izni aldı bile.

İşyerinde güzel bir öğle uykusu çekme fikri şimdilik size gülünç ve kabul edilemez gelebilir. Ancak Meksika, İtalya ve İspanya gibi ülkelerde, ’siesta’ adı verilen gündüz şekerlemeleri sağlıklı bir yaşamın parçası olarak şirketlerde de kabul görüyor.

Tabii örneğin ABD’de bir öğlen uykusu için patronunuzdan izin istemeniz, sizi diğerlerinin gözünde bir çılgın, verimsiz ya da işe yaramaz yapmaya yeter de artar. Ancak öğle uykusu üzerine yapılan araştırmalar, hem öğle arasında yapılan küçük bir şekerlemenin sağlık açısından önemini ortaya koyuyor hem de geleceğin işyerlerinde çalışanların bir uyku molası verme imkanına kavuşacağına işaret ediyor.

Harvard Üniversitesi uzmanlarının öne sürdüğü teze göre, öğle yemeğinin ardından verilen küçük bir uyku molası iş başında yaşanan kalp krizi riskini azaltıyor. American Medical Association tarafından geçen haftalarda yayımlanan bir diğer araştırma ise haftada en az üç kez yarım saatlik öğle uykusuna yatan kişilerde kalp hastalıklarından ölme riskinin yüzde 37 daha az olduğuna işaret ediyor. Gün içinde yapılan şekerlemenin erkeklerde daha olumlu etkilere neden olduğu da bir başka sonuç.

İşgücünün doğru kullanımı ve verimlilik üzerine araştırma yapan Amerikalı şirket Circadian Technologies’den fizyolog Martin Moore Ede, gün arasında verilen küçük bir uyku molasının, hareketli bir yaşam biçimine sahip ve az da olsa sağlığına dikkat eden kişiler için yararlı olacağı görüşünde.

Belediyede uyku vakti

Gün içinde yapılan küçük bir şekerlemenin, kalp krizi riskini azaltıp azaltmayacağı tartışıla dursun, bazı ülkelerde bu uygulamaya geçildi bile. Üstelik ilk adım özel bir şirketten değil, bir devlet kuruluşundan geldi. Tayland’ın başkenti Bangkok’ta belediye tarafından başlatılan uygulamaya göre devlet memurları gün içinde kısa süreli bir uyku çekebilecek.

Uyuyan canlanıyor

Öğleden sonraları uyku odalarına alınan çalışanlar, ışıkların kapatılmasıyla birlikte yumuşak bir müzik ve hoş kokulu çiçekler eşliğinde öğle uykusuna yatıyor. Verimliliği artırmak ve çalışanların işe olan bağlılığını kuvvetlendirmek adına başlatılan bu uygulamada dileyen çalışanlar, öğle arası için ayrılan vakitlerini de bu odalarda geçirebiliyor. 200 çalışanın yüzde 10’u, kısa süreli bu kestirmenin ardından kendilerini yenilenmiş ve daha canlı hissettiklerini belirtiyor. Uzmanlar önümüzdeki 10 yıl içinde öğle uykusunun yöneticiler tarafından da destekleneceği görüşünde. Şimdilerde merak edilen konu ise başka hangi ülkelerde ve şirketlerde öğle uykusunun gündeme alınacağı.

Yazar: Onur UYSAL

Kaynak: http://sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir