Rehberiniz-Paranızı geri alma zamanı geldi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Paranızı geri alma zamanı geldi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Paranızı geri alma zamanı geldi!

Harcamalarınızda geri dönüşü olmayan bir çarkın içindesiniz. Sürekli para harcıyor, ancak bir türlü biriktiremiyorsunuz. Önerilerimize kulak verirseniz, gözden kaçırdığınız püf noktalarının size nasıl bir geri dönüş sağlayacağına şaşıracaksınız. Şimdi paranızı geri alma zamanı!

Dolabınızda modası geçen ya da kullanmadığınız bir çok elbise, takı, ayakkabı gibi eşyanız olduğuna eminim. Hatta spor yapmak için aldığınız ancak artık kullanmadığınız gereçler, biriktirdiğiniz fakat yıllardır yüzüne bile bakmadığınız koleksiyonlarınız, köşede duran ama artık hiç ilginizi çekmeyen müzik aletiniz. Evinizdeki bu gereksiz kalabalıktan kurtulma vakti gelmedi mi? Gitti gidiyor, eBay gibi online satış ve açık arttırma siteleri tam size göre. Hem odanızda yer açıp yeni kullanım alanları yaratın hem de kullanmadığınız eşyaları paraya dönüştürün.

Aylar, belki de yıllar önce abone olduğunuz dergi ve gazeteler periyodik olarak evinize gelmeye devam ediyor. Okumuyorsunuz, ancak o kadar alışmışsınız ki evinizde biriken bu fazlalık sizi hiç rahatsız etmiyor. Hem cebinize hem de evinize zarar bu durumdan sıyrılmazsanız, yakında eviniz bir çöp eve dönüşecek ve çöpe attığınız paranın hesabını bile tutamayacaksınız. Öncelikle online aboneliğe bağlanarak ya da Call Center’ı arayarak okumadığınız dergi ve gazete üyeliklerinizi iptal edin. Sonrasında da biriken bu dergi yığınını 2. el online satışlarında ya da 2. el dergi satan dükkanlarda değerlendirip paraya dönüştürün.

Biriken Dvd’lerinizi, hem zamandan hem de harcamadan tasarruf etmek amaçlı değerlendirebilirsiniz. Komşularınız ve arkadaşlarınızla irtibata geçerek bir Dvd kütüphanesi oluşturmak istediğinizi söyleyin. Bu sisteme dahil olmak isteyeceklerinden eminim.

Haftalık ve tek seferlik yapacağınız mutfak alışverişine mutlaka aile üyeleriyle hemfikir bir liste oluşturarak çıkın. Listenin içeriğini ise, sadece ihtiyacınız olan öğelerden oluşturmalı ve liste dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca planlı olarak çıktığınız alışverişte satış elamanı da sizi etkileyemeyecektir.

Tatile çıkma kararı alışverişi de beraberinde getirir. Ancak bilirsiniz ki, tatil sezonu yapacağınız alışveriş bütçenize vereceğiniz en büyük zarardır. Her yıl yaptığınız tatil planı için, bir önceki sezon sonu alışveriş yaparsanız, %70’e kadar varan daha az ödeme fırsatını yakalamış olursunuz. Bu avantajı ise sadece tatil alışverişinizde değil, tüm sezon alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca erken rezervasyon imkanlarından da yararlanarak bütçenize büyük bir katkıda bulunabilirsiniz.

Yazar: Özlem Yılmaz

Kaynak: http://www.caferuj.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>