Rehberiniz-Para mutluluğu getirmez, her derde deva olmaz!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Para mutluluğu getirmez, her derde deva olmaz!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Para mutluluğu getirmez, her derde deva olmaz!

ABD”li ünlü yaşam koçu ve danışman Philip Humbert, “Mutlu yaşamanın 10 anahtarı” başlıklı çalışması ile uzun süre konuşulmuştu. İş dünyasına ve profesyonellere yaşamını kolaylaştırmaya dönük kısa ve net çözümler sunan Philip Humbert, şimdi de “Çalışanlara hatta patronlara tanınması gereken 10 ayrıcalık” adlı yeni bir makale yazdı.

İş yapmak ve çalışanların gereksinimlerini karşılamanın çok zor olduğunu belirten Humbert, “Çalışanlar ve yöneticiler, genellikle, yan ödemelerin yer aldığı bir listeyi yani esnek harcama hesabını tercih eder. Böylece, daha fazla sağlık bakımı, çocuk bakımı ya da bireysel tercihlerine uygun olarak daha fazla boş zaman gibi tercihler yapabilirler.

Paranın mutluluğu satın alamadığını düşünen Humbert, paranın sadece tek başına nadiren sadık ve yüksek motivasyonlu bir ekibe sahip olunabileceğine yardımcı olduğunu belirtiyor. Humbert”ın paranın dışında mutluluk ve başarıyı getireceğini öne sürdüğü 10 önerisi şöyle:

Yaratıcılık Her insanın, kendi ofisini dekore etmeye, ona verilmiş bir işi kendine has bir yöntemle yapmaya ve yaratıcılığının başkaları tarafından kabul görmesine ihtiyacı vardır. Hepimizin bir parça tembel olduğu düşünülürse, “yaratıcı tembelliği” hoş görmek ve teşvik etmek, yalnızca daha mutlu çalışanlar değil, daha sağlıklı bir bilanço demektir.

Katkı Gittikçe daha yoğun bir biçimde, her seviyeden çalışan önerilerinin, çabalarının, enerjisinin ve sadakatinin şirkete pek çok yönden katkıda bulunduğunu bilmek istiyor. Her düzeyde çalışan katkılara değer verildiğini görmeyi arzuluyor.

Topluluk

İşyeri, daha fazla arkadaşlıklar, egzersiz kulüpleri, günlük bakım, sağlık bakımı ve endişe paylaşımı gibi konularda tek kaynak oluyor. Siz ve ekibiniz, son derece mobil, rekabetçi ve güvensiz bir dünyanın ortasında topluluk ve ekip çalışması duygusu yaratamazsanız, performans beklemeyin.

Kişisel gelişim

Dış kaynak kullanımı ve mobilite arttıkça, en iyi ve en parlak elemanlar, yaptıkları işin para kazandırmanın ötesinde yaşamlarını güçlendirmesi, zenginleştirmesi ve geliştirmesi gerektiğine daha çok inanıyor. Ekip oluşturmaktan ve iletişim becerilerinden yeni teknik becerilere kadar şirketinizin her üyesi, geliştiğini, daha güçlü ve sağlıklı hale geldiğini bilmeli yoksa huzuru kaçar.

Profesyonel gelişim

Geçmişte patronlar, kaynakçıya, şoföre ya da memura gereksinim duyuyordu ve çalışanların, bu becerilere sahip olarak işe gelmelerini bekliyordu. Bugün ise iş dünyası, üç yıl önce bile olmayan becerileri talep ediyor! Patrona, geçen yılın raporlama sistemiyle işi yönetmeyi, satış ekibinize geçen yılın web sitesiyle satmayı önermek kötü bilgi, kötü kararlar, kızgınlık, düşük moral ve daha fazla çalışan değişimi anlamına geliyor.

Mücadele

İşin canlı ve heyecan verici olması için bizi zorlaması gerekir. Bir satış yarışmasını kazanmaktan uluslararası pazarlama ve finans sorunlarını çözmeye kadar hepimiz bir şekilde mücadele etmeyi seviyoruz. Sizin ve ekibinizin, “bir sonraki işi” anladığınızdan emin olun ve ekibinize güvendiğinizi, önlerindeki zorlukların üstesinden gelmek için gereksinim duydukları desteği vereceğinizi gösterin.

Kişisel tanınma

Çoğu proje, şirket genelinde ekip çalışması ve işbirliği içerse de sonuçta her birey kendi katkısının tanınmasını, takdir edilmesini ve ödüllendirilmesini ister. Durun ve kendi başarılarınızın farkına varın. Kendinizi tebrik edin; mümkün olan her yer ve zamanda bu başarıları başkalarıyla paylaşın!

Finansal ödüller

İş dünyası, üretkenliği artırmak için teşvik, ikramiye, rekabet ve ödül gibi yöntemleri kullanagelmiştir. Ne yazık ki, çoğu zaman istenen sonuç alınamıyor! Eski kural şöyleydi: İşgücüne mümkün olan en az parayı öde. Yeni kural şu: En iyi elemanı işe almak, eğitmek ve elde tutmak için elinizden geldiğince çok para harcayın! Bu, para kaybettirmez, kazandırır!

Net vizyon

Çok fazla bilgi, mesaj ve talebin bombardımanı altındayız. Net bir vizyona sahip olmak, gittikçe zorlaşıyor. Her bir ekip üyesinin bir numaralı önceliği tam olarak nedir? Biliyor musunuz? Hedefiniz olsun ve herkesin bu hedefe ulaşmak için üzerine düşen sorumluluğu her zaman bildiğinden emin olun!

Nezaket ve karşılıklı saygı

Pek çok insan, güvenli, temiz ve destekleyici bir ortamda çalışmak, kendilerinin ve yaptıkları işin saygı gördüğünü bilmek istiyor. Gerçek “bilanço”, görgü kurallarına uymak ve doğru olanı yapmaktır.

Kaynak: http://www.isteinsan.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir