Rehberiniz-Para ile mutluluğun dansı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Para ile mutluluğun dansı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Para ile mutluluğun dansı

Bana göre insanlık değerinin olmadığı bir toplumda Para tüm hâkimiyetini kaybetmiştir. Ve yok olmaya mahkûmdur.

‘Mutluluğun temelinde PARA yatar’ düşüncesinin hâkim olduğu bir toplumda kendi fikir ve düşüncelerimi ortaya sunmak ne denli mantıklı olur bilemem. Ve ben düşüncelerimin benimsenmesinde ne denli başarılı olurum onu da bilemem…

Üreten insanlar olmadığında hiçbir anlamı olmayan para bir değişim aracıdır. Para sizin aracınızdır. Evet, sizi istediğiniz yere götürür ancak aracın sürücüsünün siz olduğunuzu unutmamak gerekir.

Para isteklerinizin karşılanması konusunda size aracılık ederken onu isteklerinizin yerine geçirmemeniz gerekir.

Bana göre insanlık değerinin olmadığı bir toplumda Para tüm hâkimiyetini kaybetmiştir. Ve yok olmaya mahkûmdur. Şayet para insani değerlerin önüne geçiyorsa ve ben böyle bir toplum düzeninde yaşıyorsam isyan bayrağını çeker bu düzeni bozarım.

Mutluluk ise öncelikle sağlıklı olabilmek ve kişinin içinde sağlanan iç barış, iç dengedir. Gerçek ihtiyaçlarının farkında olan, elindekilerle yetinebilen insan başına ne gelirse gelsin mutsuz olmaz. Arada sarsılsa da asla yıkılmaz. O kişi her seferinde mutlu olacak bir şey bulacaktır. Bu kişinin bir tarafta ihtiyaçları, umutları, öbür tarafta imkânları arasındaki denge her zaman aynı olacaktır.

Para ile mutluluk arasındaki bağ ise biraz karmaşıktır. Kimi insanlar sonsuz şekilde akacak x miktardaki paranın mutluluk getireceği yanlışına düşüyorlar. Paranın geçici de olsa insanları mutlu ettiğini biliyoruz. Ama geçici. Çünkü arzular tatmin edilmek yerine ‘daha fazlası’ istenir.

Para ne istediğini bilmeyen insana MUTLULUK,

Zekâsı olmayan insana BİLGİ,

Korkak olana diğer insanların HAYRANLIĞINI,

Ne aradığını bilmeyene bir HEDEF,

Değerlerini kaybedenlere İNSANLIK satın alamaz.

Acaba mutluluğun para getirdiği söylenebilir mi? Bu olabiliyorsa para yerine mutluluk peşinden gitmek daha mantıklı. Mutlu olduklarını söyleyen kişiler, yaşamdan keyif aldıklarını, yaptıkları şeylere kendilerini tamamen verdiklerini ve yaptıkları şeylerin onlar için anlamlı olduklarını söyler.

İş dünyası söz konusu olunca; işine bağlı olanların çoğu işteyken mutludur ve mutluluklarının büyük bir kısmı da iş hayatından kaynaklanır. Çalışanın mutluluğu ile işyerine bağlılık arasında güçlü bir ilişki vardır. Bu da olumlu ilişkiler kurmayı, zorluklarla ve stresle daha etkin bir biçimde başa çıkmayı arttırıyor. Bununla doğru orantılı olarak da satış, verim, kârlılık artıyor ve işten ayrılmalar azalıyor. Yani para demek oluyor.

Dünyadaki bütün zenginliklerin kaynağı insan zekâsıdır. İnsanın zekâsını kullanabilmesi MUTLULUK ’tan geçiyor. Mutlu olan insan zekâsını kullanabilir, üretebilir ve paranın yaratılmasını kendi gücünün sınırlarını zorlayarak gerçekleştirebilir.

Mutlu olmanız dileği ile…

Yazar: Tülin Elçi

Kaynak: http://www.haber7.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir