Rehberiniz-Özür dilemenin kazançları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Özür dilemenin kazançları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Özür dilemenin kazançları

Özür dilemeyi negatif bir durum olmaktan çıkarmak elinizde. Özrünüzün amacına ulaşması için takip etmeniz gereken dört adım bulunuyor. Bu adımları takip ederek özür dilemenin kazançlarına ulaşabilirsiniz…

ÖZÜR DİLEMENIN KOLAY YOLLARI

Özür dilerken hangi kelimeleri kullanmak gerekir? Hangi özür ifadesi karşı tarafta nasıl bir etki bırakır? Özür dilemek bize ne kazandırır? İşte yanıtları…

Şu bir gerçek ki başkalarının sizden özür dilemesini bekliyorsanız ya da çocuğunuzun özür dilemeyi öğrenmesini istiyorsanız siz de özür dileyebilmelisiniz. Ama ne amaçla ve ne şekilde özür dilediğinizin de önemli olduğunu unutmamalısınız. Pişmanlığınızı ya da üzüntünüzü dile getirmek için mi özür diliyorsunuz yoksa özür sizin için arkasından gelecek “ama…”lı cümleyle kendinizi savunma ve temize çıkarma konuşmasının başlangıcını mı oluşturuyor sadece?

Ağzınızdan çıkan “özür” kelimesinin sıradan bir ifade içermemesi, karşı tarafa doğru geçmesi gerekir.

Özrün negatif bir ifadeye dönüşmemesi, amacına ulaşması için özür dilemenin kolay yolu, şu dört adımı uygulamaktan geçiyor:

1. adım: Kabul etme

“Kabul ediyorum, sana vurduğum için hatalıydım”

Bu ifade her iki tarafı da yatıştırır. Yani siz kendinizi savunmaya gerek duymazsınız, karşı taraf da hala kızmak için bir şeyler bulmakta zorlanır.

2. adım: Özür

“Seni incittiğim için özür dilerim”

Bu karşı tarafın acısını anladığınızı gösteren pozitif bir ifadedir.

3. adım: Telafi etme

“Bunu telafi etmek için ne yapabilirim?”

Bu, karşı tarafın acısını azaltma isteğinde olduğunuzu göstermek için doğru bir ifadedir.

4. adım: Söz verme

“Arkadaşlığımız benim için çok önemli ve ben dost olarak kalmamız için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım”

Bu özrün kabul edilmesini bekleme ve ilişkinin devamlılığını istediğiniz konusunda samimiyetinizi gösteren bir ifadedir.

Bu dört adım sadece sizin kendi davranışlarınızı şekillendirmeyi amaçlıyor, yoksa affedilmenizi sağlamayı değil. Karşı tarafı hiçbir zaman kontrol edemezsiniz, unutmayın.

Özür dilemenin kazançları

•Saygı: Özür dilemeyi başarmak kendinize saygı duymanızı beraberinde getirir. Karşı tarafın şartsız bir şekilde özrünüzü kabul etmesi ona da saygı duymanızı sağlar.

•Öğrenme: Bir hatadan ders çıkarmak, öncelikle hatayı kabul etmeyi gerektirir. Savunmaya geçer ya da davranışınızı aklamaya çalışırsanız hatadan ders çıkarmıyorsunuz demektir. Bu da aynı hatayı tekrarlama riskini beranerinde getirir.

•İtibar: Özür dileyerek, yanlışlıkla gerçekleştirdiğiniz bir eylemin karakterinizden kaynaklanmadığını, sadece bir yanlışlık olduğunu ortaya koyarsınız ve saygınlığınızı yitirmezsiniz.

•Bağlanma: Karşıdaki kişinin hislerini anladığınızı, ona karşı empati duyduğunuzu gösterir, aranızda bir bağ oluşmasını ya da var olan bağın kopmamasını sağlarsınız.

Kaynak: http://www.pudra.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir