Rehberiniz-Özür dilemenin dayanılmaz ağırlığı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Özür dilemenin dayanılmaz ağırlığı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Özür dilemenin dayanılmaz ağırlığı…

Hatasız kul olmaz sözünü kabul etmek kolay. Zor olan, insanın kendi hatasını kabul etmesi. Yanlış yaptığını itiraf edebilmek için belirli bir olgunluk düzeyine erişmek gerekiyor

ABD”de, yayınlanan “On Apology” (Özür Dilemek Hakkında) isimli kitap, samimi bir biçimde özür dileyenlerin en kötü durumlarda bile bağışlandığını örneklerle ortaya koyuyor. Harvard”da psikoloji bölümünde profesör olan Arnold Lazare, Truva savaşının baş oyuncusu Agamennon, ABD”nin babası kabul edilen Abraham Lincoln, ünlü oyuncu ve California Valisi Arnold Schwarzenegger, Clinton ve Monica Lewinsky gibi ünlülerin krizden nasıl özür dileyerek kurtulduklarını inceliyor.

İlişkilerin normale dönmesi için mutlaka özür dilenmesi gerektiğini savunuyor.

Tabii ki, kuru bir özür hiç bir işe yaramıyor. Önemli olan, kişinin başkalarına verdiği sıkıntı ve acıyı kabul etmesi, yaptığı hatanın sorumluluğunu üslenmesi ve değişmeye kararlı olduğunu açık bir biçimde ifade etmesi.

Hatalarından öğrenenler, özür dileyerek dönüşmeyi başaranlar oluyor. Gerçek güç kibirden şişmiş bir biçimde, haklı olduğunu savunarak değil, alçak gönüllü ve çevreyle uyum içinde yaşayabilmekle elde ediliyor.

Neden özür dilenmez?

1. Karşısındakilerin kendisine duyduğu saygıyı yitirmekten ve bağışlanmamaktan korkarlar.

2. Özür dilenmediği sürece, haksız olan tarafın kendisinde de hata olabileceğinden şüphelenmesini isterler. Zaten hatanın bir bölümü mutlaka karşı tarafa aittir, suçu üslenmektense, gerginliği sürdürmeyi tercih ederler.

3. Kendilerini zayıf, suçlu, yenilmiş, kısacası kaybetmiş hissetmemeyi şidddetle arzularlar.

4. Büyük bir bölümüyse, nasıl özür dileyeceklerini bilemezler.

Başarılı bir özür için gerekenler:

1. Alçakgönüllülükle, samimimiyetle suçlu olduğunu ve bundan gerçekten pişmanlık duyduğunu dile getirmek.

2. Sorumluluğu üslenmeye niyetini ifade etmek. Karşı tarafın suçlu olmadığını açıkça belirtmek.

3. Kaşı tarafın incinmesine neden olan noktaları tüm açıklığıyla ortaya koymak.

4. Yanlış yaptığını ve hatayı telafi etmek için ne gerekiyorsa yapacağını vurgulamak. Bakış açısı ve davranışlarını değiştirme sözü vermek.

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>