Rehberiniz-Özgeçmiş hazırlama stratejisi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Özgeçmiş hazırlama stratejisi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Özgeçmiş hazırlama stratejisi

Birçok özgeçmişte “iyi çalışan”, “profesyonel”, “çabuk öğrenen” gibi terimler göreceksiniz.

Bu terimler sizce tam olarak ne ifade ediyor? Sizce özelliklerinizi böyle sıralamaktansa bu özelliklere sahip olduğunuzu göstermeniz daha iyi değil mi?

Örneğin iyi bir takım oyuncusu olduğunuzu söylemek istiyorsunuz. Takım içinde iyi bir oyuncu olduğunuzu söylemektense neden göstermiyorsunuz? İçinde bulunduğunuz projeler, görevler ve durumları listeleyin ve bu projelere bir takım oyuncusu olarak ne kattığınızı, nasıl bir başarıya yol açtığınızı yazın. Sizce de daha iyi değil mi? Yeteneklerinizin ve özelliklerinizin özgeçmişinizde açık bir şekilde belirtilmiş olmasına özen gösterin. Özelliklerinizi sadece listelemeyin, bunları nasıl kullandığınızı da anlatın.

Ölçülebilir, gerçeğe dayalı ve sayılabilir başarılara yer vermeniz daha yerinde olacaktır. Rakamlar ve yüzdeler vermekten kaçınmayın.

İyi bir satış temsilcisi olduğunuzu düşünüyorsanız “Pazar payını yüzde 10 genişlettim” gibi örneklere yer verin. Bu tür örnekler, rakamlar, yüzdeler sonuç gösteren bilgilerdir.

Şirketler her zaman iştirakçilerine ve müşterilerine büyüdüklerini ve yenilendiklerini göstermek ister. Çalışanlar da…

Bu nedenle kariyer gelişiminizi özgeçmişinizde mutlaka belirtmeli, gittikçe daha fazla sorumluluk aldığınızı ve devamlı gelişen bir grafik çizdiğinizi göstermelisiniz. Dinamik, yenilikçi ve sürekli gelişen bir çalışan her zaman aranan çalışan olacaktır.

Kariyerinizi bir huni olarak düşünün. Son işiniz ve pozisyonunuz huninin geniş ucudur. Son işinizle ilgili olarak mümkün olduğu kadar detay vermeye çalışın. Geriye gittikçe daha az bilgi verirsiniz. Bu da huninin en dar ucudur. Unutmayın ki özgeçmişiniz ister istemez en son ne yaptığınıza odaklanır. Yükselen başarılar, yetenekler ve şirkete kattıklarınızı ne derece gösterebilirseniz o derece şansınız artacaktır.

Yazar: Berna Çetin

Kaynak: http://kariyer.net

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir