Rehberiniz-Oynaya oynaya sınavlara hazırlık

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Oynaya oynaya sınavlara hazırlık” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Oynaya oynaya sınavlara hazırlık

İki genç girişimci, dershanelerin pabucunu dama atacak bir model geliştirdi. ’Sınavo’ internet sitesi gençlere bilgisayar oyunuyla test çözdürüyor.

Bilgisayar bilimleri fakültesi mezunu iki genç “Madem sınav sisteminden kurtulamıyoruz. Sınavlara hazırlığı daha keyifli bir hale getirelim” diyerek kolları sıvadı. Facebook benzeri bir ‘Sınavo’ isimli sosyal paylaşım sitesi kuran gençler, test çözmeyi de oyunlarla eğlenceli hale getirdi. Siteyi kullanan öğrenciler düelloyu silahla değil test sorusuyla yapıyor, birbirlerini en iyi bildikleri konular üzerinden oyuna davet ediyor. Türkiye’nin her yerinden aynı anda bir sürü öğrenci aynı soruyu çözüp genel sıralamasını öğreniyor.

Tezleriydi, işleri oldu

Aslında her şey iki yıl önce başladı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi’nde okuyan Murat Demir ve Özgür Erten bitirme tezi yapacaktı. Kendileri de üniversite sınavına hazırlık sürecini geride bırakalı çok olmamıştı. Öğrencilerin kaynak sıkıntısı çekmemesi ve dershaneye gidemeyenlerin de internet üzerinden ücretsiz olarak hazırlanabilecekleri bir site fikri geliştirdiler. Projeleri İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin girişimci fikirlere destek vermek amacıyla kendi bünyesinde kurduğu bir şirket olan Embryonix tarafından da desteklendi. Online olarak soruların çözüldüğü siteye Sınavo adını verdiler. Yapay zekâ konusunda dünyaca tanınan profesörlerden de yardım aldılar. Bir yazılım geliştirmeye başladılar.

Peki sistem nasıl işliyor? Öğrenciler sitede online olarak test çözüyor. Ancak bu alışılagelmiş testlerden değil. Mesela iki öğrenci oyun şeklinde soru düellosuna giriyor. Birbirlerini en iyi bildikleri konular üzerinden oyuna davet ediyor. ‘Ben bilirim’ bir başka oyun, öğrencinin rakipleri arasındaki yerini görmesini de sağlıyor. Mesela okuldaki tüm sınıf bu oyunu oynuyor, aynı anda aynı soru herkese geliyor. Herkes belirli bir süre o soruya bakabiliyor ve zaman bitince otomatik olarak soru yok oluyor. Doğru yapan bir üst tura çıkıyor.

Sınavo, istatistiklerin yanı sıra yapay eğitim koçundan meslek tanıtımlarına kadar pek çok hizmet barındırıyor. Proje koordinatörü Demir, Sınavo’yu şöyle anlatıyor:

“Sitede sürekli öğrencilerin soru çözme performansları üzerinden onlara geri bildirimler yapabilmemiz için bu bilgilerin bir kimlik altında toplanması gerekiyor. Bu sebepten öğrenci kendisine bir profil oluşturuyor. ve bu profil üzerinden kendisiyle ilgili belirli bilgileri güncelliyor. Öğrenci bu profile eklediği arkadaşlarıyla birlikte soru çözme ve kendisini onlara göre kıyaslayabilme şansına sahip oluyor.

Bir sorunun doğru mu yanlış mı yapıldığının dışında kaç saniyede yapıldığını tutabiliyoruz ve öğrencinin süresini Türkiye geneliyle kıyaslayarak onun soruyu çözme performansını değerlendiriyoruz.

Öğrenciler aylara göre başarılarındaki artış, hangi konularda eksikleri olduğu konusunda sürekli bilgilendiriliyor. Meslek seçimiyle ilgili olarak da her meslek dalından birçok kişi bu mesleği neden seçtiklerini, nasıl bir eğitim kariyeri izlediklerini ve bir iş günlerini ayrıntılı şekilde anlatıyor. Yapay Eğitim Koçu ise öğrencinin hedeflediği okulu ve öğrencinin mevcut performansını göz önüne alarak öğrenciye hedefine ulaşması için eksik kalan konular hakkında bilgi veren bir yapay zekâ programı. Performansı hedeflediği okul için yeterli ise öğrenciye gidebileceği daha iyi üniversiteler ve bölümler tavsiye eder.”

Soru desteği lazım

Genç girişimcilerin amacı tüm sınavlara öğrenci hazırlamak. Ancak eğitim kurumlarından soru bankası desteği gerekiyor. Sınavo, girişimcilerle yatırımcıları bir araya getiren e-tohum’un, 2011’de destek vereceği projeler arasına seçildi. Amaç, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz olacak bu sitenin seneye kullanıma açılması.

Yazar: Umay Aktaş Salman

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir