Rehberiniz-Öss sınavı ile ilgili

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Öss sınavı ile ilgili” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öss sınavı ile ilgili

ÖSS SINAVI İLE İLGİLİ “SON DAKİKA” TAKTİKLERİ

AHMET YILDIZ

Psikolojik Danışman

ayildizpdr@mynet.com

ÖSS sınavı sınava giren bütün gençler için bir dönüm noktasıdır. Bu sınav gelecekte toplumdaki statünüzü, rolünüzün belirleneceği bir sınavdır. Sınav bir amaç değil araçtır. Bu kuralı hiçbir zaman zihninizden çıkarmayın.

Başarısızlığı değil başarıyı isteyin.ÖSS Sınavı da sizin başarınızı gösterebileceğiniz araçlardan biridir. Bu fırsatı mutlaka değerlendirin.

ÖSS’ye hazırlıkta ve sınav öncesinde şunları asla aklınızdan çıkarmayın;

? 11-12 yıllık eğitim öğretim hayatınızda ve ÖSS hazırlık çalışmalarında bir çok şey öğreniniz. Bu nedenle bildiğiniz soruları yapabileceğinize inanın.

? Mutlu ve hayatı seven bir insan olun. Üniversiteyi kazanamazsanız dahi hayat da başka alanlarda başarılı olabileceğinizi unutmayın.

? Arkadaşlarınızdan daha yüksek bir puan almak zorundayım hissine kapılmayın. Bu sizde kaygıya neden olabilir. Siz kendi yapabileceğinizin en iyisini yapmaya çalışın.

? Kendinizi yeteneksiz, kafası çalışmayan biri olarak görmeyin. Beyninize bu komutu yollamayın.

? Kendinizle barışık olun. Kendisiyle barışık olanlar, teknik bilgilerle daha başarılı olabilmektedir.

ÖSS de nasıl bir sınav yöntemi uygulamalısınız ? sınav öncesi ve sınav sonrası nelere dikkat etmelisiniz ? bu kritik ve önemli soruların cevaplarını bilmeniz sizi rakiplerinizden hiç kuşkusuz birkaç adım öne geçirecektir.

Ö.S.S ‘DE İZLENECEK YÖNTEM VE ZAMANLAMA

1. Ö.S.S sorularının mantığı, bilgiyi ölçmeden ziyade, bilgileri kullanmaya ve yorumlamaya dayalıdır. Bu yüzden soru kökünü çok iyi okuyunuz.

1. Türkçe’nin paragraf sorularını (geniş içerikli ve zaman alıcı oldukları için ) sözel testin sonuna bırakabilirsiniz.

2. Seçenekleri işaretlerken, ilgili daireyi taşırmayınız. Yumuşak kalem ve iz bırakmayan silgi kullanınız.

3. Değiştirmek istediğiniz seçeneği dikkatlice iyice siliniz. İyi silinmezse optik okuyucu iki cevap verilmiş kabul eder ve o sorunuz yanlış kabul edilir.

4. Sözel ve sayısal alanların her ikisinde de güçlü iseniz ; hangi alanda daha çok net çıkarıyorsanız o alanda başlayabilirsiniz.

5. Sözel alanda güçlü, sayısal alanda zayıf iseniz ; cevaplamaya sözel alanda başlayınız.

6. Sayısal alanda güçlü,sözel alanda zayıf iseniz , cevaplamaya sayısal alanda başlayınız.

7. Soru kökeninde “ hangisi değildir “, “ en gerçekçi yaklaşım “, “ en önemli sonucu” gibi altı çizgili sorulara daha çok dikkat ediniz.

8. Size tanınan süreyi son saniyesine kadar kullanınız. Süreniz kaldığı takdirde kalan süreyi cevaplarınızı kontrol etmek için kullanınız.

9. Ö.S.S zamana karşı yapılan bir yarıştır. Bu yüzden zamanı iyi kullanmaya bakınız.

10. Soruları cevaplandırırken heyecanlanmayın, telaşlanmayın. Heyecanınızı kontrol altına almalısınız.

11. Sınav sonunda bütün belgelerinizi eksiksiz olarak salon görevlilerine teslim ediniz.

SINAVDAN ÖNCE VE BİR GÜN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ HUSUSLAR

1. Sınava gireceğiniz yeri önceden mutlaka gidip görünüz. O sırada birkaç

dakika oturun.

2. Sınav anı ile ilgili işleyiş ve kurallar hakkında bilgi edinin.

3. Sınavdan bir hafta öncesinden vücudunuza, beslenmenize ve uykunuza özen gösteriniz. Fazla miktarda çay, kahve gibi uyarıcı maddelerden, sakinleştirici ya da uyarıcı özelliği olan ilaçları kullanmaktan kaçınınız.

4. Sınavdan önce, sağlığınıza özen gösteriniz. Hasta olmamak için kendinize iyi bakın. Yiyeceklerinize dikkat edin. Sağlığınızı bozucu; şişkinliğe, kabızlığa, mide ve bağırsakların bozulmasına yol açıcı yiyecekler yemeyin.

5. Çevrenizdeki insanların sınavla ilgili konuşmalarından uzak durmaya

çalışınız.

6. Sizi yoran faaliyetlerden ve gürültülü ortamlardan uzak durunuz. Temiz havada gezinti yapın.

7. Sınavdan önceki gece rahat ve yeteri kadar uyumaya özen gösteriniz ve her zaman yattığınız saatte yatmaya çalışınız ancak sınavın başlama saatini ve sabah hazırlığını dikkate alarak biraz erken uyanın. Uyku kaçırıcı ilaç ve içecekler ( kahve v.s. ) almayın. Uykuda sınavı değil sınavdan sonra yapacaklarınızı düşünün.

8. sınav yerine zamanında gidin.

9. Sınav sabahı iyi bir kahvaltı yapınız. Kahvaltı yapmadan sınava gitmeyiniz.

10. Sınav günü, sınava gireceğiniz yere ne çok erken ne de çok geç gidiniz. Çeşitli sebepleri düşünerek ( trafik,herhangi bir ihtiyaç v.b.) sınav yerine makul bir zamanda gidiniz. telaşa mehil vermemek için ve gerekli kontrollerin yapılabilmesi için 30 dk. önce sınav yerine gitmek uygun olur.

11. Önceden öğrendiğiniz konularla ilgili tekrarları sınav gününe kadar yapabilirsiniz. Ancak son gün yeni bilgiler öğrenmeye çalışmayın. Bunun size pek faydası olmaz.

12. Sınavla ilgili hazırlıkları tamamladığınızı ve bu sınavı başarmak istediğinizi düşünün. Yeteri kadar hazır olup-olmadığınızın sorgusunu sınavdan sonraya bırakınız.

13. Organizma enerjiyi iki kaynaktan alır. Ya karaciğerden ya da ince bağırsaktaki gıdalardan. Düşünme enerji harcatır. Kan şekerini yükseltmek için kahvaltıda ( bal, reçel v.b.) tatlı yiyecekler yemekte fayda vardır. Sınav öncesi şeker yemenin bir faydası yoktur.

14. Sınav başladıktan sonra ilk 1,5 saat dışarıya çıkmak yasak olduğundan bütün ihtiyaçlarınızı sınav başlamadan önce gideriniz.

15. Sınavda sizden istenen ve size gerekli olan belgeleri ve malzemeleri eksiksiz olarak hazırlayın. Hepsini bir zarf içinde kolay bulabileceğiniz bir yere koyun. Evin kapısı, giyeceğiniz eşyaların cebi, televizyonun yanı v.b.

a) Ö.S.S. giriş ve kimlik belgesi.

b) Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi. ( nüfus cüzdanı v.s. )

c) Bir fotoğraf.

d) en az iki adet yumuşak uçlu kuşun kalem.

e) yumuşak ve kaliteli bir silgi.

f) kalem tıraş ( kullanılışını önceden deneyin )

16. Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz. ÖSS sınavına giren neredeyse herkes sizin düşündüklerinizi düşünüyor, yaşadıklarınızı yaşıyor.

SINAV ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKLİ HUSUSLAR

1. Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri sorun.

2. Sınav başladığında ilk önce kitapçığın sayfalarının ve sayfa numaralarının birbirini takip edip-etmediğini kontrol ediniz. Kitapçık türünün ön sayfada yazılı olan ile iç sayfalarda yazılı olanların aynı olup olmadığını kontrol edin. Eksik veya hata varsa sınav salonundaki görevlilere haber veriniz.

3. Ö.S.S kitapçıkları farklı türdendir. Kullandığınız soru kitapçığının türünü cevap kağıdına doğru olarak mutlaka yazınız.

4. Ö.S.Y.M numaranızı (yeni formlarda ösym numarasının yerini t.c. kimlik numarası almaktadır) ilgili yerlere dikkatli ve doğru bir şekilde yazınız ve kodlayınız.

5. size verilen cevap kağıdındaki SOYADIN, ADIN ve ÖSYM (t.c. kimlik numarası) numarasının size ait olup-olmadığını kontrol ediniz. Bu bilgiler size ait değilse hiçbir işaretleme yapmadan SALON BAŞKANI’NA haber veriniz. Cevap kağıdında doldurulması gereken bütün yerleri doldurun, kitapçık türünü kodlamayı ve imzanızı atmayı kesinlikle unutmayınız. Cevap kağıdına atacağınız imzanın her zaman kullandığınız imza olmasına dikkat ediniz.

5. Soru kitapçığının ön kapağına adınızı, soyadınızı, ÖSYM (t.c. kimlik numarası) ve sınav salon numaranızı yazınız. Soru kitapçığı üzerindeki açıklamaları okuyup, sayfaların eksik olup olmadığını.

6. Sınava başladığınızda her şeyi unuttuğunuz duygusuna kapılabilirsiniz. Bu geçici bir durumdur. Birkaç soruyu çözdükten sonra bu durum ortadan kalkar.

7. Sınava en iyi bildiğiniz ve ağırlık verdiğiniz bölümden başlayınız. Yani Tercih edeceğiz Yüksek Öğretim Kurumu hangi puan türünden öğrenci alacaksa o puan türünün hesaplanmasında ağırlığı oluşturan testten cevaplamaya başlayın.

8. Teste başlamadan önce o bölüme ait açıklamaları okuyarak o teste ve diğer teste ne kadar zaman ayırmanız gerektiğini belirleyin.

9. Sınavın başında çok heyecanlı iseniz soruları çözmeye başlamadan önce 5-10 saniye nefes alıp-veriniz. Kendi kendinizi sakinleştirmeye çalışınız.

10. Soruları cevaplarken heyecanlanmayın, telaşlanmayın kendinizi kontrol ediniz.

11. Her soru için bir cevap seçeneğini işaretleyiniz. İki veya daha çok seçenek işaretlemeniz durumunda o sorunuzun cevabı yanlış sayılacaktır.

12. Zor sorularla kolay sorular arasında puan değeri bakımından fark yoktur.Zor soruyu çözdüğünüzde de, çok kolay bir soruyu çözdüğünüzde de aynı puan değerini alacaksınız.

13. Cevap kağıdına işaretleme yaparken kaydırma yapmamaya özen gösteriniz.

14. Cevap kağıdınız optik okuyucu tarafından değerlendirileceği için kodlama sırasında cevap kağıdınızın zedelenmemesine,delinmemesine,yırtılmamasına dikkat ediniz.

15. Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin. Çünkü size verilen toplam süre mutlaka soruların çözümlerine göre görevlilerce hesaplanarak belirlenmiştir. Kimseye size verilenden fazla süre verilmiyor. Zaman yetmemesi soruların cevaplarını bilip bilmemeye, çabuk yada geç bulmaya bağlıdır. Bu bölümde de açıklanan test sorularını çözerken dikkat etmeni gereken kurallara uyarsanız zamanınızı da en verimli şekilde kullanmış olursunuz.

16. Esas olanın bildiklerinizi yakalamak olduğunu düşünün. Bir iki tekrarla anlayamadığınız, cevabını bulamadığınız soruya bırakıp sonraki soruya bakın.

17. Sınavdaki soruları sırayla çözünüz. Turlama tekniğini kullanınız. Birinci turda doğruluğundan kesinlikle emin olduğunuz soruları cevaplayınız. Size zor gelen soruların cevaplandırılmasını ikinci tura bırakınız.

18. Bir soruyu belirli bir süre seçtiği halde çözemiyorsanız soru üzerinde daha fazla uğraşmayınız. Bir sonraki tura bırakınız. Sorularla inatlaşmayınız. Diğer sorulara geçiniz . Aklınız çözemediğiniz sorularda kalmasın.

19. Uzun sorulardan korkmayın özellikle paragraf sorularından, çünkü bu tür sorular aslında iyi açıklanmıştır. Paragraf ya da parçaya bağlı sorularda önce alttaki soruyu okuyun.

20. ÖSS sınavında soruların zorluk dereceleri şöyledir;

– çok kolay % 10

– kolay % 20

– normal % 40

– zor % 20

– çok zor % 10

Buna göre tüm soruları cevaplamaya bilirsiniz. Bu da doğaldır. Normal +kolay+çok kolay olan derecedeki soruları yapmanız demek soruların % 70’ini başarmanız demektir. ( zaten bilinen sorular kolay demektir. )

21. Sorulardaki; özellikle geometri ve coğrafya sorularındaki şekil v.s. tekrar çizerek zaman kaybetmeyin.

22. Sınav sırasındaki dikkatiniz dağılabilir. Soruyu tekrar okumak yerine dikkatinizi toplamak için kalemi bir süre bırakıp 10-15 sn. dinlenin. ( derin nefes alma, gözleri kapama gibi )

23. Sorulan soruya cevap olmayacak seçenekleri (başına bir işaret koyarak) eleyiniz. Rasgele işaretleme yapmaktan kaçınınız.

24. İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin, tüm seçenekleri okuyun. Çünkü en doğrunun istendiği bir soru ise ilk seçtiğiniz ne kadar doğru olsa da en doğru olmayabilir.Doğru cevabı bulduğunuzu sanarak diğer seçenekleri okumamak sizin zararınıza olabilir.

25. Dört yanlış bir doğruyu götürür. Bu yüzden anlamadığınız soruları kesinlikle boş bırakınız.

26. Soruları çok dikkatli okuyup, anladıktan sonra cevaplayınız. Sorulara kendinizden yorum katmayınız. Soruyu hazırlayan gibi düşünmeye çalışınız.

27. Soru kökü bazen “olamaz “, “değildir “, yanlıştır “, mamalıdır “ gibi olumsuz ifadeler taşıyabilir. Zihin hep olumlu soru türlerine şartlandığı için, sorudaki olumsuz ifade gözden kaçabilir. Altı çizgili ifadeleri de dikkatlice okumanız gerekir.

28. soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar “……….değildir ?”, “……..yoktur?” “…………….beklenmez?”, “………….en önemlidir?”, “……………..olamaz? v.b. bu nedenle soru kökünü anlamaya çalışın hatta soru kökünün altını çizin.

29. soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin.

30. Bir sorunun cevap seçeneklerini eleyip ikiye indirdiğinizde o sorunun doğru cevabını bulma şansınız % 50’dir.Kalan iki seçenek arasında tahmininizi hızlı bir şekilde yapınız ve fikrinizi değiştirmeyiniz.

31. Bazen iki veya üç doğru cevabın ard arda aynı seçeneği temsil eden harfte toplandığı görülebilir. Eğer daha fazla sayıda aynı harf olursa tekrar kontrol ediniz. Büyük bir ihtimalle en az birinin yanlış olduğunu göreceksiniz.

32. Önceden bildiğinizi sandığınız bazı soruları hatırlamayabilirsiniz. Böyle durumlarda ümitsizliğe düşmeyiniz.

33. Çözemeyeceğiniz soruların da olduğunu unutmayınız. Karamsar olmayınız.

34. Zor sorularla kolay sorular arasında puan değeri bakımından bir fark yoktur. Zor soruyu çözdüğünüzde de, çok kolay bir soruyu çözdüğünüzde de aynı puanı alacaksınız.

35. Özel bir kodlama sistemi geliştiriniz.(değiştirdiğiniz cevaplar, atladığınız sorular ve tekrar gözden geçirmek istediğiniz soru ile cevaplar v.b.) Böylece neyi yapıp, neyi geride bıraktığınızı kolayca görmüş olursunuz.

36. Cevap kağıdına, doğru yerlere, kaydırma yapmadan kotlama yapın. Bunun için soru kitapçığındaki her sayfa için şu işlemi yapın. Önce o sayfadaki soruların cevaplarını soru kitapçığı üzerinde işaretleyin, sonra o sayfadaki sorular bitince cevapları cevap kağıdına topluca işaretleyin. Sonra da bir sonraki sayfada yer alan sorulara bakın. Böylece hem cevapları kaydırmadan cevap kağıdına işlemiş olacaksınız hem de belirli aralıklarla zihninizi toparlamak için zaman kazanmış olacaksınız.

37. Eğer zihninizin sınavdan koptuğunu fark eder veya hissederseniz (aynı soruyu veya satırı anlamadan tekrar tekrar okuyorsanız, camdan dışarıya bakıyorsanız. v.b.) birkaç saniye zihninizi dinlenmeye ihtiyacı vardır demektir. Dinlendiğiniz bu süreyi kayıp olarak düşünmeyin. Kaleminizi bırakın, gözlerinizi kapatın, alnınızı ve şakaklarınızı ovarak veya sizi rahatlatacak başka bir dinlenme egzersizi yaparak 10-15 saniye gibi bir süreyi bu amaçla kullanınız.

38. Size tanınan süreyi son saniyesine kadar değerlendiriniz.

39. Soruların cevaplarını işaretlerken, kodlamanız da bir hata ve kaydırma olmadığından emin olunuz bu nedenle Cevaplamanız bittiğinde, cevap kağıdınızı son bir kez kontrol ediniz.

40. Sınav sonunda tüm belgelerinizi eksiksiz olarak salon görevlilerine teslim ediniz.

ÖSS’DE ZAMANI PLANLAMA

“Zaman yetmedi biraz daha zaman olsaydı daha çok net yapardım, daha yüksek bir puan alırdım.” Bu sözleri ÖSS’ den sonra bir çok öğrencinin söylediğini duyacaksınız ve belkide sizde bu sözleri sarf eden çoğunluktan biri olacaksınız. Bu çoğunluğun içinde olmamak hatta bu çoğunluktan zaman konusunda daha avantajlı olmak için basit ancak etkili olan aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

1. Zamanınız yetmeyeceği konusunda kaygılanmayın. ÖSS’de herkese eşit süre verilmektedir. Bu süre tüm soruların çözüleceği hesaba katılarak uzmanlarca belirlenmektedir.

2. ÖSS’de her bölüme ayıracağınız zamanı sınavdan önce mutlaka planlayın. Soruları çözerken önceden belirlediğiniz ve deneme sınavlarında tatbikatını yaptığınız zamana mutlaka uyun.

3. ÖSS’ye girerken yanınızda zamanı kontrol edebilmeniz için mutlaka bir saat

götürün. Saati hemen sıranızın üstünde görebileceğiniz uygun bir yere koyun.

4. Sınav kitapçığının sayfalarını sınav süresi başlamadan önce sınav salon başkanının size verdiği izin dahilinde kontrol edin.

5. Sınav kitapçığındaki ve sınav cevap kağıdındaki doldurmanız ve kodlamanız gerekli olan yerleri sınav salon başkanının size verdiği süre dahilinde yazıp kodlayın.

6. Kitapçıkla ilgili, cevap kağıdıyla ilgili, sınavın işleyişi ile ilgili zihninizde var olan soruları sınav salon başkanına sorarak cevaplar bulmaya çalışın. Sınav süresi içerisinde bu soruları sorarak zamana kaybetmeyin. Örneğin; salon başkanı size sınav süresince lavaboya gitmek yasaktır uyarısını yapmasına rağmen siz sınavın 70. dakikasında lavaboya gidebilir miyim? Şeklinde soru sorup izin isterseniz zaman kaybetmiş olursunuz.

7. ÖSS’den önce deneme sınavlarında hız ve anlama egzersizleri yapın. Böylece gerçek sınav olan ÖSS’de soruları anlayarak ve hızlı çözeceksiniz.

8. ÖSS’de yaşadığınız “kaygı” sizin zamanınızı önemli ölçüde etkilemektedir. Sınav kaygısını yenebilmek için nefes egzersizlerini öğrenin ve uygulayın. Sınav öncesinde sınav kaygısıyla baş edebileceğiniz bir yöntem bulun ve uygulamasını öğrenin. Böylece sınav sırasında bir de kaygıyla uğraşarak zaman kaybetmezsiniz.

9. Sınavda eğer konsantrasyonunuzu koruyabilirseniz arkanızdakinin soruları çözerken okuma sesini, salondaki görevlilerin konuşmalarına yönelerek zaman kaybetmemiş olursunuz. Sınav öncesinde konsantrasyon egzersizlerini öğrenip uygularsanız sınav sırasında dikkatinizin en ufak bir sesle dağılmasını önlemiş olursunuz.

10. Turlama tekniğini uygulayarak soruları çözün. Turlama tekniğini uygularken özel bir işaretleme sistemi geliştirin. Örneğin boş bıraktığınız soruların yanına (-) işareti koyarak, şüpheli olduğunuz soruların yanına (?) koyarak arta kalan zamanınızda turlama yaparken soruyu aramakla zaman kaybetmeyip direk yapmadığınız soruya ve sonra şüpheli olduğunuz sorulara kalan zamanı kullanırsınız.

11. Bir, iki denemede yapamadığınız ve çözümünün zamanınızı alacağınızı düşündüğünüz soruların yanına (-) işareti koyarak geçin. Ona ayıracağınız fazla zaman aynı puanı kazandıracak başka soruyu yapamamanıza neden olur.

12. Özellikle geometri, coğrafya gibi sorularda var olan şekilleri tekrar çizerek zaman kaybetmeyin.

13. Özellikle matematik sorularını başka bir kağıda değil de sınav kitapçığındaki boş yerlerde çözün.

14. Çözdüğünüz soruların cevaplarını, cevap kağıdına tek tek işlemek yerine iki sayfada bir işleyin. Böylece; kaydırma ihtimaliniz azalacak, cevap kağıdına işlerken zihniniz toparlanma ve rahatlama zamanı kazanacak hem de zamandan tasarruf edeceksiniz.

15. Sınavdaki soruları ilk okuyuşta anlamaya çalışın. Anlayamadığınız soruları tekrar okuyarak inceleyerek zaman kaybetmiş olursunuz. Soruları daha iyi anlayarak zaman kazanabilmek için şu noktalara dikkat edin:

a) Paragraf sorularında önce soru kökünü okuyun, cevap şıklarına hızlı bir şekilde göz atın ve şıkların ışığında paragrafı okuyun daha sonra şıkları okuyarak soruları cevaplayın.

b) “değildir”, “hangisidir”, “olamaz”, gibi soru köklerini dikkatlice okuyup anlayın.

c) Bazı matematik ve geometri sorularının çözümü için bir şekil çizilmesi gerekiyorsa bunu çizin soruyu daha iyi anlayacaksınızdır.

d) Kitap okuyarak, deneme sınavları çözerek soruları anlama kapasitenizi ve

kelime dağarcığınızı zenginleştirirseniz soruları daha iyi anlayıp, analiz edebileceksiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir