Rehberiniz-Öss’de zamanı planlama

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Öss’de zamanı planlama” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öss’de zamanı planlama

ÖSS’DE ZAMANI PLANLAMA

Ahmet YILDIZ ( turkey90 Eğitim Uzmanı )

P.D.R. ayildizpdr@mynet.com

“Zaman yetmedi biraz daha zaman olsaydı daha çok net yapardım, daha yüksek bir puan alırdım.” Bu sözleri ÖSS’ den sonra bir çok öğrencinin söylediğini duyacaksınız ve belkide sizde bu sözleri sarf eden çoğunluktan biri olacaksınız.

Bu çoğunluğun içinde olmamak hatta bu çoğunluktan zaman konusunda daha avantajlı olmak için basit ancak etkili olan aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

1. Zamanınız yetmeyeceği konusunda kaygılanmayın. ÖSS’de herkese eşit süre verilmektedir. Bu süre tüm soruların çözüleceği hesaba katılarak uzmanlarca belirlenmektedir.

2. ÖSS’de her bölüme ayıracağınız zamanı sınavdan önce mutlaka planlayın. Soruları çözerken önceden belirlediğiniz ve deneme sınavlarında tatbikatını yaptığınız zamana mutlaka uyun.

3. ÖSS’ye girerken yanınızda zamanı kontrol edebilmeniz için mutlaka bir saat götürün. Saati hemen sıranızın üstünde görebileceğiniz uygun bir yere koyun.

4. Sınav kitapçığının sayfalarını sınav süresi başlamadan önce sınav salon başkanının size verdiği izin dahilinde kontrol edin.

5. Sınav kitapçığındaki ve sınav cevap kağıdındaki doldurmanız ve kodlamanız gerekli olan yerleri sınav salon başkanının size verdiği süre dahilinde yazıp kodlayın.

6. Kitapçıkla ilgili, cevap kağıdıyla ilgili, sınavın işleyişi ile ilgili zihninizde var olan soruları sınav salon başkanına sorarak cevaplar bulmaya çalışın. Sınav süresi içerisinde bu soruları sorarak zamana kaybetmeyin. Örneğin; salon başkanı size sınav süresince lavaboya gitmek yasaktır uyarısını yapmasına rağmen siz sınavın 70. dakikasında lavaboya gidebilir miyim? Şeklinde soru sorup izin isterseniz zaman kaybetmiş olursunuz.

7. ÖSS’den önce deneme sınavlarında hız ve anlama egzersizleri yapın. Böylece gerçek sınav olan ÖSS’de soruları anlayarak ve hızlı çözeceksiniz.

8. ÖSS’de yaşadığınız “kaygı” sizin zamanınızı önemli ölçüde etkilemektedir. Sınav kaygısını yenebilmek için nefes egzersizlerini öğrenin ve uygulayın. Sınav öncesinde sınav kaygısıyla baş edebileceğiniz bir yöntem bulun ve uygulamasını öğrenin. Böylece sınav sırasında bir de kaygıyla uğraşarak zaman kaybetmezsiniz.

9. Sınavda eğer konsantrasyonunuzu koruyabilirseniz arkanızdakinin soruları çözerken okuma sesini, salondaki görevlilerin konuşmalarına yönelerek zaman kaybetmemiş olursunuz. Sınav öncesinde konsantrasyon egzersizlerini öğrenip uygularsanız sınav sırasında dikkatinizin en ufak bir sesle dağılmasını önlemiş olursunuz.

10. Turlama tekniğini uygulayarak soruları çözün. Turlama tekniğini uygularken özel bir işaretleme sistemi geliştirin. Örneğin boş bıraktığınız soruların yanına (-) işareti koyarak, şüpheli olduğunuz soruların yanına (?) koyarak arta kalan zamanınızda turlama yaparken soruyu aramakla zaman kaybetmeyip direk yapmadığınız soruya ve sonra şüpheli olduğunuz sorulara kalan zamanı kullanırsınız.

11. Bir, iki denemede yapamadığınız ve çözümünün zamanınızı alacağınızı düşündüğünüz soruların yanına (-) işareti koyarak geçin. Ona ayıracağınız fazla zaman aynı puanı kazandıracak başka soruyu yapamamanıza neden olur.

12. Özellikle geometri, coğrafya gibi sorularda var olan şekilleri tekrar çizerek zaman kaybetmeyin.

13. Özellikle matematik sorularını başka bir kağıda değil de sınav kitapçığındaki boş yerlerde çözün.

14. Çözdüğünüz soruların cevaplarını, cevap kağıdına tek tek işlemek yerine iki sayfada bir işleyin. Böylece; kaydırma ihtimaliniz azalacak, cevap kağıdına işlerken zihniniz toparlanma ve rahatlama zamanı kazanacak hem de zamandan tasarruf edeceksiniz.

15. Sınavdaki soruları ilk okuyuşta anlamaya çalışın. Anlayamadığınız soruları tekrar okuyarak inceleyerek zaman kaybetmiş olursunuz. Soruları daha iyi anlayarak zaman kazanabilmek için şu noktalara dikkat edin:

a) Paragraf sorularında önce soru kökünü okuyun, cevap şıklarına hızlı bir şekilde göz atın ve şıkların ışığında paragrafı okuyun daha sonra şıkları okuyarak soruları cevaplayın.

b) “değildir”, “hangisidir”, “olamaz”, gibi soru köklerini dikkatlice okuyup anlayın.

c) Bazı matematik ve geometri sorularının çözümü için bir şekil çizilmesi gerekiyorsa bunu çizin soruyu daha iyi anlayacaksınızdır.

d) Kitap okuyarak, deneme sınavları çözerek soruları anlama kapasitenizi ve kelime dağarcığınızı zenginleştirirseniz soruları daha iyi anlayıp, analiz edebileceksiniz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir