Rehberiniz-Öss adaylarının gözde tercihi: öğretmenlik

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Öss adaylarının gözde tercihi: öğretmenlik” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Öss adaylarının gözde tercihi: öğretmenlik

ÖSS ADAYLARININ GÖZDE TERCİHİ: ÖĞRETMENLİK

Kaynak: Hürriyet

Tarih: 12 Haziran 2003

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), gözden düştüğü gerekçesiyle cazip hale getirmek için uğraş verdiği öğretmenlik mesleği, son yıllarda üniversite adaylarının gözdesi haline geldi.

Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) başvuran adayların yarıya yakınının tercih ettiği bazı öğretmenlik programlarının taban puanları, talebin her geçen yıl artması nedeniyle birçok mühendislik programı ile tıp fakültesinin üzerine çıktı.

MEBin verilerine göre, 2001-ÖSSye başvuran 1 milyon 419 bin 127 kişiden yüzde 48i (682 bin 862 kişi), öğretmenlik programlarını tercih etti. Öğretmenlik programlarını tercih edenlerin yalnızca yüzde 3ü (21 bin 309) yerleşmeye hak kazanırken, bunlardan yüzde 57sinin öğretmenlik programlarını ilk 5 tercih arasında gösterdikleri belirlendi.

ÖĞRETMENLİK, TÜM FAKÜLTELERİ SOLLADI

2002-ÖSSde Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği programına en düşük 214.538 sayısal puan türüyle öğrenci alınırken, aynı üniversitenin İngilizce öğretim yapan Tıp Fakültesine en düşük 213.320, Endüstri Mühendisliğine 212.583, Makina Mühendisliği Fakültesine 206.823, Diş Hekimliği Fakültesine 205.635, Eczacılık Fakültesine 203.532 puanla öğrenci yerleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği programına en düşük 221.841, Bilgisayar Öğretmenliği programına da 221.665 sayısal puanla öğrenci kabul edilirken, aynı üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümüne 221.018, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüne 221.381, Endüstri Mühendisliği bölümüne 221.100 taban puanıyla öğrenci alındı.

ODTÜ Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği programı da 208.915 sayısal taban puanıyla; Gıda, Çevre, Metalurji ve Malzeme ile Petrol ve Doğalgaz mühendislikleri bölümlerinin taban puanlarını geride bıraktı.

HANGİ ALANLARDA ÖĞRETMEN İHTİYACI VAR?

MEB, ÖSSde ihtiyaç duyulan alanlarla ilgili öğretmenlik programlarını ilk 5 tercihi arasında göstererek yerleşmeye hak kazananları, burs vererek destekliyor. Halen 19 bine yakın öğretmen adayı burs alıyor.

2001-2005 yılları arasında öğretmen ihtiyacı projeksiyonu hazırlayan MEB; İngilizce, Rehberlik, Özel Eğitim (Zihinsel Engelliler), İş Eğitimi, Türkçe/Edebiyat, Matematik, Bilgisayar ve Muhasebe grubu alanlarında diğer branşlara göre daha fazla öğretmene gereksinim duyulduğunu belirledi.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>