Rehberiniz-Osmanlı usulü alışveriş!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Osmanlı usulü alışveriş!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Osmanlı usulü alışveriş!

OSMANLI USULÜ ALIŞVERİŞ!

KAYNA: AKŞAM GAZETESİ

Kendi giyimi ve eğlencesini lüks olarak gören Türk insanı, krizde bile çocuklarının eğitim ve giyimlerine para akıtmaya devam ediyor. Visanın son araştırması Türk tüketicisinin 4 ana kimlikte toplandığını ortaya koyuyor

Visa AB Bölgesi adına Türkiyede gerçekleştirilen araştırma, krizden sonra Türk tüketicisinin profilini ortaya çıkardı. Buna göre, tüketiciler çocuklarının eğitim ve giyim harcamalarından kesinti yapmıyor; bu tip harcamaları kira, ulaşım, elektrik, su giderleri gibi zorunlu görüyor.

Bağımsız araştırma kuruluşu Sever İmpeks tarafından gerçekleştirilen ve Türkiyede 16-50 yaş arası katılımcılarla yapılan araştırma, yetişkinlerin kendi giyim alışverişlerini, seyahat ve eğlence giderlerini lüks olarak nitelendirdiklerini de ortaya koydu. Araştırma, Türk tüketicisini 4 ana kimlik altında topluyor. Bunlar, parasının hesabını bilemeyen ve arayış içerisinde olanlar, ailelerinden geçinen gençler, paranın zamana karşı değerini bilen kart kullanıcıları ve borç fobisi bulunan nakit bağımlıları.

Bir tarafımız Osmanlı

Araştırma sonuçlarını dün düzenlediği basın toplantısıyla açıklayan Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, genel olarak Türk tüketicisinin savunmacı ve ilerici etkiler arasında gidip geldiğini bildirerek Savunmacı etki; kontrol mekanizmasını sabitleyen temel faktörler, gelenekler dahilinde otoriteye duyulan saygı, Osmanlı tarafımız. İlerici etkiler; özellikle 1980li yıllardan itibaren ivme kazanan liberalizasyon ve Batılılaşma olgusu, tüketiciyi harcama yapma konusunda cesaretlendiriyor dedi.

Türkiyede ulaşım, kira, ekmek, gazete gibi temel harcamaların nakit parayla karşılandığını belirten Ülman, Süpermarket harcamaları çoğunlukla kredi kartı ile yapılırken, eğitim harcamaları senet yoluyla yapılıyor. Sağlık harcamaları nakit yoluyla ödeniyor. Kişisel bakım, giyim, eğlence gibi isteğe bağlı harcamalarda kredi kartı kullanılıyor dedi.

Yüzde 77si nakit

Türkiyede banka kartlarının bilinçli kullanılmadığını belirten Ülman, banka kartının kredi kartı kabul eden her yerde geçtiğine dikkat çekti. Avrupa Birliğinde banka kartının alışverişte kullanım oranı yüzde 60 iken, bu rakamın Türkiyede yüzde 0.5 olduğunu söyleyen Ülman, sözlerine şöyle devam etti: Bugün Türkiyede yüzde 77 oranında nakit kullanılıyor. Harcamaların yüzde 6sı Visa kredi kartı ve yüzde 5i de ATMlerden çekilen nakitle gerçekleşiyor. Bunu düşürmenin en önemli yöntemlerinden biri banka kartının alışverişte kullanımı.

Türk tüketicisinin profili

Arayışta olanlar

Kredi kartı dostları

Nakit bağımlıları

Gençler

– 16-17 yaş grubu ve/veya aile yanında yaşayan bekarlar.——————————————————————————–

Borçlanmayı sevmiyoruz

Visanın araştırması, Türk insanının borçlanmayı sevmediğini açığa çıkardı. Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, Türkiyede genelde kredi kartına olumlu bakıldığını ve gününde ödendiği sürece kredi kartı giderlerini borç olarak görülmediğini belirtti.

Öte yandan, Türk tüketicisinin faizi ödenen her şeyi borç olarak nitelendirdiğini kaydeden Ülman, Bundan ötürü nakit çekimleri de borç olarak kabul ediyor. Genelde borcuna sadık. Geri ödeyebileceği borçlar altına giriyor, girmek istiyor. Bütçe kontrolü istiyor. Bütçe kontrolüne olanak sağladığı için taksitli ödeme sistemlerine daha sıcak bakıyor diye konuştu.

Ülman, tüketicilerin kredi kartı kullanmasında temel nedenleri ise finansal getirilerin artırılması, ek kaynak elde etme, kayıt tutma, güç ve prestij arayışı olarak sıraladı. Kredi kartının kullanıma ilişkin olarak bir diğer noktaya daha değinen Ülman, 15-20 milyon lira altı harcamalarda, müşteri açısından prestij kaybı olarak görüldüğünden kredi kartının tercih edilmediğine de dikkat çekti.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>