Rehberiniz-Organize işler bunlar…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Organize işler bunlar…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Organize işler bunlar…

Organizasyon, her iş için belirli bir sisteminizin olması anlamına geliyor. Kendinize uygun olarak geliştirdiğiniz sistem sayesinde, sizden yapılması beklenen işleri, eksiksiz ve zamanında yapabilirsiniz. Böylece, üretkenliğiniz artar ve zamanınızı daha rahat denetleyebilirsiniz. Bu sayede hayattan zaman çalacak ve bu zamanı kişisel işleriniz için ya da aileniz için ayırabileceksiniz.

İşleri karmaşıklaştırmayın

Organize olmaktaki en temel amaç, verimliliğin artması ve zaman kazanmak. Öyleyse işlerinizi mümkün olan en kolay yoldan halletmelisiniz. Eğer aklınızda 3-4 alternatifiniz varsa, en kolay yol alabileceğiniz, en çabuk yapabileceğiniz ve en çok akılda kalan genellikle verimliliğinizi en çok arttıracak olanıdır.

Takvim alışkanlığınız olsun

Bir takvim edinin ve onu buzdolabının ya da masanın üzerine koyun. Gözünüzün önünde olması gerektiğini unutmayın. Banyo aynasının üzeri de iyi bir seçenek olabilir. Böylece daha güne başlarken, dişinizi fırçalarken plan yapabilirsiniz. Ayrıca benzer aktiviteleri aynı anda yapmaya özen gösterin. Örneğin, faturalarınızı aynı anda ödeyin ya da alışverişlerinizi bir seferde yapın. Böylece her biri için ayrı zaman harcamanıza gerek kalmaz. Hatta takviminizin yanına bu işler için bitirme süresini yazın, örneğin önemli telefon konuşmalarını yapmak için 30 dakika, faturalarınızı ödemek için 20 dakika yeterli olacaktır.

Yapılacaklar listesi hazırlayın

Günlük, haftalık ve aylık ’yapılması gerekenler’ listeleri hazırlayın. Yapılacaklar listenizi, günlük olağan işler ve uzun dönemli işler olmak üzere ikiye ayırın. Gün içinde yapacaklarınızın listesi beş maddeden fazla olmamalı. Eğer beşten fazla madde varsa gereksiz olanları eleyin. Yeteri kadar organize olup olamadığınızı gözden geçirin ve listenizi baştan yapın. Gün sonunda aynayı kendinize çevirin ve bir gününüzü neler için harcadığınıza bir bakın.

Yanınızda her zaman not defteriniz ve kaleminiz olsun

Gün boyu birileri sizden bir şeyler yapmanızı istiyor. Sizden önemli bir iş yapmanız istendiğinde hemen not alın. Bunu yaparken insanların sizi hafızası zayıf biri gibi gördüklerini düşünmeyin. Çünkü böylece daha planlı olacak ve görüşmelerinizi ya da yapmanız gereken önemli işlerinizi unutmayacaksınız. Hatta bir süre sonra organize biri olarak görüleceksiniz.

Yıllık temizliği ihmal etmeyin

Çalışma odası, masası ya da ortamının düzeni önemli bir diğer nokta. 10 saniyede bulabileceğiniz bir belgeye dağınık bir ortamda ulaşmanız dakikalar sürebilir. Bunun için senede bir kere kapsamlı bir temizliği ihmal etmeyin.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir