Rehberiniz-Oprah’ın en büyük sırrı: beraber başardık biz bu yollarda!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Oprah’ın en büyük sırrı: beraber başardık biz bu yollarda!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Oprah’ın en büyük sırrı: beraber başardık biz bu yollarda!

Dokunduğunu altın eden kadın Oprah Winfrey

Amerikan toplumunun siyah incisi Oprah Winfrey, Vanity Fair dergisi tarafından şöyle tanımlanıyor: “Papa dışında herkesten; bir dini liderden, başkandan bile daha etkili biri”. Yardımseverliği, medyadaki gücü, talk show dünyasına kattığı yenilikler, dergisinin başarısı, kitap kulübü, Oscar adaylığı, Emmy ödülü…

Bunlar Vanity Fair’in ve daha bir çok yayının Oprah’yı böylesine etkin bir insan olarak tanımlamasını sağlayan faktörlerden yalnızca birkaçı. Yaptıklarını, etkilerini, değiştirdiklerini anlatmak ve incelemek bu köşeye sığmaz. Bunun yanında, anlatılabilecek, çok da üzerinde durulmamış başka bir yönü var.

O da, kendisini ve markasını değişik bir şekilde konumlandırma kabiliyeti. Kendi sınırlarının bittiği yerde, değişik alanların başarılı insanlarını ‘Oprah çatısı’ altında toplaması ve bu sayede kendi marka değerini katlaması. Hemen bir örnek vereyim. Bundan 11 yıl önce Dr. Phil McGraw adında çok zeki bir terapist, Oprah’ya karşı açılmış 12 milyon dolarlık bir davada ona danışmanlık yapmıştı. Oprah bu adamın üstün iletişim tekniklerinden çok etkilenmiş ve ona şovunda hemen bir yer vermekte gecikmemişti.

Şimdi Dr. Phil, Oprah’dan sonra Amerikan televizyon tarihinin en çok rating alan şovunu hazırlıyor. Kitapları en çok satanlar listesinden inmiyor, Oprah’nın ‘O’ dergisinde hayranlarının dertlerine deva olmaya devam ediyor. Bu stratejik işbirliği, iki tarafı da fazlasıyla tatmin ediyor. Oprah’nın hayranlarına hediyesi olan biri daha var. ‘Bob Greene’ adlı, onu zayıflatmayı başaran ve zayıf kalmayı öğreten doktoru. Oprah onu şovunda ve dergisinde sayısız defa konuk ederek önce hayranlarının belleklerinde bir yere getirdi, sonra onların da Bob’la zayıflamasını sağlayacak kitabının yayınlanmasını sağladı.

Oprah’nın işbirliği yaptığı bir diğer isim de Dr. Mehmet Öz. Dr. Öz, Oprah’nın şovuna sık sık çıkarak, dergisi ve internet sitesine de öğütler yazarak onun gibi ‘sağlıklı’ yaşamayı arzulayanları yalnız bırakmıyor. Aynı şekilde başka sektörlerden işinin piri kişiler de, Oprah’nın bu büyük ailesinde yerini almış durumda. Nate Berkus isimli ev eşyası tasarımcısı da, 2001 yılında ilk kez Oprah’nın şovunda dekorasyon çözümleri sunmaya başladığından beri hızla üne kavuştu. Hemen akabinde Amerika’nın ünlü ev eşyaları mağazası Linens N Things’den gelen teklifle kendi koleksiyonunu hazırlamaya başladı. Nate hayali bile güzel bir yere geldi; ülkenin en büyük perakendecilerinden birinde yüksek volümlü satışlar yapmak üzere kendi markasını oluşturmuş oldu. Oprah da böylesine gelecek vaat eden birine şans verip popüler bir isim yaratarak, gücünü ve insanların hayatlarında sahip olduğu etki alanını genişletmiş oldu.

Yukarıdaki isimler, Oprah’nın ‘çatısı’ altında topladığı, ondan bağımsız ama onunla işbirliği içinde başarıdan başarıya koşan isimlerden yalnızca bir kaçı. Oprah’nın dehası gösteriyor ki, kendi sınırları dahilinde daha çok konuk ve soru peşinde koşmanın yanında, sınırlarının dışında doğru insanları bir araya getirerek markanın gücünü ve etkisini artırmak mümkün. İnsan sınırları ve yetileri ile kısıtlı değildir; başka yetenekli insanlarla dostluk çerçevesinde yapılan işbirlikleri, bastığımız yeri sağlamlaştırıp, yerden yükselmemize yardımcı olabilir.

Oprah Winfrey bence zaman zaman irdelenmesi gereken bir pazarlama dehası, bir sosyal fenomen. Üstelik artık bizden çok uzakta değil. Çok yakında, Digitürk’ün bir kanalında şovunun başlayacağına dair bir reklam gördüm. Şov Türkiye’de yayına başladığında dikkat edeceğim ikinci konu; Oprah’nın zenci olmasına rağmen, programında çalışan veya meşhur ettiği insanların çok büyük çoğunluğunun beyaz Amerikalılar olması.

Oprah Winfrey ırkına sırtını dönerek mi 1.5 milyar dolarlık servetini edindi? Bence cevap bu kadar basit değil. Amerika’da günümüzde halen ırkçılık sorunları yaşanırken, Oprah’nın sırf siyahları hedefleyen yayınlar yapması eriştiği kitleleri kısıtlardı. Bu da şovun ekrana geliş saatinden tutun da reklam gelirlerine, reklamverenlerin çeşitliliğine kadar bir çok dinamiği etkilerdi. O zaman da, siyahların sevgilisi bir ‘talkshow’cu’olmaktan öteye gidemezdi. Halbuki toplumun iki çoğunluğuna da hitap etmek ona, ‘Amerika’nın en etkili zencisi’ tanımını kazandırdı.

Bill Clinton ve Elvis Presley gibi çok önemli iki beyazdan bile daha etkili bir şahıs ilan edildi. Günün sonunda, ırkının gururu, ve de ‘annesi’ oldu; yaptığı milyon dolarlık bağışlar, kurduğu okullar ile. Beyazlara da hitap ederek Amerikan tarihinin gelmiş geçmiş en etkili zencilerinden biri oldu. Beyaz ırkı seyirci olarak kazanarak siyah ırkı altın gibi temsil etti. Başarılı insanları şovundan destekleyerek onları da altın etti. Şimdi her büyük marka, her iddialı isim, Oprah’nın onlara ‘dokunması’ için sıra bekliyor. Ben programı izlerken, Oprah’nın bundan sonraki uzun vadeli stratejilerini anlamaya çalışmayı planlıyorum.

Yazar: Güneş Mutlu Mavituncalılar

Kaynak: http://Vatan gazetesi

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>