Rehberiniz-Onları kim keşfetti, kimleri örnek aldılar?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Onları kim keşfetti, kimleri örnek aldılar?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Onları kim keşfetti, kimleri örnek aldılar?

Onlar da çocuktular. Öğrenci oldular, mezun oldular, stajyer oldular. Deneyim kazanıp, işlerinde uzmanlaştılar. İş dünyasındaysalar üst düzey yönetici; sanatçıysalar iyi birer yazar, yönetmen, müzisyen, oyuncu oldular. İleride isimlerinin duyulacağını veya binlerce insanı yönetme görevini üstleneceklerini belki kendileri bile tahmin etmiyorlardı.

Ancak aralarında, potansiyelleri etrafındakiler tarafından teşhis edilmiş şanslı olanlar vardı. İş hayatında, daha fazla sorumluluk alabilecek davranış biçimlerini sergileyen yöneticiler, şansları varsa amirleri tarafından saptanıyor, destekleniyor ve yetiştiriliyor. Onlara bazen “altın çocuk” deniyor, bazen “prens”, bazen “yıldız”. Bugünün iş ve sanat dünyasından önemli isimlere, “Sizi kim keşfetti” ve “Örnek aldığınız kişi kim?” diye sorduk.

Ahmet Ümit Yazar

Polisiye roman yazmamı söyleyen kişi Ali Taygun’dur

Hayatımda en çok etkilendiğim kişi halen Şehir Tiyatroları’nda yönetmenlik yapan Ali Taygun’dur. Beni en çok etkileyen yanı zekası, eğitimi ve yaşamla kurduğu ilişkiydi. Ali Abi’yle tanıştıktıktan sonra dünyaya çok daha derin, esnek ve geniş bakabilmeyi öğrendim. Bir reklam ajansında onunla çalıştığım dört yıl benim için muhteşem bir okul oldu.

İşi planlamayı, sabırlı olmayı, başkasının işini kendi işinmiş gibi sahiplenmeyi, en iyisini yapmayı hep o öğretti bana. Batının planlamacılığı, ayrıntıcılığı ile Doğu’nun insani özelliklerini işe yansıtmaktan söz ederdi. Son derece iyi bir Batı eğitimi almış olmasına rağmen (üniversiteyi Yale’de okumuştu), onun Osmanlı’dan kendi kültüründen kopuk olmayışı bence en ilginç ve takdir edilmesi gereken yönüydü. Onun bu çok kültürlü, çok renkli kişiliği genç bir adam olarak benim için her zaman yol açıcı bir işlev görmüştür. Bana polisiye roman yazmamı söyleyen kişi de Ali Abi’dir. İlk öykü kitabım Çıplak Ayaklı Gece’yi okumuş, oradaki bir öyküde polisiye kurgunun olduğunu fark ederek, “Sen polisiye yazıyorsun, bu alanda yoğunlaş” demişti. İyi ki önerisini kabul etmişim.

Babam bana Asla amaçsız dolaşma’ dedi

Prof. Dr. Mehmet Öz Kalp Damar Cerrahı

Babam sıfırdan başladı ama kendisine güvendi ve durmadan ileriyi düşündü. Eğitimin ne kadar mühim olduğunu anladı ve aynı düşünceleri bize de verdi. Doğduğumda oradaydı. O zamandan beri her zaman yanımda. Yedi yaşındayken bir dondurmacıda benden birkaç yaş büyük olan bir çocuğa “ilerde ne olmak istiyorsun” diye sordu. Çocuk tabii cevap veremedi. Babam bana döndü: “Hiçbir zaman böyle olma” dedi. “Hayatta bir amacın olması şart. Değiştirebilirsin ama amaçsız dolaşma.”

Suess’in yanıldığını kanıtlayan makaleyi okuduğumda depresyona girdim.

Celal Şengör Jeolog, İTÜ öğretim üyesi

Beni herhalde önce ailem keşfetmiş olmalı, onların desteği olmasaydı ben yaptıklarımı yapamazdım. Ailenin yakın dostu Baha Gürfırat bendeki merak ve öğrenme aşkını keşfetmiş olmalı. Türkiye’de bana jeolojide büyük destek veren kimdi diye sorarsanız dört kişi saymam gerekir: Ortaokul tabiat bilgisi öğretmenim Nuriye Güneyi Hanımefendi (bana jeolog olmamı ilk o söyledi), lise coğrafya hocalarımdan Tarık İnözü, Prof. Dr. Sırrı Erinç ve Prof. Dr. İhsan Ketin. Erinç ve Ketin ile ömürlerinin sonuna kadar çok yakın bir çalışma arkadaşlığı içinde bulundum (İhsan Ketin beni işe aldı). Nuriye Hanım hala hayatta. Ona evrim fikriyle ilgili yazdığım bir kitabımı ithaf ettim, arada bir görüşürüz. Bu dört kişinin hakkı ödenmez.

En çok etkilendiğim ve örnek aldığım kişi Profesör Eduard Suess’dir (1831-1914). Suess gelmiş geçmiş en büyük jeolog olmakla kalmaz, Avusturya -Macaristan imparatorluğunun sosyal yaşamında bilimi egemen kılmak için savaş vermiş bir entelektüeldir de. Onun meşhur eseri Arzın Çehresi’ni lisedeyken okumuştum. 1973’te Robert Kolej’deki coğrafya hocam Tarık İnözü bana kendisi için tercüme etmem ricasıyla National Geographic’ten bir makale verdi. Makaleye bakıp, hocam bunu ne yapacaksınız, kıtaların kayması gibi uydurma şeyler anlatıyor, dedim. Tercüme ederken fark ettim ki, o makalede anlatılanlar doğru olmak zorunda. Suess’in yanılmış olduğunu anlamak benim üzerinde çok fena etki yaptı. Jeolojiden vazgeçmeye karar verdim. Bu beni ciddi bir depresyona itti. Durumu fark eden Tarık Bey’e de sebebini anlattım. Bunun üzerine bana “Celal” dedi, “bilim, yanlışların düzeltilmesiyle gelişir. Suess içinde pek çok yanlış yaptığı o muazzam eserini yazmasaydı biz bugün onun yanlışlarını düzeltecek düzeye gelemezdik. Sen de jeolog olarak ileride inşallah buluşlar yaparak bugünkü fikirlerimizin bazılarının yanlış olduğunu göstereceksin.”

Çok kısa bir süre sonra Konak sinemasında Endonezya’daki Krakatoa yanardağının meşhur 1883 patlamasını konu alan Krakatoa filmine gittim. Oradaki büyüleyici volkanizma ve tsunami sahneleri ışığında Tarık Bey’in sözlerini düşününce gene jeolojiden daha zevkli bir uğraş olamayacağına karar verdim.

Kamu kuruluşundan kovulduğumda Abdi Bey beni Milliyet’e aldı.

Emin Çölaşan Gazeteci Yazar

Gazetecilik yaşamımda etkilenip örnek aldığım çok fazla kişi yoktur. Temelde bir kişi vardır, Uğur Mumcu’dur. Ben gazeteci değilken o gazeteci idi. 1977 yılında ekonomi muhabiri olarak bu mesleğe adım attığımda Uğur yine gazeteci idi. Bütün yazılarını ve kitaplarını hayranlıkla okurdum. Uğur Mumcu ile yıllar öncesinden dost ve arkadaştık. Birlikte hiç çalışmadık ama dostluğumuz Uğur’un 1993 yılında öldürüldüğü güne kadar sürdü. Gazeteci olunca, çeşitli davranışlarından, meslek ahlakından ve yazılarından örnek aldığım başkaları da olmuştur. Ancak onlar bireysel olay ve örneklerdir. Gazeteciliğe Abdi İpekçi tarafından başlatıldım. 1970’li yıllarda Milliyet’in düzenlediği Karacan Yazı Yarışmasında iki kez birinci olmuş ve Abdi Bey’in elinden ödül alıp tanışmıştım. Son çalıştığım kamu kuruluşundan da MC iktidarı döneminde kovulunca, Abdi Bey’le konuştum ve 1977 yılında beni Milliyet’te ekonomi muhabiri olarak başlattı. O’nu yanıltmadığımı sanıyorum. Eğer bana hayır deseydi, şimdi belki gazeteci olmayacaktım. Bu başlangıç sonrasında beni “keşfeden” kimse olmadı. Bunun belki tek istisnası, yani iradem dışında gelişen olay, 1985 yılında Hürriyet’in sahibi olan Erol Simavi’nin beni büyük bir transfer parası ödeyerek Hürriyet’e almasıdır.

Annemin moda evinde çocukluğum kumaşlar arasında geçti.

Arzu Kaprol Moda tasarımcısı

Bu mesleği seçmeme sebep olan annem ve sevgili Kerim Kerimol hayatımdaki önemli isimler. Annemin bir moda evi vardı ve tüm çocukluğum doğal olarak kumaşlar ve aksesuvarların içinde geçti. 5 yaşındayken teslim edilmek üzere çok zor şartlarda bitirilmiş önemli bir gece elbisesini sadece bana giydirmediler diye boyumun yettiği yere kadar kestiğimi ne ben ne de annem unutabilmiş değiliz. Hangi meslek dalını seçmek istediğime çok çok erken yaşta karar vermiştim ve bunu anneme borçluyum. Sevgili Kerim Kerimol da üniversite sırasında Beymen’de staj yapmamı sağlayarak hayatımda önemli bir pencere açtı. Bir keşiften ziyade adım adım ilerleyen ve yaklaşık 10 yıllık bir dönemi kaplayan bir çalışma benim kariyerimin şu ana kadar olan kısmını oluşturdu. Beymen Academia ve İTKİB yarışmalarında aldığım ödüller çalışmalarıma güç ve tanınmama hız kattı.

Alev Sonat verdiği mesajlarla yönlendiren bir liderdi.

Ahmet Esen Pfizer Çin Genel Müdürü

1979’da Pfizer’de işe başladığımda bir oryantasyon programına katıldım. İlk tanıştığım kişi o anda pazarlama direktörü olan Alev Sonat idi. Haftanın sonunda Alev Bey, ne kadar bilgi aktarabildiklerini anlamak için ertesi gün bana bir test vereceklerini söyledi. Tüm dikkatimle çalıştım ve tam not aldım. Alev Bey bir hafta sonra genel müdür tayin edildi. Genel müdürlük görevini sürdürdüğü 20 yıl boyunca kendisine bağlı olarak insan kaynakları direktörlüğü, satış müdürlüğü ve Pakistan genel müdürlüğü görevlerinde bulundum. O kendisine bağlı kişileri verdiği mesajlarla yönlendiren bir liderdi. Akşam saat beşe doğru aynı konuyu en az üç-dört güvendiği genç arkadaşına açar, her birine aynı konuda başka bir çözüm önerisinde bulunur, sonra gülümseyerek bu gençlerin akşam bir araya gelip hangi çözümün daha uygun olacağını bulacaklarından, belki başka bir çözüm önerisi ile geleceklerinden emin olarak şirketten ayrılırdı. Biz de çalışır, daha iyi bir çözüm bulurduk. Ertesi gün en iyi çözümü derhal kabul ederdi. Alev Bey memnun olurdu, biz önemli addedilmekten mutlu olurduk. Şirket ise başarılı olurdu.

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>