Rehberiniz-Önce patron, sonra düşük ücret iyi elemanı kaçırıyor.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Önce patron, sonra düşük ücret iyi elemanı kaçırıyor.” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Önce patron, sonra düşük ücret iyi elemanı kaçırıyor.

ÖNCE PATRON, SONRA DÜŞÜK ÜCRET İYİ ELEMANI KAÇIRIYOR.

Barış Ergin/MİLLİYET

Yeni dönemin çalışanı paradan çok patronun kişiliğine önem veriyor. İşten çıkmalarının ilk nedeni de patronun liderlik yeteneği ortaya koyamaması ve enerji vermemesi. Dünyanın önde gelen işletme okullarından London Business School profesörleri Marcus Alexander ve Jay Cogner, yaptıkları araştırmada çalışanların işi bırakmasında ilk ve en önemli nedeni patron, ikincisi ise para. Araştırmacılar, sonuçlarını şöyle özetliyor:

Baba patronlar

Sanılanın aksine işten çıkmalarda ilk neden olarak patron gösteriliyor, maddi olanaklar ikinci planda. Çünkü patronunuz sizi işe bağlayan ve enerji veren en önemli unsur. Bu nedenle atamalar çok önemli. Üst düzeye atanan kişi grubun motivasyonunu bozabiliyor.

Birçok ülkede çalışma fırsatı bulduğunu belirten Marcus Alexander, Güney Afrikada çalışanların açık iş tanımları olduğunu ve genellikle Bu benim işim, ben sorumluyum. Yapamazsam kovulurum gibi bir bakış açısına sahip olduklarını belirtti. Congera göre ise ABDde genellikle daha bağımsız bir liderlik anlayışı ve daha az formalite var. Avrupa ise formalite açısından daha katı ve lidere bağlılık var. Cogner, Fransada CEO olmak için belli okullardan mezun olmak lazım. Asyada ise insanlar patronlarını baba – anne gibi görüyor. Üst kademeye saygı var dedi.

Gallupun yaptığı bir araştırmaya da değinen Cogner, çalışanların sadece üçte birinin Patronlarından kendilerini teşvik eden bir enerji alabildiklerini söyledi. Cogner, Üçte biri patronlarından yeterince enerji alamıyor, üçte biri de nötr durumda. Böyle bir yapıya sahip firmalardan nasıl başarılı olmalarını beklersiniz dedi.

Türkiyede katı hiyerarşi var

Türkiyede de danışmanlık yapan iki yönetim uzmanına göre Türkiyede katı bir hiyerarşik yapı var. İnsanlar patronlarının sözlerine göre işlerini yapıyor, kendileri daha az inisiyatif alıyor. Ama bireysel olarak bakıldığında tüm çalışanlar çok pratik, kolay çözüm üretebiliyorlar. Aynı seviyede çalışanlar arasında güzel bir tartışma ve bilgi paylaşımı var ama genel anlamda fikirleri almak ve iletişimi sağlamak kolay değil.

Yönetici bugünü, lider yarını düşünür

Liderlik ve yöneticilik arasında önemli farklar bulunduğunu belirten Jay Cogner, firmanın başında olanların hem yöneticilik hem de liderlik vasıflarını barındırdıkları sürece başarılı olacaklarını söyledi. Cognera göre yönetici ile lider arasındaki temel farklılıklar şöyle:

YÖNETİCİLER- LİDERLER

Verimliliği düşünür -Firmanın yönünü belirler

Büyüme hedeftir -Vizyonu sağlar

Bugünle ilgilenir -Geleceği biçimlendirir

Eski araçları kullanır -Yeni araçlar üretir

Mevcutla idare eder -Statükoyu yokeder

Durağan yapılı -Proaktif

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>