Rehberiniz-Ölümsüzler ve bu şansı kaybedenler

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Ölümsüzler ve bu şansı kaybedenler” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Ölümsüzler ve bu şansı kaybedenler

ÖLÜMSÜZLER VE BU ŞANSI KAYBEDENLER

AYKUT IŞIKLAR

TERCÜMAN

Yaklaşık 40 ulusal TV kanalının her gün 24 sat karşımıza geldiği Güzel Türkiyemizde, ünlü olmak çok kolaydır. Son 10 yıldır ünlü insan sıfatı ayağa düştü dersek de yalan olmaz.

Biraz farkı bir iş yapan, biraz utanma duygusunu içinden atan hafif manyak-hafif cesur kişi 24 saat içinde tüm ulusun tanıdığı biri kişi olabilir. Hele bir de sempatik hareketleri varsa, güzel konuşuyorsa… halkın bir numaralı sevgilisi bile olabilir.

Ancak… bu tanınmak, sevilmek farklıdır, halkın gerçekten saygı duyarak ve severek takip ettiği ve tanıdığı kişi farklıdır. İşte bazı artist, şarkıcı, iş adamı, gazeteci veya TVci arkadaşlarımız bunu anlayamıyor veya fark edemiyor. Geldikleri gibi aynı hızla da geri gidiyorlar.

Halkın onları tanıması ve yüzlerine gülmesi ile gerçekten sevilmek arasındaki farkı fark edemeyenlerin sonu hüsran oluyor. Şöyle bir düşünün. Son 10 yıl içinde kimler geldi kimler geçti ekranlardan, gazetelerden ve bizim dilimizden… Çoğunun ismini bile anımsamazsınız. Neydi o şey yapan der durursunuz.

Halkın gözünde kalıcı olmak yani gerçek star olmak çok başka bir olaydır. Star olup ayakta kalabilmek daha zordur. Bedeli çok ağırdır. Belki istemediğin bir yaşam biçimine tutsak olmaktır.

Starlar nereye gitse orada hava değişmelidir. Çünkü gerçek starlar herkesin ilgi odağıdır. Star her yere gitmez herkesle görüşmez, yanına rahat kimseyi sokmaz. Çünkü hep gizemli olmak zorundadır. Erişilmesi ve anlaşılması güç bir ütopya… Onun hakkında hayaller kurulmalı, yalanlar uydurulmalıdır. Ve gerçek star hiç unutulmaz. Beyinlere kazınmıştır. Küçük skandallar ile kendini anımsatmaya hiç gereksinmesi yoktur.

Gazete ve dergilerde aylarca ismi geçmese de değeri hiç değişmez. Halkın kalbindeki yer hep aynıdır.

Şimdi gelelim konuma…Bayram değil seyran değil bunları neden yazıyorum? Öyle ya….

Sevgili okurlar… lütfen her ünlüyü star sanmayın. Sizden bunları bilip rica etmek için iki saattir dil döküyorum. O TVlerde gördüklerinizin çoğu mevsim rüzgarı gibidir.

Oysa vefat etmelerine rağmen… Zeki Müren, Kemal Sunal, Barış Manço, Ayhan Işık, Yılmaz Güney, Sadri Alışık, Adile Naşit hâlâ kalplerimizde ilk günkü sıcağında yaşıyor değil mi? Onların eski görüntüleri bizi ağlatır gibi yapıyor, bir an da çok eskilere götürüyor değil mi?

Bakın şu sözlerime lütfen inanın veya güvenin…

Günümüzde gerçek starlar sadece ve sadece…

Türkan Şoray, İbrahim Tatlıses, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Hülya Koçyiğit, Orhan Gencebay, Muazzez Abacıdır.

Türk halkı; Emel Sayın, Cüneyt Arkın, Öztürk Serengil, Bülent Ersoy, Kadir İnanır, Tarık Akan, Nilüfer, Cem Yılmaz, Mehmet Ali Erbil, Kayahan, Fatma Girik, Ferdi Tayfura da kalbinin kapılarını sonuna kadar açtı.

Gerçek star olmaları için çok büyük fırsatlar tanıdı. Sevdi, peşinden koştu, desteledi ama… Onlar ya paranın, ya özel zevklerinin, ya da günlük yaşam felsefelerinin etkisinde kaldılar. Daha çok büyüyemediler.

Bazıları hâlâ en popüler ve en çok kazanan sanatçı durumunda. Ama ölümsüzlük şansını kaybettiler. Yerlerine yeni bir yetenek gelince güle güle denilecek.

Starlar çok kazanır, çok da harcarlar. Kuruşun hesabını yapan küçük insanlar, yanında çalışanların hakkını yiyenler, her çıkara tenezzül edenler, kişiliksiz yalakalarVe en önemlisi… halkın ona olan sevgi ve saygısını uçkurundan daha az düşünenler gerçek star olamaz.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir