Rehberiniz-Olumlu imaja sahip olmak elinizde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Olumlu imaja sahip olmak elinizde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Olumlu imaja sahip olmak elinizde

İş görüşmesinde çizdiğiniz imaj, işe alınmanızda tahmininizden çok daha etkili. Olumlu bir imaja sahip olmak için dikkat etmeniz gerekenler

İşe alım karar süreçlerinde, adayların eğitim ve deneyimleri eşit olduğunda kişisel imaj dokuz kat daha önemli hale geliyor. Bu Harvard Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş bir araştırmanın sonucu. Yani sadece iyi bir eğitim, bir diploma ve hatta bilinen bir yabancı dil profesyonel yaşam ve liderlik rollerindeki başarınız için artık yeterli değil.

Yine bir başka araştırma, Fortune 1000 arasında yer alan firmaların CEO ve insan kaynakları yöneticileriyle gerçekleştirilmiş. Bu araştırma da işe alım ve terfilerde bir numaralı etkenin, çalışanın iletişim kabiliyeti, yani sunum, yazılı ve sözlü ifade, diksiyon, telefonla iletişim, hatta elektronik posta kullanımı konusunda yetenek düzeyi olduğunu gösteriyor.

İletişimin hemen ardındansa kişisel sunum, hijyen, kıyafet seçimi, kıyafet seçimlerine olduğu kadar kendisine gösterdiği özen, sosyal yaşam ve iş hayatında görgü kurallarına hakimiyet geliyor. Yöneticilerin tercihlerini belirleyen bu iki alan, yani iletişim ve kişisel sunum pek çok çalışan tarafından sanıldığının aksine adayın MBA’i var mı yok mu sorusundan önce geliyor.

Kısaca eğitim ve deneyim, işi yapabilmek için gerekli önkoşullar. Ancak kişisel takdiminiz, işinizle beraber sizin de ışıldamanızı sağlayan profesyonellik cilası olarak önem kazanıyor. Çünkü insanlar duyduklarından ve dinlediklerinden çok, birebir görerek şahit olduklarından yola çıkarak karar vermeye meyillidirler. Sizi ve işinizi de bu şekilde değerlendireceklerine emin olabilirsiniz.

İş görüşmesine giderken şunlara dikkat edin

•Yaşamınız boyunca ve özellikle iş arama sürecinizde hiçbir randevunuzu bilgi vermeden kaçırmayın.

•Ölçülü olun, pısırık olmayın. Kendinize güvenin.

•Bildiklerinizi söyleyin fakat, her bildiğinizi söylemeye çalışmayın.

•Sorulara odaklanın, iyi dinleyin, samimi ve doğru yanıtlar verin.

•Somurtmayın, gereksiz gülmeyin. Ukalalık etmeyin.

•İletişim konusunda açık olun ama cep telefonunuz kapalı olsun.

•Gerekirse erken gidin, bekleyin ama sakın geç kalmayın.

•Ücret, sigorta, çalışma saatleri vb. konularda ilk görüşmede soru sormayın.

•Soyut konuşmayın, somut yanıtlar verin.

•Karşınızdakine saygı gösterin, saygı bekleyin.

•Çok açık ve yine içten bir şekilde, görüşmenin sonunda sonuçtan hangi aralıkta ve ne şekilde haberdar edileceğinizi sorabilirsiniz. Ama tavrınız soruşturmacı ve güvensiz olmamalı.

•Görüşmeye yalnız gidin, yanınıza dışarda beklemek için bile olsa kimseyi almayın.

•Asla yanlış bilgi vermeyin.

Ne yazık ki, görüşmelerin ardından olumsuz da olsa mutlaka yanıt vermeyi görev bilen şirketlerin sayısı hala yeterince çok değil. Bu yüzden moralinizi sakın bozmayın.

Kaynak: http://www.pudra.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>