Rehberiniz-Olayları kötüye yormayın !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Olayları kötüye yormayın !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Olayları kötüye yormayın !

Doç. Dr. Aylin Yazıcı, çoğu insanın farkına varmadan kendisini düşünce hatalarına kaptırdığını, olayları kötüye yorarak dünyanın sonuymuş gibi değerlendirdiğini bu durumun da kişiyi anksiyeteye sürüklediğini belirtti.

Doç. Dr. Aylin Yazıcı, düşünce hatalarına farkına varılmadan düşüldüğünü, böylelikle olaylar karşısında yanlı yorumlarda bulunulduğunu kaydetti. En sık kullanılan yanılgılardan felaketleştirmenin, olayları kötüye yorma ve bir şeyi dünyanın sonuymuş gibi algılama durumu olduğunu anlatan Yazıcı, bunun yanı sıra seçici soyutlamanın ise olumlu durumlar arasından bir tek olumsuz durumu seçerek başına kötü şeyler geleceğini düşünme davranışı olduğunu belirtti.

ÇEVRENİN YARDIMI ÖNEMLİ

Duygudan sonuca ulaşma tavrını ise hissedilen duyguyla olayı bir tutmak olduğuna işaret eden Aylin Yazıcı, “Aşırı genelleme, büyültme ya da küçültme, hep ya da hiç şeklinde düşünme, kişiselleştirme, zihin okuma, zorunluluk yaşatma, etiketlemenin diğer düşünce hatalarıdır.

Olaylardan ders alarak stresle başa çıkma yeteneğimizi geliştirebiliriz” dedi. Doç. Dr. Yazıcı, “Eğer sosyal destek iyiyse ve kişi sosyal çevreden yardım alabiliyorsa, stresin ve anksiyetenin atlatılması daha kolaydır” dedi.

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir