Rehberiniz-Okulda öğrendiklerinizle “hayatt” zengin olamazsınız!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Okulda öğrendiklerinizle “hayatt” zengin olamazsınız!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okulda öğrendiklerinizle “hayatt” zengin olamazsınız!

ŞİRİN SEVER

SABAH

Israrla ””zengin olmak öğrenilebilir”” diyor Ece Vahapoğlu… Hayattaki tecrübelerinden, iş adamlarının hayatlarından, onlarla konuşmalarından yola çıkarak ””Bugün Zengin Ol”” adlı kitabını yazdı. “Ben tüm Türkiye nüfusunu zengin edemem, isteyene yol gösteriyorum” diyor. İstekli varsa duyurulur

İşten çıkmak üzereyim bir akşam.. Maillerime bakıp çıkayım diyorum. Genç, sarışın bir kadının yazdığı kitabın kapağı yollanmış. Adı ””Bugün Zengin Ol…”” Tanıtım kokteyline bekleniyorum! Detay için biraz daha aşağılara kayıyorum. “Okulda öğrendiklerinizle hayatta zengin olamazsınız! Neyse ki hayatı ””zengin”” yaşamak için okul gibi bir kitabınız var artık” yazıyor. Nasıl yani! Biraz daha iniyorum…

Kitap için Rahmi Koç, Sakıp Sabancı, Ferit Şahenk, Ahmet Zorlu, İshak Alaton, Kadir Has, Kemal Şahin, Hüsnü Özyeğin, Asım Kibar ve Saffet Ulusoy ile görüşüldü. Anlattıkları analiz edilerek ””zenginlerin zihin haritası”” çıkarıldı. İşte bu harita ekonomik özgürlük çabanızda yol haritanız olacak. Bu kitabı okuduktan sonra kimse size ””o kadar akıllıysan niye paran yok”” diyemeyecek. ””Ne alaka ya!”” diyorum.

Türkiye””nin bu kadar zengini dururken, bu kadar ekonomi profesörü, bu kadar ekonomi yazarı dururken gencecik bir kıza mı kaldı zengin olmak için öğütler vermek! Hemen arıyorum karşısına dikilmek için. Ama sürpriiizz! Karşımda acayip kendine güvenen, inanmakla her şeyin hallolacağını savunan, önüne çok kesin hedefler koymuş, sırf bu yüzden işinden ayrılmış bir kadın oturuyor. Her şeye karşı bir tezi var. Laf olsun diye söylemiyor bunları; konuşurken gözlerinden heyecan fışkırıyor. Kilitlenip kalıyorsunuz. Acayip etkilendim.

Ece Vahapoğlu İstanbul””da doğmuş. Şişli Terakki Lisesi””ni bitirmiş. İşletme okuduğu ””The American University of Rome””u birincilikle bitirmiş. 2001 yılında Junior Chamber Türkiye Derneği tarafından ””Türkiye””nin En Başarılı Genci”” seçilmiş. Finans ve medya sektörlerinde çalışmış. Tam 5 yabancı dil biliyor. Beş baskı yapmış bir kitabı daha var: “Yabancı Dil Öğrenme Yolları.” Türkiye””nin genç başarı modeli olma yolunda hızla ilerliyor yani. Ve sadece 26 yaşında! Sahi siz 26 yaşında ne yapıyordunuz?

* Siz zengin misiniz; yani varlıklı biri misiniz? Kitaptaki işadamlarıyla ölçülecek kadar zengin değilim. Çalışmaya başladığım günden beri kendi ayaklarımın üstünde duruyorum. Bu özgürlük de beni çok mutlu kılıyor.

* Ya aileniz? Zenginlik kişiden kişiye değişir ama çok aşırı zengin diyemem. İki kızlarını özel okulda, bir tanesini yurtdışında okutacak kadar imkanları olan bir aile. Ama aşırı zenginlik, servet yok.

* Nasıl bir çocukluk geçirdiniz peki? Annem Boşnak, babam Adanalı. Fakat babam çok sert bir baba olduğu için çok rahat bir genç kızlık dönemi geçirmedim. Şişli Terakki””de okudum, okulum da çok disiplinliydi. O yüzden benim içimde hep üniversiteyi yurtdışında okuma isteği vardı. Babam da Belçika””yla iş yaptığı bir dönemde, ””Tamam sınavı kazanamazsan Brüksel””e gidebilirsin”” deyiverdi.

* Babanız ne iş yapıyordu? Dış ticaret. Ben de üniversite sınavını özellikle kazanmayıp Brüksel””e gittim. Uluslararası işletme okuyordum. Sonra bir ara dönemsel değişim programlarıyla Madrid””e gidip geldim. Öğrencilik hayatımın en güzel dönemi İspanya””daki o altı aydı. Brüksel””e dönmek istemedim. Roma””da American University of Rome””daki tek Türk””tüm. Okulu birinci bitirdim. 3 ayrı ülkede, 3 ayrı dil öğrenerek Türkiye””ye döndüm. İtalya””daki mezuniyet haberim Türkiye””de basına yansıdı ve büyük gurur kaynağı oldu ailem için.

* Türkiye””de iş bulabildiniz mi hemen? Bulamadım. Bu kadar yabancı dil biliyorum, üniversitedeyken uluslararası firmalarda staj yaptım, nasıl iş bulamam diye umutsuzluğa kapıldığım bir dönemde Garanti Bankası””ndan teklif geldi. Bankacılığı düşünmediğim halde kabul ettim. Bu dönemde Junior Chamber Genç Girişimciler Derneği, Türkiye””nin en başarılı gencini seçiyordu. Girdim ve kişisel gelişim dalında ödüle layık görüldüm; 2001 yılında Türkiye””nin ””En Başarılı Genci”” seçildim. Derken yarışmadaki jüri üyelerinden Turkey90.com, kendi web sitesinde ””genç yaşta başarının sırrı”” diye bir yazı yazmamı istedi.

Yazdığımda da ””güzel yazıyorsun, düzenli yaz, gençleri motive et”” dedi. Bu sırada Alfa Yayınevi de yabancı dille ilgili bir kitap yazdırmak istiyor. Bana teklif edildi. 6 ayda bitirdim kitabı. Çok edebi yazan bir insan değilim, konuşur gibi, kendim gibi yazıyorum. Ünlüler nasıl öğrenmiş, başarılı insanlar nasıl yapmışlar, ben nasıl 5 dil öğrendim, bütün bunları hikayelerle anlattığım için kitap çok sevildi. Görsel basında da çıkmaya başladım, patronum Ferit Şahenk beni TV””de görmüş, yanına çağırdı. Neler yapmak istediğimi sordu. Böylece NTV””ye geçtim.

* Ne yaptınız televizyonda? Muhabirlikle başladım. İş adamlarıyla konuşuyordum. Böylece ikinci kitap fikri doğdu.

* Yani işadamlarıyla görüştüğünüz için size mi kaldı bu kitabı yazmak? Evet, bana kaldı! Yabancı dilde bana mı kalmıştı? Baktım, herkes bir şekilde paradan konuşuyor, zengin olmak istiyor. Sadece iş adamlarının hayatlarını yazsaydım, biyografik bir kitap olacaktı. Ben Türkiye””nin ihtiyaçlarını düşünüyorum. Küçüklüğümden beri başarıya inanan, başarıyı seven bir insanım. Ben insanları başarılı kılmayı, motive etmeyi, gençlerin potansiyellerini kullanmasını istiyorum. Ben başarımla sivrilebiliyorsam bu tamamen başarıya odaklı bir insan olmamdan kaynaklanıyor. Bunu diğerleri de yapabilir, bunu göstermek için yazıya döküyorum.

* Böyle şeyleri öğretmek için pedagoji eğitimine ihtiyacınız yok mu? Öyle yazan kitaplar insanları ne kadar motive ediyor, orası sorgulanmalı. Yabancı dille ilgili bu şekilde yazılmış bir kitap yoktu mesela.

Kaderci olursanız kaybedersiniz

Babam sokağa çıkarmazdı, yurt dışında okudum!.

* Bu ülkede zenginlikle ilgili kitap yazacak ekonomi profesörleri, ekonomi yazarları, zengin işadamları var. Bu kadar insanın arasında ciddiye alınabileceğinizi düşündünüz mü? E onlar yazmıyor! Herkes dünyaya farklı bir sebeple gelmiş. Ben insanları motive etmek istiyorum.

* Yani siz kendinizi bir motivatör olarak görüyorsunuz… Evet. Seminer verdiğimde hipnotize olmuş gibi beni dinleyen öğrencileri gördüğüm için biliyorum bunu.

* İsteğiniz Türk gençliğinin idolü olmak mı? İnşallah. Şu var: Demokrasilerde çareler tükenmez diye bir laf vardır, eğer kaderci olursanız, olmayacak bu iş diye isteklerinizi azaltırsanız o iş olmaz. Ben çok şeyin psikolojik olduğuna inanıyorum. Şu ana kadar ne istediysem olmuştur. İlk başta kafamda inanırım. Benim babam çok sertti, çok zor bir ortaokul ve lise dönemi geçirdim. Sokağa çıkmama, sinemaya gitmeme izin vermiyordu. Öyle bir babanın kızının yurtdışına gidip, üstelik üç ülkede tek başına yaşaması imkansızdı. Buna annem bile hâlâ şaşar. Ama önce ben inanıyorum. Dedim ki, “Ben kesinlikle kendimi Türkiye””de bir okula giderken hayal edemiyorum.” Böyle bir resim gözümün önüne gelmediği için kendimi hep yurtdışında okuyor gibi görüyorum.

* Kitap yazmak istemenizin perde arkasında ünlü olma isteği var mı? Benim için başarılı olmak önemli ama küçüklüğümden beri, bazı insanların ışığı vardır ya, ””sende star ışığı var”” diyor editörüm bana.

Gerçekten zengin olmak isteyen olur

* Zenginliğin öğrenilebilir olduğu sonucuna nasıl vardınız? Şansın hiç mi payı yok bu işte? Şans bunun sadece bir parçası. Zenginlik neden öğrenilir? Çünkü zengin insanların birtakım özellikleri var; girişimci ruhları var, kişisel özellikleri var. Yaptıkları işlere baktığımızda birtakım hareketleri diğer insanlardan farklı. Dolayısıyla bunlara baktığımızda biz de paramızı daha iyi yönetebiliriz, hatta fikirlerimizi paraya çevirebiliriz.

* Tamam parayı yönetmek öğrenilebilir ama ya zengin olmak? Bence öğrenilebilir. Daha çok kendi işini kurmak isteyenler için yeni bir teori koydum ortaya. Dört halkadan oluşuyor. Bir tanesinde kişi halkası var, kişinin karakteri nasıl olmalı, zengin olmak için çevresiyle ilişkileri nasıl olmalı? İkincisi maddi halka; parayı nasıl bulacak, sermaye, ortaklık gibi konular. Üçüncüsü riski nasıl alacak? Genellikle zengin insanlar risk almış insanlardır. Dördüncüsü de zaman faktörü. Dört zincir bir araya geldiğince zengin olunabilir. Türkiye””deki ve dünyadaki zenginlerin hikayeleri bu teoriye uyuyor. Bütün Türkiye nüfusunu zengin edemem zaten. Gerçekten zengin olmak isteyenler zengin olabilir. Zengin olmaya karar vermelisiniz. Bir şeye karar verirseniz, o zaten gözünüzde canlanmaya başladıkça, hayalini kurdukça gerçeğe doğru gidecektir.

Zirvedeki zenginler para için ne dedi?

İshak Alaton

Paranın iki kişiliği vardır. Birincisi, değiş tokuş aracıdır. Yiyecek, giyecek alınır. İkincisi gelecek korkunuzu yenersiniz. Ama para ötesi, para üstü bir konu daha var ki, bunu parayla satın alamazsınız. Bunun adı zevk ve keyiftir.

Kadir Has

Para benim için amaç değil araçtır. Asla paranın esiri olmadım, ona hükmettim. Zenginlik ile dürüstlüğün barışık olduğunu göstermek için büyük çaba harcadım, sonuç da aldım.

Rahmi Koç

Para mutluluk getirmez demişler; kadın demiş ki; “Volkswagan””de ağlayacağıma Rolls Royce””ta ağlayayım.” Bir muayen mali güç muhakkak lazım ama bunu abartmamak icap eder. Parayı içinize sindirmek lazım.

Ferit Şahenk

Para benim hoşlandığım bir kelime değil ama hayatın da gerçeği. Ancak para amaç değil araç olmalıdır.

Saffet Ulusoy

Paranız olunca kafanız daha iyi çalışır. Paranız varsa kendinizi daha güçlü görürsünüz. Benim gençlere verdiğim en önemli nasihat zengin olana kadar kendinden zenginlerin yaşantısına özenmemeleridir.

Asım Kibar

Paraya yatırımlarımız için ihtiyaç duyuyorum; özel yaşantım için pek fazla ihtiyaç duymuyorum. İşin başarısı parayı beraberinde getirir.

Hüsnü Özyeğin

Para ben ve eşim için, kendiniz dışında başkalarını mutlu etmek için kullanılan bir araç olduğu zaman değerlidir ve mutluluk getirir.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>