Rehberiniz-Okula devam etseydi bankacı olacaktı…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Okula devam etseydi bankacı olacaktı…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Okula devam etseydi bankacı olacaktı…

Gurbetçi bir ailenin çocuğu olarak 1971 yılında İstanbul’da doğan Serdal Çetintaş, ilk ve orta öğrenimini Almanya’nın Stuttgart şehrinde tamamladı.

Lise eğitimine İstanbul’da Sultanahmet Ticaret Lisesi’nde devam eden Çetintaş, haftada üç gün de Yapıkredi Bankası’nda staj yapmaya başladı. Herkes onun okulunu bitirip bankacı olmasını beklerken , o hayat üniversitesini seçip Tahtakale’nin yolunu tuttu. 1987’den 1994’e kadar burada çeşitli işler yaptı.

Almanya’da öğrendiği İngilizce ve Almanca onun bu dönem işini kolaylaştırdı. Tahtakale’den aldığı anahtarlıkları Sultanahmet civarında turistlere sattı. Bir süre sonra halı mağazasında tezgahtarlık yapmaya başlayan Çetintaş’ın hayatı, Mahir Saranga ve Numan Lir’in sahibi olduğu Office 1 Superstore’da çalışmasıyla bir anda değişti. Burada hem kırtasiye piyasasını hem de bayilik sistemini öğrenen Çetintaş, 1998 yılında ayakkabı tabanı yapan Tabsan firmasında görev aldı.

Üç yıl önce kurdu

Bilgi ve birikimini daha sonra Twiggy firmasına taşıyan Çetintaş üç yıl önce de kendi şirketi Ayka Tekstil Ayakkabı Sanayi’yi kurarak patronluğa yükseldi. Marka olarak da kendisine bir çizgi film karakterinden esinlenerek Tibu’yi seçti. 4 bin lira sermayeyle kurulan Ayka Tekstil Ayakkabı Sanayi ilk yıl Tibu markasıyla 1000 çift terlik üretti.

Yıllar içerisinde üretimini katlayan Serdal Çetintaş, bu yıl 100 bin çift terlik ve ayakkabı üretip satmayı planlıyor. ’Terlik bu’ sloganıyla satış yapan Tibu’da fiyatlar 50 lira ile 100 lira arasında değişiyor. Üretiminin yüzde 30’unu Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu doğu bloku ülkelerine ihraç eden Çetintaş, en son Kolombiya’daki bir ayakkabı zincirine üzeri taşlı terlik verdi.

1 milyon çift üretecek

Serdal Çetintaş’ın gelecek yıl hedefi 1 milyon çift terlik ve ayakkabı satışına ulaşmak. Aynı zamanda Pierre Cardin’in lisanslı terlik üreticisi de olan Çetintaş, Channel’in de aralarında bulunduğu bir çok dünya devine üretim yapıyor. İç piyasada ürünleri daha çok butik mağazalarda satılan Tibu, yerli markalara da üretim gerçekleştiriyor. Önümüzdeki dönemde internetten satışa ağılık vermeyi planlayan kuruluş, bu sayede doğu ve güneydoğudaki müşterilerine ulaşmayı hedefliyor.

Son yıllarda kadınların terlik ve ayakkabıya bakış açısının değiştiğini söyleyen Ayka Tekstil Ayakkabı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Serdal Çetintaş, “Rahatlığın yanında renkte önem kazandı. Artık kırmızı hatta mor terlik ve ayakkabılar da çok satıyor” dedi. Bol aksesuvarlı terlikler yaptıklarını belirten Çetintaş, “Hatta bazı müşteriler bizim terliklerin üzerinde bulunan taşları söküp takı bile yapıyorlarmış. Bizden gelip taş istiyorlar” diye konuştu.

Yazar: Satfiye Yuva Kireçci

Kaynak: http://Radikal

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir